“The Jerusalem Post”: Kosova shpall Hezbollah si organizatë terroriste

Gazeta izraelite: Republika e Kosovës ka shpallur zyrtarisht organizatë terroriste si krahun ushtarak edhe krahun politik, deklaroi Meliza Haradinaj, Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, të martën në Twitter.


Nga ZACHARY KEYSER, The Jerusalem Post

Republika e Kosovës ka shpallur zyrtarisht organizatë terroriste si krahun ushtarak edhe krahun politik, deklaroi Meliza Haradinaj, Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, të martën në Twitter.
Një vit më parë, Kosova shpalli anën ushtarake të Hezbollah si grup terrorist, por në vijim të propozimit të Ministrisë së Punëve të Jashtme, qeveria vendosi të njohë si entitet terrorist edhe krahun politik.

Pas propozimit të Ministrisë së Punëve të Jashtme, qeveria e Kosovës vendosi të deklarojë si krahun politik edhe atë ushtarak të #Hezbollah si organizatë terroriste në territorin e Republikës së Kosovës,” deklaroi Haradinaj të martën. “Ky vendim kontribuon në mbrojtjen dhe avancimin e sigurisë kombëtare, rajonale dhe globale.

Kongresi Hebre Amerikan (American Jewish Congress) e përshëndeti këtë veprim.

Aktivitetet e Hezbollah janë një kërcënim i drejtpërdrejtë për paqen dhe sigurinë dhe vendimi i Kosovës është një hap i rëndësishëm në luftën globale kundra terrorizmit,” thuhej në deklaratën e Kongresit Hebre Amerikan. “Diferencimi artificial ndërmjet krahut politik dhe ushtarak ka krijuar mundësi për Hezbollah, një organizatë e varur nga Irani, për të vazhduar aktivitetet e saj malinje në shumë vende përreth botës.

Ne ftojmë shtete të tjera të ndjekin shembullin e Kosovës në përcaktimin si entitet terrorist të të gjithë Hezbollahut dhe të ndalojnë të gjitha aktivitetet e saj,” përfundon deklarata.

Kosova i bashkohet listës së vendeve dhe organizatave si Izraeli, Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Franca, Liga Arabe dhe Bashkimi Europian, të cilat e kanë shpallur Hezbollah si organizatë terroriste.

The Jerusalem Post

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“The Jerusalem Post”: Shqipëria nderon vendasit që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit me një Memorial

Gazeta e madhe izraelite "The Jerusalem Post" shkruan për Memorialian e Holokaustit të inauguruar pak ditë më parë në Tiranë:…

KOSOVA

Kosova thellon bashkëpunimin me Izraelin, ministrja Haradinaj pret ambasadoren Alona Fisher-Kamm

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla priti sot në Prishtinë Ambasadoren e Izraelit me mision në Beograd, Alona Fisher-Kamm.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…