Zgjedhjet ne SHBA dhe impakti në Izrael, Avital Leibovich takim me Ambasadorët e Ballkanit në Izrael

Drejtorja e American Jewish Committee/Jerusalem, Avital Leibovich, organizoi sot nje takim virtual me Ambasadoret e Ballkanit ne Izrael, ku i pranishëm ishte edhe ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj.


Drejtorja e American Jewish Committee/Jerusalem, Avital Leibovich, organizoi sot një takim virtual me Ambasadorët e Ballkanit në Izrael, ku i pranishëm ishte edhe ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj.

Ajo prezantoi analizën e saj mbi zgjedhjet presidenciale në SHBA dhe implikimet e pritshme për Izraelin dhe rajonin e Lindjes se Mesme.

“Te tilla takime dhe prezantime, me znj. Leibovich sherbejne jo vetem si nje platforme takimi ne grup per Ambasadoret e Ballkanit, por ne radhe te pare ofrojne mundesi per trajtime temash me interes dhe ndarje informaconi rreth zhvillimeve te fundit ne Izrael, Marreveshjeve historike me vendet e Gjirit Persik si Emiratet e Bashkuara dhe Bahrein etj ne kuader te Abraham Accord. Tema e sotme per diskutim zgjedhjet ne SHBA dhe impakti ne Izrael dhe rajon, u vleresua nga pjesemarresit te cilet ndane mendimet e tyre rreth nje realiteti te ri tashme ne Lindjen e Mesme.”, shkruan ambasada shqiptare në njoftimin e saj në rrjetet sociale.

Drejtorja e AJC/Jerusalem, Avital Leibovich organizoi sot nje takim virtual me Ambasadoret e Ballkanit ne Izrael, ku…

Posted by Ambasada Izrael on Thursday, November 19, 2020

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Bota arabe e gatshme të përqafojë Lindjen e Mesme të re

Gatishmëria e shteteve arabe për të dalë publikisht në krah të Izraelit kundër Teheranit pasqyron një aleancë solide të rrënjosur…

SHQIPËRI

Ish-ambasadori David Cohen: Shqiptarët rrezikuan jetën për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit

Ish-ambasadori i parë rezident i Izraelit në Shqipëri, David Cohen, vizitoi së bashku me disa miq të tij izraelitë, parkun…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli pajiset me anijen e tij më të përparuar luftarake

Anija e raketave Saar-6 do të përdoret si një masë paraprake kundër raketave të lundrimit të dizajnuara sovjetike Yakhont dhe…