Ndërron jetë pronari i “Strauss Group”, Michael Strauss

Michael shërbeu si CEO i prodhuesit të dytë më të madh të produkteve ushqimore në Izrael, duke e bërë Strauss Group një konglomerat ndërkombëtar që operon në rreth 20 vende. “Straus Group” është i pranishëm me produktet e tij edhe në Shqipëri dhe në Kosovë dhe në të gjithë Ballkanin.


Ndërron jetë në moshën 86-vjeçare Michael Strauss, pronari dhe ish-CEO i “Strauss Group”, prodhuesi i dytë më i madh i produkteve ushqimore në Izrael

Biznesmeni i shquar, Michael Strauss e shndërroi “Strauss Group” një konglomerat ndërkombëtar që operon në rreth 20 vende

Michael Strauss lindi në Gjermani në vitin 1934 dhe në vitin 1936 emigroi në Izrael me familjen e tij. Nëna e tij, një emigrante e re në atë kohë, filloi një biznes për produktet e qumështit, i cili më vonë u bë konglomerati Strauss, i cili përfshin një gamë të madhe produktesh, rreth 52 marka, përfshirë Strauss Ice Cream, Strauss Dairies dhe Strauss Foods.

Vlera e zotërimeve të familjes Strauss në Strauss Group – i cili raportoi një rritje në fitimet operacionale në 2018 – ishte rreth 1.7 miliardë dollarë në 2019.

Pasi babai i tij vdiq në 1975, Michael u emërua CEO i Strauss Dairies dhe në 1991 ai u bë president dhe CEO i Strauss Group. Ai ishte pas marrëveshjes së arritur me konglomeratin Unilever, i cili bleu aksione në Strauss Ice Cream, si dhe partneritetin me Danone Group, i cili tregton produktet e tij në mbi 100 vende.

Në vitin 1997, Strauss hyri në partneritet me Elite Industries të tregtuara publikisht dhe bleu kontrollin e kompanisë. Në vitin 1999, Strauss nisi një partneritet me gjigantin ndërkombëtar të ushqimit PepsiCo Frito-Lay.

 

Në vitin 2001, Michael i kaloi pishtarin vajzës së tij, Ofra Strauss, duke emëruar kryetaren e saj në Strauss Group. Ai mori pozicionin e kryetarit të Strauss Holdings dhe ishte anëtar i bordit të drejtorëve të grupit. Në vitin 2011, djali i tij, Adi Strauss, e zëvendësoi atë në bordin e drejtorëve.

Si vizionar, Michael e bëri Shtrausin një konglomerat ndërkombëtar që vepron në rreth 20 vende. Straus Group aktualisht ka rreth 6,500 punonjës në Izrael dhe rreth 150,000 të gjithë vendin.

“Straus Group” është i pranishëm me produktet e tij edhe në Shqipëri dhe në Kosovë dhe në të gjithë Ballkanin.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Si ndikojnë votat hebraike në zgjedhjet amerikane

Tradicionalisht, Izraeli gëzon një mbështetje të gjerë nga partitë Demokratike dhe Republikane në Shtetet e Bashkuara, dhe mbrojtja ose shprehja…

SHQIPËRI

Ambasadori Gendler takon rektorin Kasa: Izraeli me projekte për sportin në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Z. Noah Gal Gendler realizoi sot në ambientet e Universitetit të Sporteve të Tiranës një…

KOSOVA

Kosova dhe Izraeli diskutojnë për detajet e vendosjes së Marrëdhënieve Diplomatike

Të dyja palët diskutuan edhe aspektet teknike-logjistike për aranzhimin e vizitës së parë zyrtare në Shtetin e Izraelit të delegacionit…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…