Izraeli dhe Shqipëria, bashkë në luftën kundër terrorizimit

Ministri i Jashtëm (në detyrë) i Shqipërisë, Gent Cakaj, mban fjalim në Samitin Botëror të Anti-terrorizmit, që po zhvillohet në Herzliya, Izrael


Ministri i Jashtëm (në detyrë) i Shqipërisë, Gent Cakaj, mbajti një fjalim në Konferencën e 19-të Ndërkombëtare Anti-terrorizmit, që po zhvillohet në Herzliya, Izrael ( 9-12 shtator 2019).

Samiti botëror me temën “Terrorizmi 2020: Kupto të Tashmen, Përgatitu për të Ardhmen” (Terrorism 2020: Understand the Present, Prepare for the Future”) është i organizuar nga instituti i njohur izraelit, IDC Herzliya dhe marrin pjesë përfaqësues nga 65 shtete, dhe në total mbi 1400 pjesëmarrës, ekspertë nga fusha dhe disiplina të ndryshme.

IDC Herzilya është një institucion elitar në modelin e qendrave ndër-disiplinare të Universiteteve dhe kolegjeve amerikane, i cili ofron programe studimore në Master dhe se shpejti edhe në PhD. Në këtë institucion janë diplomuar gjashtë studentë shqiptarë ne fushën e Marrëdhënieve Ndërkombëtare, të Sigurisë dhe luftës kundër terrorizmit etj.

Bashkëpunimi i Shqipërisë më IDC Herzliya ka qenë tepër i frytshëm, po të kemi parasysh edhe vizitën e Ministres se Mbrojtjes Olta Xhacka vitin e kaluar në Izrael dhe mbajtjen e një dëgjese nga ana e saj për rolin e Shqipërisë ne NATO.

Gjithashtu, ish-Ministri i Jashtëm z. Bushati ka marrë pjesë si i ftuar “Key Note Speaker”, në konferencën e vitit të kaluar Anti-Terror, të organizuar nga IDC, ku morën pjesë shumë figura të larta dhe personalitete qeveritare europiane dhe më gjerë.

Gjatë vizitës së tij zyrtare, Ministri Cakaj bëri një vizitë në Muzeun e Holokaustit, Yad Vashem dhe në Murin Përëndimor në Jeruzalemin e Vjetër.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Cakaj-Hanegbi: Konferenca e Grupit të Mesdheut në Shqipëri, merr pjesë edhe Izraeli

Gjatë qëndrimit të tij në Izrael, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, u prit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…