Komuniteti hebre në Kosovë. Zevi: “Atmosferë festive”. Demiri: “Përfitime reciproke”

Gazeta e madhe izraelite i ka kushtuar një shkrim atmosferës së krijuar në komunitetin hebre të Kosovës, pas njohjes nga Izraeli. Flori Zevi, një hebre me banim në Prishtinë dhe Votim Demiri, kryetari i Bashkësisë Hebraike në Kosovë kanë folur për gazetarin izralit, Shimon Yaish.


Gazeta e madhe izraelite i ka kushtuar një shkrim atmosferës së krijuar në komunitetin hebre të Kosovës, pas njohjes nga Izraeli.

Flori Zevi, një hebre me banim në Prishtinë dhe Votim Demiri, kryetari i Bashkësisë Hebraike në Kosovë kanë folur për gazetarin izraelit, Shimon Yaish.

 

Artikulli i plotë

Gëzim në komunitetin hebre në Prishtinë: “Atmosferë festive”

Një hebre që jeton në kryeqytetin e Kosovës: “Njohja e Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara është një gjë e madhe” • Kreu i komunitetit hebre në vend: “Njohja do të sjellë lajme të mrekullueshme për të dy vendet”

“Këtu ka një atmosferë festash, Izraeli dhe Kosova miq, kush e imagjinoi?! Erdhi si një befasi e plotë për ne, ne jemi në qiellin e shtatë”, tha Flori Zeevi, një hebre që jeton në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës.

Ai tha, “Fakti që Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara na njohin është një gjë e madhe. Të gjithë këtu janë shumë të ngazëllyer. Irani dhe Hezbollahu janë armiq të Kosovës, këto organizata po përpiqen të shkaktojnë urrejtje por Trump ka arritur të bashkojë zemrat. Kosova e ka shpallur Hezbollahun një organizatë terroriste.”

Kreu i komunitetit hebre në Kosovë, Votim Demiri, shtoi se “njohja do të sjellë në vetvete një lajm të mrekullueshëm për të dy vendet në shumë mënyra”.

Sa për kujtesë, Presidenti i SHBA Donald Trump, Presidenti Serb Alexander Vujicic dhe Kryeministri i Kosovës, Abdullah Hoti, arritën një marrëveshje për normalizimin ekonomik midis dy vendeve të premten e kaluar pas viteve të mosnjohjes nga Serbia të Kosovës.

Në të njëjtën kohë, të dy vendet do të përmirësojnë marrëdhëniet e tyre me Izraelin. Sipas Presidentit Trump, Serbia është zotuar të zhvendosë ambasadën e saj në Izrael në Jeruzalem deri në qershor dhe Kosova do të mbajë marrëdhëniet diplomatike me Izraelin.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i tha “Israel Hayom”: “Njohja e ndërsjellë midis Kosovës dhe Izraelit është një arritje historike. Ndërsa unë pres të hap ambasadën tonë në Jeruzalem, unë falënderoj Shtetet e Bashkuara për lejimin e të dy vendeve për të ndërtuar partneritete të forta midis dy shteteve sovrane. Kosova dhe populli i Izraelit kanë bërë një lidhje që nuk mund të prishet përmes sakrificës, luftës dhe luftës për ekzistencë gjatë gjithë historisë. Prandaj, unë besoj se sot është vetëm një vazhdim i një miqësie të gjatë midis dy vendeve.”

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Insulina orale, ekipi izraelit fillon provat përfundimtare për t’u bërë i pari në botë

Një kompani izraelite, Oramed Pharmaceuticals, ka filluar testet në fazën përfundimtare të insulinës së saj orale, duke bërë ofertën për…

SHQIPËRI

Albert Ramaj: Shpëtimi i hebrenjve në Shqipëri dhe Kosovë

Shpëtimi i hebrenjve në Shqipëri dhe Kosovë - Nga Albert Ramaj

KOSOVA

Universiteti i Gjakovës: Konkursi ndërkombëtar për statujëzën “Menorah e së Ardhmes” në bashkëpunim me Izraelin

Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" fton të studentët, Alumni dhe Anëtarë të Personelit Akademik të marrin pjesë në Konkursin garues…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli prodhon raketën me precizion të lartë dhe të pazbulueshme

Dy kompani të mëdha izraelite të armëve projektuan një raketë të re me precizion të lartë ajër-tokë që mund të…