Kryerabini Yoel Kaplan: Kosova është shumë e dashur ndaj hebrenjve

Kryerabini i Shqipërisë dhe i Kosovës, Yoel Kaplan, gjatë një interviste për gazetën e madhe izraelite, “Israel Hayom”, ka bërë një panoramë të jetës hebraike në Kosovë dhe një përshkrim shumë pozitiv për popullin kosovar.


Njoftimi për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Izraelit vjen pas një pune shumë në prapaskenë, duke përfshirë ndihmën e Rabbinit Yoel Kaplan, emisarit të Chabad dhe Kryerabinit të Shqipërisë dhe Kosovës.

Rabini Kaplan, gjatë një interviste për gazetën e madhe izraelite, “Israel Hayom”, ka bërë një panoramë të jetës hebraike në Kosovë dhe një përshkrim shumë pozitiv për popullin kosovar. “Ky është një veprim i rëndësishëm emocionues. Të gjithë janë shumë të ngazëllyer për zhvillimet”, thotë Rabini Kaplan për “Israel Hayom”

Kosova numëron midis 100 dhe 200 hebrenj, rreth gjysma e të cilëve janë vendas dhe gjysma e biznesmenëve që vijnë në zonë herë pas here, si dhe dy sinagoga. Tani ekzistojnë dy komunitete zyrtare në Kosovë. E para, “Bet Israel”, ndodhet në kryeqytetin e vendit, Prishtinë, dhe një komunitet tjetër në qytetin e Prizren numëron vetëm disa hebrenj që janë banorë të zonës.

Artikulli i plotë

Hebrenjtë e Kosovës: 100 vendas, 2 sinagoga

Nga

Njoftimi për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Izraelit vjen pas një pune shumë në prapaskenë, duke përfshirë ndihmën e Rabbinit Yoel Kaplan, emisarit të Chabad dhe Kryerabinit të Shqipërisë dhe Kosovës. “Jozyrtarisht unë kam qenë aktiv në këtë çështje. Ky është një veprim i rëndësishëm emocionues. Të gjithë janë shumë të ngazëllyer për zhvillimet,” i tha ai “Israel Hayom”.

Rreth një dekadë më parë, Rabini Kaplan erdhi në zonë dhe filloi rehabilitimin e komunitetit hebre në Kosovë, i cili tani numëron midis 100 dhe 200 hebrenj, rreth gjysma e të cilëve janë vendas dhe gjysma e biznesmenëve që vijnë në zonë herë pas here. “Kur arrita në Ballkan, zbulova se nuk kishte asnjë infrastrukturë hebreje në zonë. Megjithëse hebrenjtë jetonin në Kosovë dhe vende të tjera në zonë, komuniteti nuk ekzistonte dhe nuk kishte jetë hebreje në vend.

Tani ekzistojnë dy komunitete zyrtare në Kosovë. E para, “Bet Israel”, ndodhet në kryeqytetin e vendit, Prishtinë. “Ne punojmë në një mënyrë shumë të fortë, duke mbajtur lutje dhe vakte gjatë pushimeve. Presidenti i komunitetit mban një procesion të fuqishëm çdo vit në Ditën e Pavarësisë.” Një komunitet tjetër në qytetin e Prizren numëron vetëm disa hebrenj që janë banorë të zonës, disa me sa duket. “Një sinagogë po ndërtohet aktualisht”, thotë Rabini Kaplan. Sinagogat përdoren, ndër të tjera, nga turistët hebrenj që vijnë në Kosovë nga Izraeli dhe vendet e tjera.

Përkundër faktit se është një vend mysliman, Kosova është shumë tolerante ndaj hebrenjve. “Është një vend mysliman, por nuk është islamik radikal, por një vend shumë i moderuar. Në krye të rrymës shiite të cilës i përket populli i Kosovës”, thotë Baba Mondi i Bektashinjve, i cili mban marrëdhënie të ngushta me Rabinin Kaplan. Banorët e Kosovës nuk janë aspak ekstremistë. Ata pijnë alkool dhe nuk shkojnë me perçe. Besimi i tyre në paqe është një kod me të cilin mijëra hebrenj në Shqipëri i mbijetuan Holokaustit. “Jo vetëm që nuk ka asnjë problem për hebrenjtë në Kosovë, por anasjelltas – nga kendvështrimi i Islamit ata janë të bekuar.”

“Pengesa për normalizimin relativ ishte Serbia, dhe posa ranë dakord, Izraeli hyri në një derë shumë të hapur. I gjithë rajoni e priti këtë moment. Unë besoj se Shqipëria gjithashtu do të ndjekë Kosovën dhe do të hapë një ambasadë në Jeruzalem, sepse kjo është ajo që unë dëgjoj nga njerëzit në qeveri, por ka sfida për shkak të lidhjeve me Turqinë.”

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…

SHQIPËRI

Memorandum Mirëkuptimi midis Parlamenteve Shqipëri-Izrael, ambasadori Canaj takon nënkryetarin Amer

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj u takua sot me Nënkryetarin e Parlamentit të Izraelit (Knesset), Hamed Amer,…

KOSOVA

Artefakte nga jeta e hebrenjve, Kosova Jewish Organization viziton Muzeun e Istogut

Drejtues të Kosova Jewish Organization (KJO) zhvilluan një vizitë në muzeun e qytetit të Istogut. Disa nga gjurmët në këtë…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…