Rio de Janeiro përuron memorialin gjigant të Holokaustit

Rio de Janeiro inauguroi një memorial të Holokaustit që përfshin një kullë të gjatë 21 metra dhe mbikëqyr Malin Sugarloaf, një nga vendet më të famshme të Amerikës së Jugut. Rio është shtëpia e rreth 35,000 hebrenjve. Rreth gjysma e komunitetit hebraik me 120,000 anëtarë të Brazilit jeton në Sao Paulo.


Rio de Janeiro inauguroi një memorial të Holokaustit që përfshin një kullë të gjatë 21 metra dhe mbikëqyr Malin Sugarloaf, një nga vendet më të famshme të Amerikës së Jugut.

Disa zyrtarë qeveritarë dhe përfaqësues të komunitetit hebre morën pjesë të dielën në një ngjarje përurimi në qytetin e dytë më të madh të Brazilit. Sekretari i Komunikimeve i Brazilit Fabio Wajngarten, i cili është hebre, përfaqësoi Presidentin Jair Bolsonaro.

“Unë jam një nip i mbijetuarve të Holokaustit. Gjyshja ime kishte tatuazh një numër në krah dhe atë që më tha nuk do ta harroj kurrë. Ne nuk mund të harrojmë mizoritë e Holokaustit, ”tha Wajngarten.

Kulla e memorialit është e ndarë në 10 pjesë, që përfaqëson Dhjetë Urdhërimet. Në bazën e saj, është shkruar fjalia “Ti nuk do të vrasësh”. Një hapësirë ​​e madhe nëntokësore strehon një zonë të ekspozitës interaktive të teknologjisë së lartë.

Presidenti i Gjykatës së Lartë të Brazilit, Gjykatësi Luiz Fux, theksoi se nuk mund të mbetet indiferent ndaj dhimbjes së të tjerëve dhe citoi të mbijetuarën e Holokaustit Elie Wiesel.

“Indiferenca është rreziku më i madh për njerëzimin. E gjithë kjo ishte për shkak të indiferencës. Të mos kujtosh Holokaustin do të thotë të vrasësh përsëri këta njerëz, ”tha Fux, një nip i lindur në Rio i refugjatëve Hebraikë Rumunë që u bë presidenti i parë hebre i gjykatës më të lartë të Brazilit në fillim të këtij viti.

Memoriali ndodhet në majën e parkut Yitzhak Rabin, i cili u përurua vetë nga e veja e kryeministrit të vrarë të Izraelit, Leah Rabin, në 1996. Vendi ofron një pamje të lë pa frymë të malit piktoresk Sugarloaf.

Financuar nga sektori privat, memoriali u konceptua nga anëtari i këshillit të qytetit të Rio-s, Gerson Bergher. E veja e tij dhe anëtare e këshillit të Rio të rizgjedhur së fundmi, Teresa Bergher theksoi qëllimet arsimore të memorialit.

“Synimi ynë është që shkollat ​​publike të mund të bëjnë vizita të vazhdueshme në memorial, në mënyrë që studentët e rrjetit komunal dhe shtetëror të dinë më mirë se çfarë ishin Holokausti dhe regjimi nazist,” tha ajo.

Djali i Berghers Ary, një ish-president i federatës hebraike të Rio, u kujtoi atyre në ngjarjen e përkushtimit 30-vjeçar të babait të tij për ndërtimin e memorialit.

“Ai luftoi për të lënë një trashëgimi për njerëzimin. Memoriali është një ëndërr e realizuar, ”tha Ary Bergher.

Memoriali pritet të presë ekspozita kombëtare dhe ndërkombëtare me tema që kanë të bëjnë me mbrojtjen e të drejtave të njeriut, tolerancën dhe humanizmin. Ai do të punojë në bashkëpunim me institucionet e tjera të mëdha të këtij lloji, duke përfshirë muzetë e Holokaustit në Jeruzalem dhe Uashington dhe Shtëpinë e Anne Frank në Amsterdam.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dërgoi një mesazh video të regjistruar që luajti në ngjarjen të Dielën.

“Hopeshtë shpresa ime që ky memorial i ri të shërbejë për të forcuar ndërgjegjësimin për Holokaustin për këtë brez dhe për brezat që do të vijnë”, tha Netanyahu.

Kryetari i bashkisë Rio, Marcelo Crivella, një i krishterë i zjarrtë Evangjelist dhe një mik i vjetër i krahut të djathtë pro-Izraelit të komunitetit hebre, vuri gurin e themelit përkujtimor në 2017.

“Sot, Qyteti i Rio de Janeiro është zmadhuar, dinjitoz, fisnikëruar dhe shpenguar nga mungesa e një haraçi të drejtë,” i tha Crivella Agjencisë Telegrafike Hebre të hënën.

Rio është shtëpia e rreth 35,000 hebrenjve. Rreth gjysma e komunitetit hebraik me 120,000 anëtarë të Brazilit jeton në Sao Paulo.

Lexo më shumë nga...

IZRAEL

Të gjithë hebrenjtë që Joe Biden u ka dhënë rolin kryesor në administratën e tij

Këtu keni një përmbledhje të emrave hebrenj që duhet të dini kur fillon administrata e Bajdenit

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Ndërsa Trump u largua, fokusi është historia e plotë e Mossad mbi normalizimin

Momentet kryesore me Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe në 2017 dhe 2019 çuan në marrëveshjet e vitit të kaluar