Roli mahnitës i Mossad në paqen e Lindjes së Mesme

Mossad ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në hije në politikën e jashtme të Izraelit me vendet arabe të moderuara dhe njoftimi javën e kaluar për një marrëveshje paqeje midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe nuk ishte përjashtim.


Nga YONAH JEREMY BOB
“The Jerusalem Post”

Mossad ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në hije në politikën e jashtme të Izraelit me vendet arabe të moderuara dhe njoftimi javën e kaluar për një marrëveshje paqeje midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe nuk ishte përjashtim.

Marrëveshje të reja potenciale të menjëhershme në lidhje me marrëveshjet me Bahrein dhe Oman pritet gjithashtu të përfshijnë Mossad, dhe drejtori Yossi Cohen ka qenë në kontakt me zyrtarët e lartë të Bahreinit për hapat e ardhshëm.

Por nëse disa nga vëmendja e publikut kanë qenë të fokusuara në përparimin e minutës së fundit të bërë nga Cohen, historia e vërtetë është se shefi i spiunëve ka vite që rrotullohet rreth vendeve arabe suni.

Ishte Cohen dhe vizitat sekrete të Mossadit dhe kontaktt që çuan në njoftimin për vitin 2017 nga Gadi Eisenkot, ish-shefi i personelit të IDF, se ai po ndante inteligjencën me Arabinë Saudite.

Kjo njoftim ishte në shumë mënyra si një tërmet gjeopolitik sa marrëveshja e paqes Izrael-Emiratet e Bashkuara Arabe, sepse ishte hera e parë që bashkëpunimi intime izraelito-saudite u publikua në nivelet më të larta.

Ish-zyrtarë izraelitë, si këshilltari i ish-kryeministrit Benjamin Netanyahu, këshilltar ish-kombëtar për sigurinë, Yaakov Amidror, kanë folur për takimet e mëparshme me zyrtarë sauditë në SHBA në vitin 2016, por këto u mbajtën të gjitha të fshehta.

Në maj të vitit 2018, ish-zyrtari i lartë i Mossad, Haim Tomer, i tha “The Jerusalem Post” se Izraeli dhe Sauditët madje mund të koordinojnë planet e ndryshimit të regjimit kundër Iranit, duke sinjalizuar marrëdhënie të vazhdueshme në nivele të larta.

Tomer nuk do të zbulonte gjithçka që dinte për marrëdhëniet me sauditët, por edhe ky koment po tregonte dhe shkoi më larg se komentet e mëparshme që flisnin për interesa të paqarta konverguese.

Në Janar 2019, Shefi i Drejtorisë Kombëtare të Cyber në Izrael, Yigal Unna, parashikoi që viti i ardhshëm “të bënte hapësirën detare në internet më të sigurt me miqtë në të gjithë Mesdheun”.

Ishte e paqartë me saktësi se cilat vende do të përfshiheshin, por deklarata e tij duket se nënkupton bashkëpunimin kibernetik të nivelit të lartë me vendet e moderuara suni.

Ekzistojnë gjithashtu raporte që termocentrali kibernetik izraelit NSO Group dhe disa prej ish-punonjësve të tij kanë ndihmuar Emiratet e Bashkuara Arabe në role të ndryshme që datojnë edhe para vitit 2017.

“The Jerusalem Post” ka mësuar nga burime të NSO se një nga arsyet që ai me siguri ka një mbështetje kaq të fortë nga Ministria e Mbrojtjes e Izraelit është se shërben si një kanal tjetër i krijimit të linjave të komunikimit për Izraelin me vendet e moderuara Suni.

Në korrik të vitit 2019, Cohen bëri një fjalim të rrallë publik të madh në të cilin ai deklaroi në mënyrë të qartë se agjensia e tij spiune kishte qenë prapa shumë përparimit me vendet e moderuara të Gjirit Suni.

Ka shumë histori vendimtare që nuk tregohet vetëm për atë që ndodhi javët e fundit, por për Cohen (dhe paraardhësit e tij dhe të tjerët, si ish drejtori i përgjithshëm i ministrisë së jashtme Dore Gold) bënë vite pune që çuan deri në pikën ku marrëdhëniet midis Izraelit dhe shtetet e moderuara të Sunitëve mund të dilnin hapur.

Megjithatë, edhe kjo është vetëm një pjesë e tregimit.

Në të njëjtën fjalim në korrik 2019, Cohen kapi disa kritika të rralla të publikut.

Duke bërë një hap më të madh sesa të merrte kredite për prirje thjesht të përgjithshme pozitive, ai tha se Mossad kishte vendosur në mënyrë klandestine skenën e “një rinovimi të lidhjeve me Oman dhe krijimin e përfaqësimit të ministrisë së jashtme” atje.

