Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar të binte. Ishte vetëm e para e shumë parashikimeve gazetareske, të cilat përfundimisht do të provonin se ishin gabim në rrugën e tij për t’u bërë kryeministri më i jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit.


Nga Ariel Kahana, Israel Hayom

Benjamin Netanyahu nuk u kthye në Zyrën e Kryeministrit më 31 mars 2009, thuajse i vetëm. I rrethuar nga anëtarët e partisë së tij, Likud,të uritur për një kthim në pushtet, ministra të atëhershëm të lartë Benny Begin dhe Dan Meridor, dy ish-shefat e stafit të IDF, Moshe Ya’alon (më pas Likud) dhe Ehud Barak si kryetar i Partisë Laburiste dhe të tjerë , Netanjahu krijoi forumin e të gjashtëve. Duke u mbështetur në këtë grup, ai filloi udhëtimin e tij të dytë si udhëheqës i shtetit hebre.

Ekspertët e përshkruan atë si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar të binte, por kjo ishte vetëm e para e shumë parashikimeve gazetareske që ai përfundimisht do të provonte gabim. Me kalimin e kohës, ose me dorën e tij ose me ndërhyrjen në dukje hyjnore, zyrtarët e lartë rreth tij, brenda Likud dhe jashtë, u zhdukën nga skena politike. Ngjashëm me David Ben-Gurionin, të cilin ai e ka kaluar si kryeministër më i gjatë në historinë izraelite, Netanjahu e bëri jetën të mjerueshme për rivalët e tij; dhe shumë më tepër si kryeministri i parë i Izraelit, ai hodhi poshtë turmën e lojtarëve politikë që e sfiduan atë: Tzipi Livni, Isaac Herzog, Shaul Mofaz, Yair Lapid, Benny Gantz dhe Avi Gabbay sa për të përmendur disa.

Si një gjigand midis njerëzve të thjeshtë, ai i mundi ata të gjithë, duke i tejkaluar ata me aftësi dhe vendosmëri më të madhe.

Një histori suksesi botëror

Suksesi politik i Netanyahut në vend kontriboi në statusin e pashembullt që ai arriti në nivel ndërkombëtar. Parada e 13 liderëve shtetërorë që e vizituan atë në hotelin e varfër në Liberi; e jashtëzakonshme mirëpret që ai ka marrë në Indi dhe Brazil; trajtimi mbretëror në Kinë dhe Rusi; dhe natyrisht aleancën me presidentin amerikan Donald Trump; të gjitha një ilustrim i pjesshëm i statusit në të cilin ai u ngjit. Çdo anëtar i ri në klubin jozyrtar të udhëheqësve botëror shikon djathtas dhe majtas dhe pyet: “Nga kush mund të kërkoj këshilla? Nga kush mund të mësoj? Kush është këtu një sukses?” Për shumë prej tyre, Netanjahu është përgjigja. Është e dyshimtë se ka një lider tjetër botëror i cili brenda një periudhe një javore mund të vizitojë Uashingtonin dhe Moskën dhe të kthehet nga të dy kryeqytetet me arritje të pabesueshme.

Netanyahu u zgjodh kohë pas kohe për shkak të paraqitjes së tij mbresëlënëse, një bollëk të karizmës, talentin retorik, anglisht elokuent, inteligjencën e lartë, njohuritë e përgjithshme dhe një botëkuptim të palëkundur. Këto janë tiparet që e bënë më popullor në SHBA se sa disa prej presidentëve të saj – ne do të kthehemi në këtë pikë – dhe një udhëheqës global. Asnjë kryeministër izraelit nuk ka qenë më i njohur në skenën botërore. Navigimi i krizës me Ministrinë e Jashtme, e cila duhej të zgjeronte lidhjet dhe të krijonte përparime diplomatike, vetë Netanyahu u bë fytyra e Izraelit.

Bumi ekonomik

Personi vjen me politikën. Ne kemi harruar tashmë, por sfida e parë që Netanyahu e përshkoi pas kthimit në pushtet në 2009 ishte kriza globale ekonomike. Ndërkohë që SHBA dhe Evropa hynë në një rresht pas rënies së tregut të pasurive të paluajtshme të SHBA, ylli i Izraelit shkëlqeu. Nuk kishte asnjë ngadalësim, recesion apo falimentim që Evropa dhe SHBA-ja akoma po merren – më tepër një bum ekonomik i pashembullt. Ndërsa Obama dhe Evropa morën kredi gjigante që gjeneratat e ardhshme do të duhet të paguajnë, Netanyahu i modës së vjetër u përmbahet konservatorizmit dhe kujdesit.

