Felicita Jakoel: Meta në Izrael, takim edhe me komunitetin shqiptar

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, do të marrë pjesë në Forumin Ndërkombëtar të Holokaustit (22-23 janar 2020) për të shënuar të 75-të vjetorin e çlirimit të Aushvicit-Birkenau, me ftesë të presidentit të Izraelit, Reuven Ruvi Rivlin. Sipas, kryetares së Shoqatës së Miqësisë Izrael-Shqipëri, Felicita Jakoel, Meta do të zhvillojë edhe një takim me komunitetin shqiptar që jeton në Izrael.


Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, do të marrë pjesë në Forumin Ndërkombëtar të Holokaustit (22-23 janar 2020) për të shënuar të 75-të vjetorin e çlirimit të Aushvicit-Birkenau, me ftesë të presidentit të Izraelit, Reuven Ruvi Rivlin.

Në Forumin Botëror të Holokaustit, i cili do të zhvillohet në Jeruzalem, marrin pjesë gjithashtu 26 presidentë, 4 mbretër dhe 4 kryeministra nga vende të ndryshme.

Sipas, kryetares së Shoqatës së Miqësisë Izrael-Shqipëri, Felicita Jakoel, Meta do të zhvillojë edhe një takim me komunitetin shqiptar që jeton në Izrael.

“Në daten 23-22 Janar, do te organizohet ne Jeruzalem Forumii Ndërkombëtar i Holokaustit, si edhe perkujtimi i 75-të vjetorit te çlirimit të kampit të përqendrimit Aushvicit-Birkenau. Titulli i forumit që do të zhvillohet në Yad Vashem do te jete “Kujtoni Holokaustin, Luftoni Anti-Semitizmin”. Jane te ftuar udheheqes te shume shteteve te botes si edhe Presidenti i Republikes se Shqiperise Ilir Meta. Po keshtu ne Jeruzalem do te organizohet nje takim midis perfaqesuesve te komunitetit tone dhe Presidentit Meta. Falenderojme te gjithe ata qe do te marrin pjese ne takim. Urojme gjithashtu qe ky aktivitet nderkombetar kaq i rendesishem ku do te marrin pjese personalitetet me te shquara te botes, te jete nje sukses!”, shkruan Jakoel në një postim të sajin në faqen e grupit të komunitetit shqiptar në Izrael.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli ka gati pajisjen për të trajtuar pacientët me koronavirus në Kinë

Një pajisje e shpikur nga një mjek izraelit në Spitalin ALYN mund të përdoret në trajtimin e pacientëve me koronavirus…

SHQIPËRI

“Qytetet e Zgjuara”, Bashkia e Korçës merr pjesë në “MUNI-EXPO 2020” në Izrael

Shqipëria po merr pjesë në MUNI-EXPO 2020 në Izrael me një ekip nga qyteti i Korçës i kryesuar nga Z.…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.