Megjithëse pa dyshim që puna e Cohen ndihmoi për të vendosur skenën e vizitës së Netanyahu në Oman në tetor 2018, zyrtarët Omani menjëherë mohuan në korrik 2019 që Izraeli kishte ose ishte gati të krijonte ndonjë lloj vendbanimi diplomatik konkret atje.

Pra, edhe në mesin e vitit 2019, pas gjithë konvergjencës midis shteteve të Gjirit dhe Izraelit në lidhje me luftimin e Iranit, terrorit xhihadist dhe ndarjen e teknologjisë kibernetike, prapëseprapë kishte një hendek të rëndësishëm që bllokoi procesin e normalizimit që ne po shohim të zhvillohet me shpejtësi para syve tanë .

Ka shumë pjesë të tregimit, por një pjesë e madhe ishte takimi i Netanyahu në shkurt me drejtuesin e Sudanit për të filluar një proces normalizimi.

Posti mësoi se përveç dhënies së kredisë Netanyahu, Cohen do të thoshte se suksesi ishte një produkt i dy faktorëve kryesorë.

Përpjekjet e përsëritura të Cohen, të cilat deri në përpjekjen përfundimtare të suksesshme, nuk kishin dhënë fryte dhe nuk shkuan kryesisht të raportuara, ishin thelbësore në përpjekjet. Koha e pjekur nga ana sudaneze ishte një tjetër faktor kryesor.

Dhe koha duket se ka qenë e rëndësishme për përparimin e fundit me Emiratet e Bashkuara Arabe, ose më saktë, duke e bërë shtytjen e paqes të përfundojë në epokën e koronavirusit.

Shtë e qartë se marrja e kredisë nga Emiratet e Bashkuara Arabe për vendimin e Izraelit për të pezulluar aneksimin ishte kritike për marrëveshjen. Por qysh në Mars, The Post mësoi se koronavirusi po i bashkonte Izraelin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Tashmë në 19 Mars, Channel 12 raportoi se Cohen kishte arritur të sillte 100,000 komplete provë në Izrael, me rreth katër milion të vlerësuar gjatë rrugës.

The Post ishte i pari që raportoi se kompletet u morën nga vendet me të cilat Izraeli nuk ka marrëdhënie diplomatike, megjithëse nuk mund të zbulonte identitetin e vendeve në atë kohë, që përfshinin shtetet e Gjirit.

Netanyahu njoftoi publikisht bashkëpunimin e ngushtë Izrael-Emiratet e Bashkuara Arabe për të luftuar koronavirusin në qershor, por farat u mbollën përsëri në mars.

Kjo do të thotë se menjëherëësia e krizës koronavirus është ndoshta ajo që i shtroi Emiratet e Bashkuara Arabe dhe potencialisht së shpejti Bahrein, Omanin dhe të tjerët, përgjatë vijës së fundit.

Kishte gjithashtu raporte në mes të qershorit që Cohen ishte në kontakt të drejtpërdrejtë me vendet e larta të Gjirit për të moderuar kundërshtimin e tyre ndaj aneksimit.

Këto raporte kurrë nuk kishin kuptim, përveç nëse Cohen ishte gjithashtu në gjendje të ofronte diçka.

Sidoqoftë, tani duket se edhe nëse u deshën disa nga iniciativat e Emiratet e Bashkuara Arabe dhe SHBA për të hartuar formulën përfundimtare për një marrëveshje paqeje, Cohen mund të ketë shkuar përtej përpjekjes për të moderuar kundërshtimin ndaj aneksimit. Ai gjithashtu mund të ketë eksploruar mundësi të tjera.

Nuk ka dyshim se shumë të tjerë ishin të përfshirë në përpjekjet herkuliane të minutës së fundit për të prishur marrëveshjen Izrael-Emiratet e Bashkuara Arabe dhe për të hapur derën për marrëveshje shtesë të mundshme.

Por dy faktorë kryesorë që nuk janë kuptuar plotësisht në ndryshimin e fytyrës së Lindjes së Mesme janë sa themelet e Cohen dhe Mossad vendosën për këtë moment gjatë viteve më parë, si dhe sa e rëndësishme ishte që “spymasteri” të kapte dinamikën unike të momentit korona.

The Jerusalem Post

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Biden mund të gjenerojë momentum për paqen izraelito-palestineze

Dr. Nimrod Goren është Themeluesi dhe Kreu i MITVIM- Instituti Izraelit për Politikat e Huaja Rajonale (The Israeli Institute for…

SHQIPËRI

Center for Jewish Impact: Urime Shqipërisë për festat, dy popujt tanë kanë një lidhje të gjatë

Qendra për Ndikimin Hebre (Center for Jewish Impact) uroi popullin shqiptar me rastin e Festave Kombëtare të Shqipërisë, duke veçuar…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Arsenali i armëve të Izraelit me telekomandë

Izraeli është një nga përdoruesit kryesorë në botë të teknologjisë së dronëve në fushën e betejës, me furgona, anije dhe…