Izraeli, vaksina falas për të mbijetuarit e Holokaustit në të gjithë botën

“Është detyrimi ynë kolektiv të ruajmë këtë popullatë të çmuar akoma të prekshme në frymën e përgjegjësisë reciproke”, thotë Ministrja Izraelite e Çështjeve të Diasporës, Omer Yankelevich.

I mbijetuari i Holokaustit Shimon Mira merr një vaksinë COVID-19 në një qendër vaksinimi në Jeruzalem më 6 janar 2021. Foto nga Yonatan Sindel / Flash90.

Nga ERIN BEN-MOCHE, JNS

Ministrja izraelite e Çështjeve të Diasporës, Omer Yankelevich, njoftoi të martën fillimin e një operacioni të gjerë për të vaksinuar të mbijetuarit e Holokaustit në të gjithë botën kundër COVID-19.

Ministri i Kabinetit Izraelit drejtoi Shalom Corps, organizatën ndërkombëtare jofitimprurëse të të rinjve, për të mbledhur dhe koordinuar partnerët rreth kësaj përpjekjeje. Ky projekt do të sigurojë që të gjithë të mbijetuarit e Holokaustit në të gjithë botën të vaksinohen dhe të sigurojë udhëzimin dhe mbështetjen e duhur.

Plani fillestar është krijimi i qendrave të inokulimit në vendet e caktuara, sipas një deklarate nga ministria. Personeli mjekësor dhe vullnetarët do të udhëtojnë drejtpërdrejt në vendbanimin e marrësve për të kryer vaksinimin. Nuk do të ketë asnjë tarifë për asnjë të mbijetuar për këtë shërbim.

“Gjatë kësaj krize globale, ne kemi një mundësi për të mbështetur të mbijetuarit e Holokaustit, rezistenca e të cilëve vazhdon të drejtojë dhe frymëzojë njerëzimin edhe sot,” tha Yankelevich. “Obligationshtë detyrimi ynë kolektiv të ruajmë këtë popullatë të çmuar akoma të prekshme në frymën e përgjegjësisë reciproke.”

Yankelevich, një avokate, edukatore, aktiviste sociale dhe politikane për Partinë Blu dhe Bardhë, ka qenë një anëtare i Knesset që nga viti 2019. Ajo bëri historinë si gruaja e parë e haredi që shërbeu si ministre e Kabinetit. Nëntorin e kaluar, ajo vizitoi Los Anxhelos për një udhëtim 72 orësh për takime në kampuset e kolegjit, duke përfshirë Universitetin e Kalifornisë Jugore dhe me zyrtarë nga Qendra Simon Wiesenthal dhe Lidhja Anti-Shpifje.

Ministrja izraelite e Çështjeve të Diasporës, Omer Yankelevich

 

Ajo i tha Hebrenjve të Judenjve pas udhëtimit se donte të krijonte një “qendër globale të arsimit hebre” për hebrenjtë në të gjithë botën të cilët janë ndikuar nga COVID-19.

Deri tani, nuk ka një plan të caktuar për të financuar dhe menaxhuar projektin e vaksinimit, duke përfshirë përfshirjen e rrjeteve filantropike hebraike. Zgjidhjet për pengesat e tjera të pritshme, të tilla si marrja e lejeve nga qeveritë e huaja dhe blerja e vaksinave nga ministria, po shqyrtohen gjithashtu. Deklarata gjithashtu vëren se vaksinat për këtë iniciativë do të merren veçmas dhe përveç furnizimit aktual të Izraelit.

Ka afërsisht 190,000 të mbijetuar të Holokaustit në Izrael dhe 130,000 të tjerë në të gjithë botën. Ministria Izraelite e Shëndetësisë i tha Reuters më 10 janar se 19.5 përqind e popullsisë izraelite janë vaksinuar, “duke përfshirë më shumë se 72 përqind të moshës mbi 60 vjeç”.

Operacioni i Vaksinimit të Të mbijetuarve të Holokaustit do të administrohet përmes Shalom Corps dhe do të veprojë globalisht. Shalom Corps është aktiv në disa fusha duke përfshirë arsimin, bujqësinë, zhvillimin e udhëheqjes së adoleshentëve, shëndetësinë dhe fuqizimin e grave. E themeluar si një iniciativë e përbashkët e Ministrisë së Çështjeve të Diasporës, Agjencisë Hebraike dhe donatorëve privatë, Shalom Corps arrin mijëra vullnetarë hebrenj në të gjithë botën.

Ndërsa Yankelevich nuk ka qenë në gjendje të takohet me anëtarët e Diasporës Hebre për shkak të pandemisë, ajo shpreson se mund të bëhet partner me institucionet hebraike nga çdo qytet ndërkombëtarisht për të siguruar ndihmë për të mbijetuarit e Holokaustit në secilin komunitet.

“Tani është koha që të gjithë ne, institucionet hebraike dhe udhëheqësit nga e gjithë bota, të bashkohemi në këtë operacion,” tha ajo. “Së bashku, ne mund të sigurojmë që të mbijetuarit e Holokaustit të vaksinohen në mënyrë efikase, kudo që jetojnë.”

IZRAEL

Netanyahu: Izraeli, vendi i parë që del nga Covid, deri në fund të marsit vaksinohet e gjithë popullsia

Izraeli është vendi i parë në botë që del nga Covid-19

SHQIPËRI

Kryegjyshi Botëror pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane,…

KOSOVA

“Jeruzalemi” si debat shterpë

Një debat i ekzagjeruar ka dominuar diskursin publik në Kosovë këto ditë në lidhje me hapjen e ambasadës në Jeruzalem…

INTERVISTA

Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende…