Izraeli do të dërgojë astronautin e tij në hapësirë, ish-pilotin Eytan Stibbe

Izraeli do të dërgojë një astronaut në hapësirë vitin e ardhshëm, për të dytën herë në historinë e vendit. Eytan Stibbe, një ish-pilot luftëtar, do të niset në fund të vitit 2021 për një mision pak më shumë se një javë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.


Izraeli do të dërgojë një astronaut në hapësirë vitin e ardhshëm, për të dytën herë në historinë e vendit, njoftuan zyrtarët të hënën në një ceremoni në rezidencën e presidentit.

Eytan Stibbe, një ish-pilot luftëtar, do të niset në fund të vitit 2021 për një mision pak më shumë se një javë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

“Kjo është një ditë gëzimi kombëtar dhe krenarie e madhe”, tha Presidenti Reuven Rivlin. “Një pilot izraelit me një flamur blu dhe të bardhë të qëndisur në shpatullën e tij do të provojë edhe një herë, siç kemi treguar këtu për 72 vjet, se as qielli nuk është kufiri ynë.”

Djali i astronautit të parë të Izraelit Ilan Ramon, i cili u vra gjatë misionit të tij në 2003, mori pjesë në konferencën për shtyp në Rezidencën e Presidentit, ku njoftimi u bë të hënën.

Tal Ramon ndiqte stafin e lartë të Fondacionit Ramon, i cili u ngrit për të përkujtuar babanë e tij dhe figurat qeveritare zbuluan se ata kanë punuar së bashku për muaj për të rregulluar një rol izraelit në mision.

Ramon, një ish-pilot luftarak izraelit, ishte një specialist i ngarkesës së anijes në misionin STS-107 të Space Shuttle Columbia. Ai u vra, së bashku me gjashtë anëtarët e tjerë të ekuipazhit, kur anija u hodh në erë më 1 shkurt 2003, vetëm 16 minuta para se ata të prisnin të uleshin përsëri në Tokë.

Nisma e ardhshme do ta vendosë Stibbe në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës për 200 orë, të cilat ai do të përdorë për të kryer një seri eksperimentesh të papara që synojnë të përparojnë teknologjitë izraelite dhe zhvillimet shkencore nga studiuesit dhe fillestarët.

Stibbe do të udhëtojë me një anije të nisur nga Florida në fund të vitit 2021 dhe së shpejti do të fillojë trajnimin e tij, i cili do ta çojë atë në Shtetet e Bashkuara, Gjermani dhe Rusi.

Astronauti i parë i Izraelit, Ilan Ramon (NASA) “Si fëmijë, në netët e errëta shikoja yjet dhe pyesja veten se çfarë ka përtej asaj që pashë”, tha Stibbe në konferencën për shtyp në Jeruzalem. Ai tha se si pilot kishte shansin të shihte qiellin dhe më pas u entuziazmua nga perspektiva e udhëtimit në hapësirë ​​për shkak të mikut të tij të ngushtë Ramon.

Ai tha: “Duhet shumë thellësi dhe forcë që të jemi në gjendje të lirohemi nga ajo që na lidh, për të lënë gravitetin.

Stibbe kujtoi se ai ishte me familjen Ramon gjatë lansimit të janarit 2003.

Tal Ramon foli për lidhjet që lidhin familjen e tij dhe Stibbe. Kur u ngjit në podium, ai ngriti duart me gëzim, duke thënë se kjo do të kishte bërë nëna e tij Rona, e cila vdiq në 2018, për të festuar momentin.

“Unë jam shumë e ngazëllyer sepse e di nëse nëna ime do të qëndronte këtu ajo do të vinte duart e saj në fitore si kjo dhe do të fliste me shumë krenari për mikun tonë, një mik që mbaj mend nga kujtimet e mia të para,” tha ai.

Familja Stibbe “na shoqëroi nëpër vite përmes gjithçkaje që kaluam, të mira dhe të këqija, dhe familja e tyre është bërë familja jonë”.

Tal Ramon, djali i të ndjerit Ilan dhe Rona Ramon, duke folur në Jeruzalem më 16 nëntor 2019

Ai tha se ishte shumë prekëse që Stibbe, një themelues i Fondacionit Ramon, kishte zgjedhur të jepte këtë “kontribut” për qytetarët e Izraelit.

Gjatë konferencës për shtyp, Rivlin iu drejtua Stibbe dhe theksoi rolin që misioni i tij do të luajë në entuziazmimin e fëmijëve izraelitë për shkencën dhe teknologjinë.

“Ju do të kryeni një seri eksperimentesh në teknologjitë izraelite, disa prej të cilave u zhvilluan nga djem dhe vajza izraelitë”, tha presidenti. “Ju do të jeni lajmëtari i atyre mendjeve të shkëlqyera, brezave të tanishëm dhe të ardhshëm të hulumtimeve të shkëlqyera izraelite.”

Vitin e kaluar, astronautja Jessica Meir, babai i së cilës ishte izraelite, i dha haraç shtetit hebre nga hapësira. Izraeli në Prill 2019 u përpoq pa sukses të ulte një anije kozmike pa pilot, Beresheet, në hënë.

Rivlin tha se Stibbe do të jetë “përfaqësuesi i Izraelit në përpjekjen njerëzore për të kuptuar mekanizmin e mrekullueshëm që mundëson jetën në këtë glob dhe për të thyer sekretet e universit”.

“Shkoni në paqe dhe kthehuni në paqe,” i tha presidenti Stibbe.

Astronauti është një kolonel në rezervat e Forcave Ajrore Izraelite që fluturoi si pilot luftarak për 43 vjet dhe mori pjesë në dhjetra misione operacionale.

Ai është themeluesi dhe kryetari i Fondit Vital Capital dhe gjatë 35 viteve të fundit ka punuar në zhvillimin e biznesit dhe iniciativave të financimit për projektet e infrastrukturës në botën në zhvillim.

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Përse Yossi Cohen, Shefi i Mossad, është pasardhësi i zgjedhur i Benjamin Netanyahut

Kryespiuni, që shihet gjerësisht pas vrasjes së shefit të armëve bërthamore të Iranit, është një besnik i betuar i Netanyahut…

SHQIPËRI

Center for Jewish Impact: Urime Shqipërisë për festat, dy popujt tanë kanë një lidhje të gjatë

Qendra për Ndikimin Hebre (Center for Jewish Impact) uroi popullin shqiptar me rastin e Festave Kombëtare të Shqipërisë, duke veçuar…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Përse Yossi Cohen, Shefi i Mossad, është pasardhësi i zgjedhur i Benjamin Netanyahut

Kryespiuni, që shihet gjerësisht pas vrasjes së shefit të armëve bërthamore të Iranit, është një besnik i betuar i Netanyahut…