Observatori Sirian: Izraeli sulmon sitet ushtarake të Damaskut të lidhura me Iranin

Sitet ushtarake të lidhura me forcat e regjimit sirian dhe milicitë iraniane ishin në shënjestër të hënën në sulmet izraelite pranë Damaskut, sipas një grupi monitorimi.


Sitet ushtarake të lidhura me forcat e regjimit sirian dhe milicitë iraniane ishin në shënjestër të hënën në sulmet izraelite pranë Damaskut, sipas një grupi monitorimi.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Londër tha se bombardimi ajror shkaktoi disa shpërthime rreth Damaskut.

“Të paktën gjashtë raketa izraelite goditën disa pozicione që u përkisnin forcave të regjimit dhe milicive pro-Irani në jug të Damaskut,” i tha AFP kreu i Observatorit Rami Abdul Rahman.

“Mbrojtja ajrore nuk ka përgjuar një objektiv të vetëm,” tha ai, duke shtuar se nuk dihej nëse kishte viktima dhe shkalla e dëmtimit mbetej e paqartë.

Një burim ushtarak i cituar nga agjensia zyrtare e lajmeve SANA e Sirisë tha se aeroplanët luftarakë izraelitë mbi lartësitë Golan qëlluan raketa drejt Damaskut. Agjensia e lajmeve pretendoi se kishte dëme të kufizuara dhe se shumica e raketave u përgjuan.

Korrespondentët e AFP në Damask thanë se ata dëgjuan disa shpërthime me zë të lartë.

Një zëdhënës ushtarak në Izrael i tha AFP se “nuk komenton raportet e huaja”.

Sulmet ishin të parat në Siri që i atribuohen Izraelit që nga qershori, kur Observatori tha se nëntë luftëtarë u vranë në sulmet ajrore që synonin pozicionet e militantëve të mbështetur nga Irani pranë kufirit të Irakut.

Këto sulme erdhën disa orë pasi një bastisje e ngjashme vrau gjashtë luftëtarë të tjerë të mbështetur nga Teherani.

Izraeli ka nisur qindra sulme në Siri që nga fillimi i luftës civile në 2011. Ai ka në shënjestër trupat qeveritare, forcat aleate dhe luftëtarët nga grupi terrorist shiit Hezbollah.

Ai rrallë konfirmon detaje të operacioneve të saj në Siri, por thotë se prania e Iranit në mbështetje të Presidentit Bashar Asad dhe Hezbollahut është një kërcënim dhe se ajo do të vazhdojë sulmet e saj.

The Times of Israel

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Izraeli, Vendi i Premtuar i Inovacionit dhe i Teknologjisë

Sipërmarrësit dhe shkencëtarët njësoj këmbëngulin se është e zakonshme midis izraelitëve bashkëpunimi dhe guximi për të zëvendësuar konkurrencën dhe frikën…

SHQIPËRI

Albert Ramaj: Shpëtimi i hebrenjve në Shqipëri dhe Kosovë

Shpëtimi i hebrenjve në Shqipëri dhe Kosovë - Nga Albert Ramaj

KOSOVA

Universiteti i Gjakovës: Konkursi ndërkombëtar për statujëzën “Menorah e së Ardhmes” në bashkëpunim me Izraelin

Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" fton të studentët, Alumni dhe Anëtarë të Personelit Akademik të marrin pjesë në Konkursin garues…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli prodhon raketën me precizion të lartë dhe të pazbulueshme

Dy kompani të mëdha izraelite të armëve projektuan një raketë të re me precizion të lartë ajër-tokë që mund të…