Kjo qasje gjithashtu e ndihmoi atë të kapërcejë sfidën tjetër me të cilën u përball. Obama dhe Evropa u tërhoqën nga valët e dhunës dhe xhihadizmin e “pranverës arabe”, ndërsa Netanyahu u përgjigj me ndjesi dhe dyshim. Kur u bë e qartë se ai kishte të drejtë, Izraeli përsëri u dallua si një ishull stabiliteti dhe mençuri madhështore.

E gjithë kjo, natyrisht, na çon në programin bërthamor iranian. “Efekti flutur” i nisur nga Netanjahu nga Izraeli i vogël – i shoqëruar nga lëkundjet e hollë të mbuluara nga gatishmëria për të përdorur forcën dhe duke shfrytëzuar popullaritetin e tij të paprecedentë me publikun amerikan – vuri në lëvizje një proces global që detyroi SHBA dhe Evropën të përballeshin me iranianët . Më vonë, në vitin 2015, ai u bë lider i dytë i huaj në histori (pas Winston Churchill) për të tretën herë në të dyja dhomat e Kongresit të SHBA, Netanyahu hyri në gjykatën e Obamës për të penguar marrëveshjen bërthamore. Nëse e doni apo ta urreni atë – dhe ka pasur shumë prej tyre – Netanyahu ishte e pamundur të shpërfillet.

Theksimi i hebrejve

Dhe ka një arsye tjetër, ndoshta më e rëndësishmja prej tyre të gjithë: hebraizmin. Kudo që shkonte dhe në çdo rast, dhe jo vetëm publikisht, Netanyahu me krenari mahiti flamurin e kombit dhe shkrimeve të tij, veçantinë e tij dhe historinë komplekse.

Dy vjet më parë, në një takim me dyer të mbyllura me krerët e Polonisë, Hungarisë, Republikës Çeke dhe Sllovakisë, ai paraqiti pikëpamjen e tij se e ardhmja e Evropës varet nga një marrëdhënie pozitive me Izraelin.

“Evropa po shkëputet nga rrënjët e saj [duke e distancuar veten nga Izraeli, AK] … Evropa po dobëson sigurinë e vet kur dobëson Izraelin, po dobëson përparimin e saj (teknologjik) duke minimizuar lidhjet e saj me sipërmarrjen izraelite … Evropa duhet të vendosë nëse dëshirojnë të jetojnë dhe të përparojnë, ose të kalojnë dhe të zhduken. Unë nuk jam politikisht i saktë … por e vërteta është e vërteta: siguria e Evropës, e ardhmja e saj ekonomike – këto dy shqetësime çojnë në një ndryshim të politikës ndaj Izraelit “.

Kështu, personi i parë i zgjedhur nën sloganin “Netanjahu është i mirë për hebrenjtë”, me kalimin e kohës ngriti gjendjen e shtetit hebraik anembanë globit. Së shpejti do të zbulojmë nëse Izraeli do që Netanyahu të mundë Ben-Gurionin me disa muaj apo vite.

***

Ky artikull u botua fillimisht nga Israel Hayom.

Ines Demiri uron Distria Krasniqin: Shteti më i ri europian, me kampione olimpike!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Distria Krasniqi, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

Izrael

Lapid takon Stoltenberg: Izraeli është një partner i rëndësishëm i NATO-s!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, takim me Yair Lapid, Ministër i Punëve të Jashtme të Izraelit

Shqipëri

Ambasadori Dashnor Dervishi: Si u vendosën marrëdhëniet me Izraelin në 1991

Një nga diplomatët më të njohur të shërbimit tonë të Shqipërisë, Dashnor Dervishi, në librin e tij me kujtime sjell…

Kosove

Ines Demiri uron Distria Krasniqin: Shteti më i ri europian, me kampione olimpike!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Distria Krasniqi, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Isaac Herzog, shqiptarët kanë një mik të madh në “Shtëpinë e Bardhë” të Izraelit

Presidenti i 11-të i Izraelit ka shprehur dëshirën që të bëhet i pari që do të vizitojë Shqipërinë.

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Bennett zgjedh ish-zyrtarin e lartë të Mossad, si këshilltarin e tij të ri të Sigurisë Kombëtare

Eyal Hulata, 45 vjeç, kaloi 23 vjet në agjencinë e spiunimit; Kryeministri vlerëson ‘përvojën, performancën dhe kuptimin e tij të…