Rama: I treguam botës vlerat tona me shpëtimin e hebrenjve, kurrë më antisemitizmit!

Kryeministri Edi Rama video-mesazh Mirëseardhje Konferencës Ndërkombëtare të organizuar në Tiranë nga kryesia shqiptare e OSBE-së mbi luftën kundër Antisemitizmit


Kryeministri Edi Rama nëpërmjet një video-mesazhit të tij drejtuar të pranishmëve në hollin e Kryeministrisë, atë të Mirëseardhjes në Konferencën Ndërkombëtare të organizuar në Tiranë (4-5 shkurt) nga kryesia shqiptare e OSBE-së mbi luftën kundër Antisemitizmit, tha se, Shqipëria ka shumë për t’i treguar vendeve të OSBE-së në lidhje me vlerat e me njerëzit që shpëtuan hebrenjtë, duke e bërë vendin tonë të vogël një shembull të madh; i vetmi vend në Europë me më shumë hebrej pas Luftës së Dytë se sa përpara saj.

Rama i ka bërë thirrje të gjithëve që ti thonë “kurrë më” antisemitizmat dhe të ngrihen kundër tij në çdo ambient, si në shkollë.

Sipas kryeministri dalja kundër antisemitizmit mund të arrihet vetëm kur njerëzit të tregojnë solidaritet dhe kur zyrtarët të promovojnë të drejtat dhe liritë themelore të njeriut.

Kryeministria – Mirëseardhja në Konferencën Ndërkombëtare të organizuar në Tiranë nga kryesia shqiptare e OSBE-së mbi luftën kundër Antisemitizmit. Shqipëria ka shumë për t’i treguar vendeve të OSBE-së në lidhje me vlerat e me njerëzit që shpëtuan hebrenjtë, duke e bërë vendin tonë të vogël një shembull të madh; i vetmi vend në Europë me më shumë hebrej pas Luftës së Dytë se sa përpara saj🙏#respekt

Publiée par Edi Rama sur Lundi 3 février 2020

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të përdorë teknologjinë antiterror për të luftuar ‘armikun e padukshëm koronavirus’

Si pjesë e përpjekjeve për të frenuar shpërthimin e koronavirusit, qeveria izraelite "shumë shpejt do të fillojë të përdorë mjete…

SHQIPËRI

Investime izraelite në Shqipëri, “Big Mall Group” bashkëpunim me “Hysenbelliu Group”

Grupi izraelit “Big Mall Group” po bashkëpunon me “Hysenbelliu Group”, për të realizuar investime Shqipëri: në infrastrukturë, sektorin e energjisë…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli me projekte të rëndësishme në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler ka qenë i ftuar në emisionin ‘PASSPORT’ të gazetarit Arbër Hitaj në…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

MicroLite, avioni futuristik izraelit për mbikëqyrje, i pari i këtij lloji në botë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt), avionin MICROLITE.