Çfarë mrekullie! Tre ambasadorë shqiptarë takohen në Izrael!

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, u takua me ambasadoret e Shqipërisë dhe të Kosovës në Shtetet e Bashkuara, Zonjat Floreta Faber dhe Vlora Çitaku, në kuadër të vizitës së tyre në Izrael.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, u takua me ambasadoret e Shqipërisë dhe të Kosovës në Shtetet e Bashkuara, Zonjat Floreta Faber dhe Vlora Çitaku, në kuadër të vizitës së tyre në Izrael.

“Kjo vizitë zhvillohet nën kujdesin e AJC/American Jewish Committee, si pjesë përbërëse e Project Interchange, i cili operon qe prej vitit 1982, duke sjellë mbi 6000 personalitete nga SHBA dhe 100 vende te botës, për të vizituar Izraelin dhe për t’u njohur me kompleksitetin e sfidave me të cilat përballet Izraeli dhe rajoni i Lindjes se Mesme”, shkruan ambasada shqiptare në një njoftim të saj në rrjetet sociale.

Reagime rreth vizitës së tyre në Izrael kanë pasur në llogaritë e tyre në Twitter, edhe e Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara, Floreta Faber, si dhe ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Boaz Rodkin: Shqipëria ka potenciale të mëdha

“Në këto katër vjet, ishte privilegji im të udhëheqja ambasadën gjatë një periudhe sfiduese dhe unike, përkushtimin ndaj të ardhmes…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…