Avioni pa pilot izraelit ndihmon në sigurimin e kufijve evropianë

Avioni pa pilot Heron i Israel Aerospace Industries, i cili ka shërbyer forcave ajrore perëndimore në Afganistan dhe Forcës Ajrore Gjermane në Mali, do të monitorojë kufijtë jugorë të Bashkimit Evropian në përputhje me një kontratë qiraje katër-vjeçare.


Nga YAAKOV LAPPIN, JNS

Një kontratë e nënshkruar kohët e fundit për marrjen me qira të një avioni pa pilot (UAV) që ishte zhvilluar dhe prodhuar nga Israel Aerospace Industries (IAI) për të ndihmuar në misionet e mbrojtjes së kufirit të Bashkimit Evropian përfaqëson një hap të madh në përdorimin e teknologjisë në sferën civile , një ekzekutiv i kompanisë i ka thënë JNS (Jewish News Syndicate).

Në nëntor, IAI njoftoi se kishte fituar një tender, së bashku me Airbus, potencialisht me vlerë dhjetëra miliona dollarë për dhënien me qira të UAV-it të saj Heron Detar në Frontex, e cila është Agjencia e Kufirit dhe Rojes Bregdetare të Bashkimit Evropian.

IAI dhe Airbus do të jenë përgjegjës për shërbimin e plotë të patrullave detare, pajisjeve të fluturimit dhe mirëmbajtjes për katër vjet në vendet e Evropës Jugore, me një fokus në mbikëqyrjen e rajonit të Detit Mesdhe.

Marina Detare e Izraelit përdor të njëjtin sistem për shumë prej misioneve të saj të mbikëqyrjes dhe mbledhjes së inteligjencës.

Në tenderin aktual, Airbus do të sigurojë shërbimin e fluturimit, duke përfshirë mirëmbajtjen. Avioni do të ngrihet nga vendet e zgjedhura nga Frontex në bashkëpunim me vendet pritëse në Evropën Jugore. Foto: IAI.

 

“Sistemi ynë është shumë automatik”

Orna Shemesh, drejtoreshë e marketingut dhe zhvillimit të biznesit në Divizionin MALAT të IAI, i tha JNS se IAI ka udhëhequr fushën e UAV ushtarake për pesë dekada dhe aktualisht po bën përpjekje të rëndësishme për të hyrë në tregjet civile.

“Bashkëpunimi ynë me Airbus shkon shumë vite më parë,” tha ajo, duke theksuar se Airbus ka operuar sistemin Heron të IAI në emër të Forcës Ajrore Gjermane në Afganistan dhe në Mali për dekadën e fundit.

Në tenderin aktual, Airbus do të sigurojë shërbimin e fluturimit, duke përfshirë mirëmbajtjen. Avioni do të ngrihet nga vendet e zgjedhura nga Frontex në bashkëpunim me vendet pritëse në Evropën Jugore.

“Misionet e Heronit do të jenë të ndihmojnë në mbrojtjen e kufijve – mbikëqyrja e kufijve për të monitoruar se kush po hyn dhe për të identifikuar nëse ata janë terroristë apo kriminelë, kontrabandistë ose ndotës,” tha Shemesh.

Platforma Heron mbart një radar detar të përparuar në bord që mund të zbulojë objekte në distanca të gjata dhe lajmëron operatorët për veprimtari të dyshimtë.

Sistemi përdor një kombinim të komunikimeve satelitore dhe komunikimeve të shikimit për të qëndruar në kontakt me stacionet tokësore. Kur është e nevojshme, ajo mund të fluturojë në lartësi të ulët duke përdorur një aparat fotografik të sofistikuar të ditës dhe natës që është “relativisht i ri në arsenalin tonë” për të zbuluar aktivitete të dyshimta, shtoi ajo.

“Informacioni i mbledhur mund të jetë më i dobishëm për klientët tanë në çdo mënyrë që ata e gjykojnë të arsyeshme,” tha Shemesh.

Familjet Heron të UAV-ve deri më sot kanë grumbulluar rreth 500,000 orë fluturimi gjatë gjithë kohës në kushte të motit.

“Sistemi ynë është shumë automatik. Ne jemi besimtarë të mëdhenj në automatizim për menaxhim efikas të misioneve në çdo zonë, ”deklaroi Shemesh. Kjo përfshin ngritje dhe ulje automatike, dhe detyra të automatizuara të kryera në stacionet e kontrollit tokësor.

“Ana e rrallë e medaljes,” theksoi ajo, është se kur fluturojmë me UAVS, dhe sigurisht kur fluturojmë në hapësirën ajrore civile, siç bëjmë në Evropë, një person duhet të jetë gjithmonë në lak. ”

Operatorët njerëzorë duhet të flasin me stacionet e kontrollit të ajrit – ashtu si flasin pilotët në avion – ndërsa avioni pa pilot lëviz nëpër ajër.

Rreth 50 klientë të shteteve kombëtare përdorin dronë ushtarakë të IAI në të gjithë botën. Për misionet e sigurisë në det, Shemesh vuri në dukje se dronët më të vegjël që mund të kryejnë ngritje vertikale dhe ulje nga anijet. Ky do të jetë një trend kryesor në të ardhmen.

IAI kohët e fundit bleu 50 përqind të sistemeve izraelite Bluebird Aero, e cila është e specializuar në krijimin e platformave vertikale të ngritjes.

IZRAEL

Në prag të Ditës së Pavarësisë, popullsia e Izraelit arrin në 9.3 milionë

Që nga Dita e Pavarësisë së vitit të kaluar, 167,000 foshnja lindën, 50,000 njerëz vdiqën dhe 16,300 emigruan në vend,…

SHQIPËRI

Canaj takon Oryan: Forcim i bashkëpunimit të Izraelit me Shqipërinë në biznes, turizëm dhe arsim

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, u takua sot me Dan Oryan, Drejtorin e Departamentit të Ballkanit në…

KOSOVA

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Ambasada në Jerusalem, punë e kryer!

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Nuk do t’i hymë aventurave diplomatike për të rikthyer në shqyrtim…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shërbimet inteligjente perëndimore: Mossad pas sulmit në impiantin bërthamor të Iranit

Burimet e inteligjencës perëndimore i thanë medias hebraike se agjencia izraelite e spiunazhit përgjegjëse për ndërprerjen e energjisë në Natanz;…