Netanyahu paralajmëron Iranin: Mos guxoni ta kërcënoni Izraelin!

Kryeministri Benjamin Netanyahu përcolli një paralajmërim të ashpër të dielën për Iranin dhe përfaqësuesin e tij me bazë në Liban, Hezbollah.


JNS.org – Kryeministri Benjamin Netanyahu përcolli një paralajmërim të ashpër të dielën për Iranin dhe përfaqësuesin e tij me bazë në Liban, Hezbollah.

Duke folur në mbledhjen javore të kabinetit, Netanyahu tha: “Libani dhe Siria kanë përgjegjësinë për çdo sulm kundër Izraelit që buron nga territoret e tyre. Ne nuk do të lejojmë që siguria jonë të dëmtohet; as nuk do të lejojmë që qytetarët tanë të kërcënohen. Ne nuk do të tolerojmë sulmet ndaj forcave tona. Së bashku me ministrin e mbrojtjes dhe shefin e shefit të shtabit, unë po mbaj vlerësime të vazhdueshme të situatës. Forcat e Mbrojtjes së Izraelit janë të gatshme t’i përgjigjen çdo kërcënimi.”

Deklarata e tij vjen një ditë pasi mediat libaneze raportuan se Jeruzalemi kishte lëshuar një paralajmërim të ngjashëm me Hezbollahun përmes Kombeve të Bashkuara – se nuk do të tolerojë asnjë veprim agresioni në vazhdën e vrasjes së një operativi të Hezbollahut në një sulm ajror mbi Damaskun të hënën e kaluar, që grupi terrorist i mbështetur nga Teherani i atribuon Izraelit.

Të premten, ushtria izraelite njoftoi se po rrit aftësitë e saj mbrojtëse, duke deklaruar: “Në dritën e një vlerësimi të situatës në IDF dhe në përputhje me planin e mbrojtjes të Komandës Veriore, vendosja e IDF do të ndryshojë në arenën ushtarake dhe civile me qëllimi i forcimit të mbrojtjeve përgjatë kufirit verior.

Netanyahu iu drejtua kësaj edhe në mbledhjen e kabinetit të së Dielës, duke sqaruar se Izraeli “po vepron sipas politikës sonë të qëndrueshme për të mos lejuar Iranin të futet ushtarakisht në kufirin tonë verior.”

IZRAEL

Ushtria izraelite godet 750 objektiva në Gaza, eliminon 60 terroristë pa dëmtuar asnjë civil

Zëdhënësi i Forcës Ajrore Izraelite përshkruan se sulmi ishte 'shënjestër e veçantë' që përfshinte hedhjen e 170 bombave në zonën…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

KOSOVA

Ridvan Berisha: Të mos ta humbim një mik të çmuar të vendit tonë siç është Izraeli!

Udheheqesit shteterore te Kosoves do te duhej te denonin publikisht sulmet terroriste te Hamasit mbi Izraelin. Kete nuk po e…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…