Komiteti Këshillëdhënës miraton “D”, si shefin e ardhshëm të Mossad

Anëtari veteran i agjencisë “D.” do të pasojë Yossi Cohen, i cili është planifikuar të japë dorëheqjen në qershor 2021 pas katër vjet e gjysmë.

Shefi aktual i Mossad, Yossi Cohen

Nga Ariel Kahana, Israel Hayom

Komiteti Këshillëdhënës i Qeverisë për Emërimet e Larta ka miratuar një kandidat për të pasuar Drejtorin aktual të Mossad, Yossi Cohen, në qershor të vitit të ardhshëm.

Cohen filloi të shërbente si kreu i Mossad në janar 2016.

Emri i të emëruarit është akoma jo publik dhe ai njihet vetëm si “D.” Ai është një veteran i njësisë elite Sayeret Matkal në IDF dhe konsiderohet një bashkëpunëtor i ngushtë i Cohen.

Komiteti këshillimor lëshoi një deklaratë mbi emërimin e ri për pozitën e lartë në Mossad: “Pasi shqyrtoi informacionin e paraqitur, komiteti nuk gjeti asnjë të metë etike me kandidatin D., ose ndonjë të metë etike në konsideratat mbi të cilat bazohet vendimi për ta caktuar atë”.

Pasi emërimi i D. u njoftua javën e kaluar, Kryeministri Benjamin Netanyahu tha se ai ishte një “njeri me përvojë shumë i Mossad me shumë arritje”.

IZRAEL

Në prag të Ditës së Pavarësisë, popullsia e Izraelit arrin në 9.3 milionë

Që nga Dita e Pavarësisë së vitit të kaluar, 167,000 foshnja lindën, 50,000 njerëz vdiqën dhe 16,300 emigruan në vend,…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj takon Dr.Eyal Bressel: Konsulencë ligjore izraelite për pronësinë intelektuale në Shqipëri

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj u takua me avokatin e njohur izraelit,.

KOSOVA

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Ambasada në Jerusalem, punë e kryer!

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Nuk do t’i hymë aventurave diplomatike për të rikthyer në shqyrtim…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shërbimet inteligjente perëndimore: Mossad pas sulmit në impiantin bërthamor të Iranit

Burimet e inteligjencës perëndimore i thanë medias hebraike se agjencia izraelite e spiunazhit përgjegjëse për ndërprerjen e energjisë në Natanz;…