Numri 2 Al-Qaeda po planifikonte sulme terroriste ndaj Izraelitëve dhe Hebrenjve kur ai u vra në Iran

Numri 2 Al-Qaeda, Abdullah Ahmed Abdullah, i cili sipas “The New York Times” u vra në Teheran nga agjentët izraelitë me urdhër të SHBA-ve, po planifikonte sulme ndaj targeteve hebreje dhe izraelite kur ai u vra, sipas lajmeve të “Kanalit 12” të Izraelit.


Numri 2 Al-Qaeda, Abdullah Ahmed Abdullah, i cili sipas “The New York Times” u vra në Teheran nga agjentët izraelitë me urdhër të SHBA-ve, po planifikonte sulme ndaj targeteve hebreje dhe izraelite kur ai u vra, sipas lajmeve të “Kanalit 12” të Izraelit.

Burimet e inteligjencës perëndimore të cituara nga rrjeti thonë se Abdullah, i cili përdori emrin e luftës, si Abu Muhammad al-Masri, u gjurmua për më shumë se një vit dhe se operacioni u realizua pa pengesa.

“Abu Muhammad al-Masri gjithashtu filloi të planifikonte sulme kundër izraelitëve dhe hebrenjve në botë”, thonë burimet, duke shpjeguar se pse Izraeli dhe SHBA-të kishin një interes të përbashkët për ta vrarë atë.

Raporti thotë se personi i armatosur ishte agjent i Mossad.

Përkundrazi, një raport i “Kanalit 13” thotë se personat e armatosur ka të ngjarë “agjentë të huaj të aktivizuar nga Izraeli”.

Abdullah u akuzua si planifikuesi kryesor i sulmeve të mëdha ndaj ambasadave të SHBA në Kenia dhe Tanzani në 1998, në të cilat vranë 224 njerëz. Një oficer i inteligjencës izraelite i tha “The New York Times” se ai gjithashtu pretendohej se kishte orkestruar sulmin në 2002 në një hotel me pronësi izraelite në Mombasa, Kenia, i cili vrau 13 – përfshirë tre turistë izraelitë – dhe plagosi 80.

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Bota arabe e gatshme të përqafojë Lindjen e Mesme të re

Gatishmëria e shteteve arabe për të dalë publikisht në krah të Izraelit kundër Teheranit pasqyron një aleancë solide të rrënjosur…

SHQIPËRI

Ish-ambasadori David Cohen: Shqiptarët rrezikuan jetën për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit

Ish-ambasadori i parë rezident i Izraelit në Shqipëri, David Cohen, vizitoi së bashku me disa miq të tij izraelitë, parkun…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli pajiset me anijen e tij më të përparuar luftarake

Anija e raketave Saar-6 do të përdoret si një masë paraprake kundër raketave të lundrimit të dizajnuara sovjetike Yakhont dhe…