Shefi mjekësor hebre i “Moderna”: Izraeli ndër të parët që do të marrë vaksinën anti-Covid

Shefi mjekësor izraelit i “Moderna” tha të hënën se Izraeli do të ishte ndër vendet e para në radhë për të marrë vaksinën e tij të koronavirusit, disa orë pasi kompania amerikane njoftoi rezultatet fillestare që tregojnë se vaksina është 94.5 për qind efektive.


Shefi mjekësor izraelit i “Moderna” tha të hënën se Izraeli do të ishte ndër vendet e para në radhë për të marrë vaksinën e tij të koronavirusit, disa orë pasi kompania amerikane njoftoi rezultatet fillestare që tregojnë se vaksina është 94.5 për qind efektive.

Duke folur me të dy rrjetet kryesore tregtare të Izraelit, Kanalet 12 dhe 13, Dr. Tal Zaks parashikoi që dozat e para do të arrinin shtetin hebre në fillim të vitit të ardhshëm.

Zaks tha se rezultatet përfundimtare do të ishin në dispozicion brenda disa javësh.

“Furnizimi me Izraelin pritet të dalë nga dërgesat e para nga linja evropiane e prodhimit të vendosur në Zvicër,” tha ai për Kanalin 12. “Shpresoj që kjo të ndodhë në fillim të vitit 2021.

“Unë nuk mund të jap një numër të saktë por mund të garantoj se ne po bëjmë çdo përpjekje për të furnizuar vaksinat në Izrael, siç kemi premtuar,” shtoi Zaks. “Izraeli është ndër grupin e parë të vendeve që nënshkruan me ne. Ne do të përmbushim anën tonë të marrëveshjes. ”

Raportet televizive thanë se Izraeli kishte blerë 1-2 milion doza nga Moderna. Zaks – nëna e të cilit jeton në Ra’anana dhe i cili tha se shpresonte të ishte në gjendje të fluturonte për ta vizituar së shpejti – tha se do të ishte e mjaftueshme për “një pjesë të konsiderueshme” të popullsisë.

Kanali 13 citoi zyrtarë izraelitë duke shprehur keqardhje që Izraeli nuk kishte blerë më shumë doza nga Moderna. Ajo tha se ekipet mjekësore, grupet me rrezik të lartë dhe gratë shtatzëna do të ishin ndër të parat që do të vaksinohen.

Moderna tha më herët të hënën se vaksina e saj duket të jetë 94.5% efektive, sipas të dhënave paraprake nga studimi ende i vazhdueshëm i kompanisë. Një javë më parë, konkurrenti Pfizer Inc. njoftoi se vaksina e saj COVID-19 u shfaq në mënyrë të ngjashme efektive – lajme që i vë të dy kompanitë në rrugën e duhur për të kërkuar leje brenda disa javësh për përdorim emergjent në SHBA.

Kryeministri Benjamin Netanyahu njoftoi në qershor se Izraeli kishte nënshkruar një marrëveshje me Moderna për një vaksinë të ardhshme të koronavirusit, pa specifikuar numrin e dozave që do të furnizohen. Izraeli i ka paguar një total prej 405 milion NIS (120 milion dollarë) firmës me bazë në SHBA, sipas të përditshmes Haaretz.

Javën e kaluar, Izraeli gjithashtu nënshkroi një marrëveshje me Pfizer për vaksinën e tij.

Netanyahu tha se njoftimi i Moderna është “një lajm i shkëlqyeshëm për shtetin e Izraelit”, duke shtuar se qëllimi i qeverisë së tij ishte “të sillte sa më shumë vaksina nga sa më shumë burime te sa më shumë qytetarë të jetë e mundur”

Ministri i Shëndetësisë Yuli Edelstein e mirëpriti lajmin në një deklaratë.

“Moderna ishte kompania e parë e vaksinave me të cilën Ministria e Shëndetësisë nënshkroi një marrëveshje, muaj më parë,” tha ai. “Njoftimi nga kompania është një lajm i shkëlqyeshëm për popullin izraelit. Aktivitetet e Ministrisë së Shëndetësisë në muajt e fundit dëshmojnë efektivitetin dhe suksesin e saj në gjetjen, kontraktimin dhe blerjen e vaksinave kryesore në treg.

“Në të njëjtën kohë, ka ende shumë për të bërë dhe nuk duhet të jemi të vetëkënaqur,” paralajmëroi Edelstein.

Vaksina e Moderna, e krijuar me Institutet Kombëtare të Shëndetit, po studiohet në 30,000 vullnetarë që morën ose vaksinimin e vërtetë ose një goditje bedel. Të Dielën, një bord i pavarur monitorimi theu kodin për të ekzaminuar 95 infeksione që u regjistruan duke filluar dy javë pas dozës së dytë të vullnetarëve – dhe zbuloi të gjitha, përveç pesë sëmundjeve, te pjesëmarrësit që morën placebo.

Studimi po vazhdon, dhe Moderna pranoi që shkalla e mbrojtjes mund të ndryshojë pasi zbulohen më shumë infeksione COVID-19 dhe shtohen në llogaritjet. Gjithashtu, është shumë shpejt të dihet se sa zgjat mbrojtja. Të dy paralajmërimet zbatohen gjithashtu për vaksinën e Pfizer.

Por vëzhguesit e pavarur të Moderna raportuan disa lajme shtesë, premtuese: Të 11 rastet e rënda COVID-19 ishin midis marrësve të placebo-s dhe nuk kishte ndonjë shqetësim të rëndësishëm për sigurinë.

Burimi: The Times of Israel

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Bota arabe e gatshme të përqafojë Lindjen e Mesme të re

Gatishmëria e shteteve arabe për të dalë publikisht në krah të Izraelit kundër Teheranit pasqyron një aleancë solide të rrënjosur…

SHQIPËRI

Ish-ambasadori David Cohen: Shqiptarët rrezikuan jetën për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit

Ish-ambasadori i parë rezident i Izraelit në Shqipëri, David Cohen, vizitoi së bashku me disa miq të tij izraelitë, parkun…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli pajiset me anijen e tij më të përparuar luftarake

Anija e raketave Saar-6 do të përdoret si një masë paraprake kundër raketave të lundrimit të dizajnuara sovjetike Yakhont dhe…