Robert Singer takon ambasadorin Canaj: Forumi për Antisemitizmin në Shqipëri, vlerësime në SHBA dhe në Europë

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim pune sot me z. Robert Singer, Kryetar Bordi i World ORT, si dhe anëtar Bordi i CAM/Combat Antisemitism Movement, z. Sacha Roytman-Dratwa/ Drejtor i CAM me qendër në New York, dhe z. Itay Hacham, drejtues i “Center for Jewish Impact”.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim pune sot me z. Robert Singer, Kryetar Bordi i World ORT, si dhe anëtar Bordi i CAM/Combat Antisemitism Movement, z. Sacha Roytman-Dratwa/ Drejtor i CAM me qendër në New York, dhe z. Itay Hacham, drejtues i “Center for Jewish Impact”.

Ambasadori Canaj falenderoi veçanërisht z. Singer për nismën e ndërmarrë që të mbahej në Tiranë, Forumi 2020 Ballkanik për Antisemitizmin, për angazhimin e tyre që ky forum të kishte impakt të gjerë mediatik botëror si dhe të përshëndetej nga figura të larta politike si Sekretari Pompeo, Presidenti i Parlamentit Evropian Sassoli, Kryetari i Knesset, Ministrja izraelite e Diasporës, etj.

Z. Singer si dhe bashkëbiseduesit e tjerë nënvizuan se ky event është vlerësuar në qarqet më të larta si në SHBA ashtu dhe në Evropë, si dhe përshëndetën faktin që Kuvendi i RSH përfshiu në Forum edhe kryetarët e parlamenteve të Ballkanit.

Ata theksuan se do të vijojnë me promovimin e këtij Forumi edhe në muajt në vijim, përfshirë botimin e një libri me fjalimet dhe komentet e pjesëmarrësve, që më tej të shpërndahet në universitete dhe biblioteka elitare në SHBA, Evropë, Izrael etj.“, shkruan ambasada shqiptare në një njoftim të saj në rrjetet sociale.

Ambasadori Canaj zhvilloi një takim pune sot me z. Robert Singer, Kryetar Bordi i World ORT, si dhe anëtar Bordi i…

Posted by Ambasada Izrael on Monday, November 2, 2020

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Biden mund të gjenerojë momentum për paqen izraelito-palestineze

Dr. Nimrod Goren është Themeluesi dhe Kreu i MITVIM- Instituti Izraelit për Politikat e Huaja Rajonale (The Israeli Institute for…

SHQIPËRI

Center for Jewish Impact: Urime Shqipërisë për festat, dy popujt tanë kanë një lidhje të gjatë

Qendra për Ndikimin Hebre (Center for Jewish Impact) uroi popullin shqiptar me rastin e Festave Kombëtare të Shqipërisë, duke veçuar…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Arsenali i armëve të Izraelit me telekomandë

Izraeli është një nga përdoruesit kryesorë në botë të teknologjisë së dronëve në fushën e betejës, me furgona, anije dhe…