Luftanija amerikane rrëzon dronin iranian në Detin e Kuq

Në tetor, një luftanije amerikane asgjësoi katër raketa dhe 15 dronë të lëshuar nga lëvizja Houthi e lidhur me Iranin

Biden do ta mbështesë Izraelin me 1 mld dollarë për sistemin “Iron Dome”

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, tha se do ta mbështesë një kërkese nga Izraeli, për të rimbushur qindra interceptorë të sistemit të mbrojtjes anti-raketore “Iron Dome” (

Presidenti i World Jewish Congress, Ronald S. Lauder: Isaac Herzog, figurë e shquar e hebraizmit në botë!

Presidenti i World Jewish Congress (Kongresi Hebre Botëror), Ronald S. Lauder, uroi Isaac Herzog, për zgjedhjen e tij si Presidenti i i 11-të i Izraelit dhe vlerësoi angazhimin e Herzog për të luftuar antisemitizmin.

American Jewish Congress uron Presidentin e Zgjedhur të Izraelit, Isaac Herzog

American Jewish Congress (Kongresi Hebre Amerikan) uron zotin Isaac Herzog për zgjedhjen si Presidenti i Njëmbëdhjetë i Shtetit të Izraelit.

Lindsey Graham: Sa më shumë të përpiqen të shkatërrojnë Izraelin, aq më shumë ndihmë ka nga SHBA!

Netanyahu: “Askush nuk ka bërë më shumë për Izraelin sesa ju, senator Lindsey Graham, kampion i fortë i aleancës tonë dhe ne nuk kemi asnjë mik më të mirë.”

Sondazhi, shumica e amerikanëve pro shitjes së armëve dhe ndihmës për Izraelin

Për konfliktin izraelito-palestinez, 59% e të intervistuarve përkrahën Izraelin, ndërsa 24% thanë se mbështesin më shumë palestinezët.

Joe Biden: Aktet antisemitiste në SHBA duhen të ndalen!

Presidenti i SHBA Joe Biden foli për herë të dytë brenda pak ditësh kundër një rritje në sulmet që synojnë hebrenjtë në të gjithë SHBA-në, ndërsa 132 anëtarë të Kongresit bënë një lutje dypalëshe që ai të caktojë një të dërguar të posaçëm antisemitizmi.

Izraeli e di se ka një mik të çmuar në Shtëpinë e Bardhë

Opinion: Sjellja e Biden gjatë raundit të fundit të luftimeve në Gaza siguroi Jeruzalemin se do të ketë mbështetjen e Uashingtonit pavarësisht se çfarë, por në këmbim do të duhet të rreshtohet me përpjekjet e SHBA për të rishkruar realitetin në rajon

Blinken në Jeruzalem: SHBA do të ndihmojë Gazën pa ndihmuar Hamasin!

Kryediplomati amerikan i angazhuar për sigurinë e Izraelit. Netanyahui paralajmëron për përgjigje ‘të fuqishme’ nëse Hamas sulmon dhe lavdëron thirrjen e Biden për palestinezët të njohin Izraelin

SHBA, 38 miliardë dollarë ndihma ushtarake për Izraelin, deri në 2028

Në vitin 2021, SHBA adresoi në drejtim të Izraelit një fond ndihme prej 3.8 miliardë dollarësh, si pjesë e një angazhimi vjetor afatgjatë të nënshkruar që në kohën kur President i vendit ishte Obama. Thuajse e gjithë shuma, u përdor nga Izraeli për rinovimin e ushtrisë. Kjo marrëveshje u nënshkrua nga Barack Obama në vitin 2016, e në total, SHBA do i japë Izraelit 38 miliardë dollarë, deri në vitin 2028.