Izraeli dhe Koreja e Jugut kërkojnë të avancojnë marrëveshjen e Tregtisë së Lirë

Në 2018, tregtia midis Koresë së Jugut dhe Izraelit arriti në gati 735 milionë dollarë, një rritje prej 20% nga viti i kaluar. Rreth 45,000 turistë të Koresë së Jugut vizituan Izraelin në 2018.


Presidenti izraelit Reuven Rivlin po viziton aktualisht Korenë e Jugut dhe po bën thirrje për një marrëveshje të tregtisë së lirë midis dy vendeve.

Në një deklaratë të bërë për Zyrën e Shtypit të Qeverisë izraelite, Presidenti Rivlin tha se, “vizita e tij ka një qëllim: të ndërtojë një urë të re midis Jerusalemit dhe Seulit” dhe se ekonomia izraelite dhe ekonomia e Koresë së Jugut nuk konkurrojnë kundër njëri-tjetrit në vend janë ekonomitë komplementare.

Presidenti Rivlin shoqërohet në Korenë e Jugut nga nja delegacion i biznesmenëve dhe sipërmarrësish izraelitë që synojnë të nxisin marrëdhëniet tregtare midis dy vendeve.

Në 2018, tregtia midis Koresë së Jugut dhe Izraelit arriti në 2.6 miliardë NIS (rreth 734.8 milionë dollarë), një rritje prej 20% nga viti i mëparshëm, sipas Ministrisë izraelite të Punëve të Jashtme.

Rreth 45,000 turistë të Koresë së Jugut vizituan Izraelin në 2018.

Gjatë vizitës së tij shtetërore, Presidenti Rivlin u takua me Presidentin e Koresë së Jugut, Moon Jae-in, ku nënshkroi edhe dy “memorandume mirëkuptimi” në fushat e energjisë dhe arsimit.

Marrëdhëniet diplomatike midis Izraelit dhe Koresë së Jugut u krijuan në vitin 1962.

Gjatë viteve të fundit, gjithnjë e më shumë kompani koreano-jugore kanë investuar në fillimet dhe teknologjitë izraelite.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…