Shefi i Mossad, Yossi Cohen, është bërë një legjendë në botën arabe

Kryespiuni i lartë izraelit, Yossi Cohen, është bërë një legjendë në botën arabe. Udhëheqja e Iranit bëri kaq shumë përpjekje për të zbuluar identitetin e agjentëve të Mossad dhe kurrë nuk pati sukses.


Kryespiuni i lartë izraelit, Yossi Cohen, është bërë një legjendë në botën arabe. Udhëheqja e Iranit bëri kaq shumë përpjekje për të zbuluar identitetin e agjentëve të Mossad dhe kurrë nuk pati sukses.

Nën drejtimin e Cohen, Mossad zbuloi sekretet e Iranit si në vitin 2018 kur Mossad vodhi gjysmë ton dokumente shumë sekrete mbi programin e armëve bërthamore të Iranit nga brenda Teheranit dhe e kaloi atë në Izrael. Nën drejtimin e Yossi Cohen, Mossad dyshohet për vrasjen e shkencëtarit të lartë bërthamor të Iranit në fund të nëntorit, 2020.

Më herët më 7 gusht, Mossad vrau udhëheqësin numër 2 të Al-Kaidës i cili ishte nën mbrojtjen e regjimit iranian brenda Teheranit. Shtetet e Bashkuara u siguruan inteligjencë izraelitëve se ku mund ta gjenin al-Masri (numri 2 i Al-Kaidës) dhe pseudonimin që ai po përdorte në atë kohë në Iran. Al-Masri u qëllua me armë në një rrugicë në Tehrah nga Kidon, një njësi brenda organizatës sekrete izraelite të spiunimit Mossad që dyshohet se është përgjegjëse për vrasjen e shënjestrave me vlerë të lartë.

Udhëheqja e Cohen në Mossad përfundon në 2021. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu vendosi javën e kaluar të emërojë zëvendës shefin Mossad D. si shefin e ri të agjencisë së inteligjencës Mossad, duke zëvendësuar shefin në largim Yossi Cohen i cili mund të hyjë në arenën politike në të ardhmen.

Zvi Yehezkel, një komentator për Kanalin 13 mbi çështjet e Lindjes së Mesme, diskutoi interesin që bota Arabe ka treguar në ndryshimin e rojeve në agjensinë e inteligjencës së jashtme të Izraelit, Mossad. “Fascshtë magjepsëse të shohësh se si media arabe është e interesuar në zëvendësimin e shefit të Mossad”, tha Yehezkel në një intervistë për Radio 103FM.

“Por Yossi Cohen është përgjegjës për formësimin e jetës së njerëzve në Lindjen e Mesme, prandaj ka interes.”

“Yossi Cohen është bërë një legjendë në botën arabe. Udhëheqja e Iranit bëri kaq shumë përpjekje për të zbuluar identitetin e agjentëve të Mossad dhe kurrë nuk pati sukses. Nën Cohen, Mossad zbuloi sekretet e Iranit.”

Javën e kaluar, Cohen u bashkua me Presidentin Reuven Rivlin për një ceremoni të ndriçimit të qirinjve Hanukkah, gjatë së cilës ai vlerësoi Mossad për punën e tij të fundit, përfshirë vendosjen e themelit për marrëveshjet e fundit të paqes me shtetet e moderuara arabe.

“Duke u përballur me sfidat dhe duke siguruar siguri për Shtetin e Izraelit dhe njerëzit e tij, gjatë muajve të fundit kemi parë përparime në paqe dhe normalizim në të gjithë rajonin. Jam krenar të them se Mossad luajti një rol të rëndësishëm në zhvillimet që u realizuan kohët e fundit “.

“Marrëveshjet e paqes dhe normalizimit të arritura kohët e fundit janë një përbërës jetik i sigurisë sonë kombëtare. Ashtu si Mossad punon për të prishur planet e armiqve të Izraelit, ai vazhdimisht kërkon mundësi për paqe dhe bashkëpunim dhe kur i gjen ato, punon në mënyrë metodike dhe me durim për të i ktheni ato në pasuri reale dhe të qëndrueshme “.

Lexo më shumë nga...

IZRAEL

Të gjithë hebrenjtë që Joe Biden u ka dhënë rolin kryesor në administratën e tij

Këtu keni një përmbledhje të emrave hebrenj që duhet të dini kur fillon administrata e Bajdenit

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Ndërsa Trump u largua, fokusi është historia e plotë e Mossad mbi normalizimin

Momentet kryesore me Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe në 2017 dhe 2019 çuan në marrëveshjet e vitit të kaluar