Dita e Holokaustit, Blerina Gjylameti: Lufta për paqen na bën bashkë solidarë mes popujve

Deputete Blerina Gjylameti, Kryetarja e Grupit Parlamentar te Miqesise Shqiperi-Izrael


Deputetja Blerina Gjylameti, Kryetarja e Grupit Parlamentar te Miqesise Shqiperi-Izrael, në mesazh të sajin në rrjetet sociale, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të viktimave hebreje gjatë Holokaustit, shkruan “Gjashtë milionë hebrenjë u vranë në përpjekjen sistematike naziste për shfarosjen e tyre. Në këtë ditë shënohet kujtesa për një genocid nga më të egërit e historisë”.

Mesazhi i plotë i deputetes Gjylameti

Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të viktimave hebreje të Holokaustit 🙏

Gjashtë milionë hebrenjë u vranë në përpjekjen sistematike naziste për shfarosjen e tyre. Në këtë ditë shënohet kujtesa për një genocid nga më të egërit e historisë. Përpjekja njerëzore për rezistencë ndaj ekstremizmit, ndaj racizmit, ndaj kufizimit të lirive dhe të drejtave themelore të komuniteteve nxjerr një mesazh të qartë dhe në këtë ditë. Lufta për paqen dhe rezistenca për ruajtjen e saj mbeten në krye të misionit shoqërorë që na bën bashkë dhe solidarë mes popujve. #NeKujtojmë 🇮🇱🇦🇱

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“The Jerusalem Post”: Shqipëria nderon vendasit që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit me një Memorial

Gazeta e madhe izraelite "The Jerusalem Post" shkruan për Memorialian e Holokaustit të inauguruar pak ditë më parë në Tiranë:…

KOSOVA

Kosova thellon bashkëpunimin me Izraelin, ministrja Haradinaj pret ambasadoren Alona Fisher-Kamm

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla priti sot në Prishtinë Ambasadoren e Izraelit me mision në Beograd, Alona Fisher-Kamm.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…