Dita e Holokaustit, Blerina Gjylameti: Lufta për paqen na bën bashkë solidarë mes popujve

Deputete Blerina Gjylameti, Kryetarja e Grupit Parlamentar te Miqesise Shqiperi-Izrael


Deputetja Blerina Gjylameti, Kryetarja e Grupit Parlamentar te Miqesise Shqiperi-Izrael, në mesazh të sajin në rrjetet sociale, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të viktimave hebreje gjatë Holokaustit, shkruan “Gjashtë milionë hebrenjë u vranë në përpjekjen sistematike naziste për shfarosjen e tyre. Në këtë ditë shënohet kujtesa për një genocid nga më të egërit e historisë”.

Mesazhi i plotë i deputetes Gjylameti

Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të viktimave hebreje të Holokaustit 🙏

Gjashtë milionë hebrenjë u vranë në përpjekjen sistematike naziste për shfarosjen e tyre. Në këtë ditë shënohet kujtesa për një genocid nga më të egërit e historisë. Përpjekja njerëzore për rezistencë ndaj ekstremizmit, ndaj racizmit, ndaj kufizimit të lirive dhe të drejtave themelore të komuniteteve nxjerr një mesazh të qartë dhe në këtë ditë. Lufta për paqen dhe rezistenca për ruajtjen e saj mbeten në krye të misionit shoqërorë që na bën bashkë dhe solidarë mes popujve. #NeKujtojmë 🇮🇱🇦🇱

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të përdorë teknologjinë antiterror për të luftuar ‘armikun e padukshëm koronavirus’

Si pjesë e përpjekjeve për të frenuar shpërthimin e koronavirusit, qeveria izraelite "shumë shpejt do të fillojë të përdorë mjete…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.