Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël. Renditja bazohet mbi 80 indikatorë të ndryshëm që matin aspekte të ndryshme të inovacionit. Zvicra kryeson sërish vlerësimet e inovacionit këtë vit, e pasuar nga Suedia.


Izraeli renditet për herë të parë në Top 10 në Global Innovation Index – duke qenë vendi i dhjetë në botë për inovacionet në vitin 2019, pasi u rendit i 11-ti në 2018 dhe 17-ti në 2017.

Zvicra kryeson sërish vlerësimet e inovacionit këtë vit, e pasuar nga Suedia. SHBA-të përparuan nga vendi i katërt në 2018 në vendin e tretë këtë vit.

Renditja, e cila është publikuar nga Cornell University në SHBA, INSEAD School of Business dhe Organizata Botërore e Pronës Intelektuale (WIPO – UN World Intellectual Property Organization) përbëhet nga 80 indikatorë të ndryshëm që matin aspekte të ndryshme të inovacionit.

Izraeli ishte në vendin e 17-te në inpute të inovacionit dhe vendi i tetë në rezultatet e inovacionit, për të cilat autorët e raportit thonë se Izraeli shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.

Një tregues në të cilin Izraeli është veçanërisht i fortë është sofistikimi i biznesit, në të cilin Izraeli u rendit në vendin e tretë.

Ky renditje përbëhet nga indikatorë të lartë të mesëm, si bashkëpunimi midis industrisë dhe arsimit të lartë (vendin e dytë në mbarë botën), investimet e huaja në R&D (vendin e tretë) dhe pjesëmarrja e grave në forcën e trajnuar të punës (vendi i tretë).

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve kërkimor, redaktim të Wikipedia, krijimin e aplikacioneve dhe eksporteve të shërbimeve të teknologjisë së lartë.

Autorët e indeksit theksojnë se Izraeli është vendi kryesor në inovacionin në Afrikën e Veriut dhe Azinë Perëndimore. Jerusalemi dhe Tel Avivi u vlerësuan në vendin e 23-të në indeksin e qendrave më të mëdha të inovacionit në botë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…