Presidenti i Izraelit dekoron spiunin gjenial kibernetik “A”

Një spiun kibernetik legjendar i Izraelit, emri i të cilit ka mbetur sekret për vite me radhë, do të marrë një dekoratë nga Presidenti i Izraelit Reuven Rivlin, për arritjet e tij të jashtëzakonshme.


Një spiun kibernetik legjendar i Izraelit, emri i të cilit ka mbetur sekret për vite me radhë, do të marrë një dekoratë nga Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin, për arritjet e tij të jashtëzakonshme.

Sipas portalit izraelit të lajmeve N12, agjenti, i përmendur vetëm si “A”, është një mendje gjeniale në fushën e spiunazhit kibernetik dhe një figurë unike në agjencinë spiune të Izraelit, Mossad.

A“, thotë raporti, është në të dyzetat e tij, ka disa fëmijë dhe zgjodhi të punojë për shërbimin e inteligjencës për një karrierë fitimprurëse në industrinë e teknologjisë së lartë.

Duke folur në mënyrë anonime, dikush që e njeh, i tha N12 se, A është “një gjeni, reputacioni i të cilit është i jashtëzakonshëm”

“A”, shtoi burimi , është “i njohur në komunitetin tonë të inteligjencës tonë dhe amerikan si një fenomen në fushën kibernetike. Një pjesë jo e parëndësishme e punës sonë u krijua nga ai personalisht për shkak të talentit të tij të veçantë. ”

Ai shtoi se “A” ka “trajnuar gjenerata” të agjentëve në spiunazhin kibernetik dhe sigurinë në internet.

Njoftimi për dhënien e çmimit për “A”, për arritjet e tij të jashtëzakonshme, pohoi se çmimi ishte për “kontributin e tij për shumë vite në sigurinë kombëtare dhe për inicimin e shumë zgjidhjeve teknologjike, ndërsa shfaq një talent, krijimtari, kuriozitet dhe guxim të pazakontë”.

Çmimi do të jepet në shtator nga Presidenti Rivlin në ceremoninë e Çmimeve të Mbrojtjes së Izraelit, të cilët nderojnë ata që kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshëm në aftësitë mbrojtëse të Izraelit.

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Benny Gantz, tanimë i ka njoftuar marrësit për çmimet e tyre, dhe deklaroi, “Unë jam krenar për kapitalin njerëzor që kemi në institucionin e mbrojtjes, organizatat e sigurisë dhe industritë e mbrojtjes që vërtetojnë kohën dhe kohën përsëri që kemi dhe do të kemi asnjë kufi në luftë për sigurinë e Izraelit. ”

“Pikërisht sepse puna e fituesve është bërë në fshehtësi, unë jam veçanërisht krenar t’iu jap njohje në emër të të gjithë qytetarëve të Izraelit për përpjekjet, investimet dhe punën e tyre të jashtëzakonshme, dhe për kontributin e tyre në rezistencën e shoqërisë izraelite,” shtoi Gantz .

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…

SHQIPËRI

Forumi Ballkani 2020 Kundër Antisemitizmit në Tiranë, Yuri Kim: Pres me padurim fjalën e Mike Pompeo!

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas lajmit se Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo do të…

KOSOVA

Kosova dhe Izraeli diskutojnë për detajet e vendosjes së Marrëdhënieve Diplomatike

Të dyja palët diskutuan edhe aspektet teknike-logjistike për aranzhimin e vizitës së parë zyrtare në Shtetin e Izraelit të delegacionit…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…