“Irani është bërë si një cep i rrugës Mossad”: Irani regjistron vdekjen e shefit bërthamor

Iranianët shkruan në Twitter në lidhje me vrasjen me habi dhe gjithashtu nënvizuan aftësitë e atyre që dyshohet se e vranë atë.


Nga SETH J. FRANTZMAN, The Jerusalem Post

Iranianët u përgjigjën me frikë dhe befasi kur një shkencëtar bërthamor iranian u qëllua në lindje të Teheranit. Media sociale Farsi ishte plot me cicërima në lidhje me të shtënat befasuese të një prej burrave kryesorë pas programit bërthamor në Iran. “Duket se Teherani është bërë një cep i rrugës Mossad,” shkroi një burrë në Twitter.

Mohsen Fakhrizadeh ishte një njeri i cili “shmangu vëmendjen”, tha Guardian. Megjithatë, ai ishte në qendër të vëmendjes dhe kur u vra personat e armatosur jo vetëm që qëlluan një automjet, por u duk se do të hidhnin në erë një të dytë, mbase një detaj sigurie që udhëtonte me të. Ai nuk ishte aq i fshehtë. Ai ishte mjaft i njohur sa që brenda disa orësh mediat e regjimit iranian dhe mediat e huaja tashmë po botonin raporte për të. Ashtu si Qasem Soleimani, IRGC Kuds forca “komandant hije”, ai nuk ishte aq shumë në hije, dhe kur doli nga hijet ishte në një breshër plumbash.

Lindur në qytetin e Qom, i njohur për vendet e tij të shenjta dhe klerikët fetarë, ai ishte një anëtar i Trupave të Gardës Revolucionare Islamike. Ai ishte në qarqet që ishin “vëzhguar nga afër” nga SH.B.A. dhe të tjerët, sipas raporteve. Por ai nuk ishte një “emër shtëpie”. Ai lindi në 1958 dhe u rrit nën Shah, duke u mbushur moshën gjatë revolucionit Islamist. Ai ishte një Gjeneral Brigade në IRGC, thonë raportet. Kjo do të thotë se ai ishte ideologjik, jo vetëm një shkencëtar. Elementë të tjerë kryesorë të programit bërthamor iranian janë shënjestruar gjatë viteve.

Në 2012 një shkencëtar bërthamor iranian u vra gjithashtu në Teheran. Në fillim të këtij viti, në qershor dhe korrik, disa shpërthime misterioze synuan programin raketor të Iranit pranë Khojir dhe në vendin bërthamor në Natanz. Irani ka qenë gjithashtu në shënjestër të një virusi kompjuterik që ktheu prapa programin e tij bërthamor në dekadën e gjysmë të fundit.

Vrasja më 27 nëntor tronditi ata që shikojnë Iranin. Ai ishte një akademik dhe u akuzua nga Izraeli për punën në programin e fshehtë Amad për zhvillimin e armëve bërthamore dhe ishte shënjestruar në të kaluarën. Ai kishte një detaj sigurie. Ai u emërua nga Kryeministri Benjamin Netanyahu në një fjalim të vitit 2018.

Iranianët cicëruan në Twitter për vrasjen me habi dhe gjithashtu nënvizuan aftësitë e atyre që dyshohet se e vranë atë. Përveç cicërimave që fajësonin Mosadin dhe Izraelin, kishte edhe debate të tjera se si lindi. Një përdorues sugjeroi që goditja ishte e lidhur me një takim disa ditë më parë midis Izraelit dhe Arabisë Saudite. Të tjerët kanë komente për këtë “mesazh” për Iranin që u dërgua rreth një javë më parë gjatë takimit të nivelit të lartë.

Një përdorues tjetër në Twitter shkroi “Vrasja e Fakhirzadeh, figura më e shquar dhe komandanti më i rëndësishëm i IRGC [programit bërthamor] është dështimi më i madh i inteligjencës i IRGC në 39 vjet. Inteligjenca, aftësitë e Republikës Islamike është një iluzion. ” Përdoruesi sugjeroi që Irani është i mirë vetëm në arrestimin e disidentëve, duke mos mbrojtur zyrtarët e tij të nivelit të lartë.

Anëtarët e IRGC Pro-Iran postuan në Twitter se vrasja tregoi dështimin e politikave të Ministrit të Jashtëm iranian Javad Zarif për t’u marrë me Perëndimin. Një përdorues shkroi: “Dy muaj më parë ju thatë nëse diçka do të ndodhte me ndonjë nga shkencëtarët tanë bërthamorë, atëherë ne do të hakmerremi. Timeshtë koha për ta bërë këtë, për të mos thënë parrulla ”. Në një kuptim kjo do të thotë se Irani paralajmëroi pas sabotazhit të Natanzit se ata do të hakmerreshin. Sidoqoftë, Irani ende nuk i është kundërpërgjigjur askujt.

IZRAEL

Shpresë nga Izraeli, vaksinimi jep efekt: Zvogëlohet me 50% transmetueshmëria e virusit

Një “rreze shprese” nga Izraeli! Vendi është bërë model sa i përket shpejtësisë së vaksinimeve në të gjithë botën. Duket…

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

150 milionë euro kontratë, Izraeli furnizon Sllovakinë me sisteme moderne radarësh

Izraeli do të dorëzojë 17 sisteme radarësh të prodhuara nga Israel Aerospace Industries (IAI), tek Ministria Sllovake e Mbrojtjes në…