Konkretizimi i eksperiencës izraelite për Diasporën, Ambasadori Canaj takon Avital Leibovich

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj zhvilloi një takim pune me Avital Leibovich, Drejtoreshën e AJC/American Jewish Committee, dega Jeruzalem.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj zhvilloi një takim pune me Avital Leibovich, Drejtoreshën e AJC/American Jewish Committee, dega Jeruzalem.

“Ne takim u diskutua mbi ecurinë e marrëdhënieve te deritanishme me AJC, perditesimi mbi çështjet për ndjekje mes paleve, hapat e ndermarra ndermjet AJC dhe Ministrise tone te Diasporës, me qëllim konkretizimin e një Marrëveshje Mirëkupitmi (MoU) në fushën e marrjes së eksperiencave për mirë-organizimin e diasporës shqiptare etj. Nënshkrimi i kesaj MoU është ngritur edhe gjatë Takimit-Zoom me Ministrin e Diasporës Majko dhe David Harris, CeO i AJC/New York, si dhe përfaqësues të diasporës shqiptare në SHBA dhe Bruksel.

Znj. Leibovich, eshte nje mike dhe mbeshtetese e faktorit shqiptar ne rajonin e Ballkanit, ka vizituar disa here Tiranen dhe Prishtinen, si dhe ka organizuar pjesemarrje ne Forume dhe Konferenca ne nivele te larta, te qeveritareve tane”, shruan ambasada shqiptare në njoftimin e saj.

Ambasadori Canaj gjatë takimit dje në ambjentet e Ambasadës me Drejtoreshën e AJC/American Jewish Committee, Jeruzalem,…

Posted by Ambasada Izrael on Tuesday, November 10, 2020

Ines Demiri uron Distria Krasniqin: Shteti më i ri europian, me kampione olimpike!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Distria Krasniqi, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

Izrael

Lapid takon Stoltenberg: Izraeli është një partner i rëndësishëm i NATO-s!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, takim me Yair Lapid, Ministër i Punëve të Jashtme të Izraelit

Shqipëri

Ambasadori Dashnor Dervishi: Si u vendosën marrëdhëniet me Izraelin në 1991

Një nga diplomatët më të njohur të shërbimit tonë të Shqipërisë, Dashnor Dervishi, në librin e tij me kujtime sjell…

Kosove

Ines Demiri uron Distria Krasniqin: Shteti më i ri europian, me kampione olimpike!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Distria Krasniqi, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Isaac Herzog, shqiptarët kanë një mik të madh në “Shtëpinë e Bardhë” të Izraelit

Presidenti i 11-të i Izraelit ka shprehur dëshirën që të bëhet i pari që do të vizitojë Shqipërinë.

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Bennett zgjedh ish-zyrtarin e lartë të Mossad, si këshilltarin e tij të ri të Sigurisë Kombëtare

Eyal Hulata, 45 vjeç, kaloi 23 vjet në agjencinë e spiunimit; Kryeministri vlerëson ‘përvojën, performancën dhe kuptimin e tij të…