Mes fajësimit, Pompeo thotë se Trump duhet të fitojë Nobelin për paqen Izrael-Gjiri Persik

Sekretari amerikan i shtetit “twet” foto nga nënshkrimi i Marrëveshjeve Abraham midis Izraelit dhe Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini dhe etiketon komitetin e çmimit ‘Nobel”

Presidenti i SHBA Donald Trump, në qendër, me, nga e majta, Ministrin e Jashtëm të Bahreinit Abdullatif al-Zayani, Kryeministrin Benjamin Netanyahu dhe Ministrin e Jashtëm të Emirateve të Bashkuara Arabe, Abdullah bin Zayed al-Nahyan, gjatë ceremonisë së nënshkrimit të Marrëveshjeve Abraham në Lëndinën e Jugut të Shtëpia e Bardhë, 15 shtator 2020, në Uashington. (Alex Brandon / AP)


Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo sugjeroi të Mërkurën që Presidenti Donald Trump duhet të jepet Çmimin Nobel për Paqe për promovimin e lidhjeve arabo-izraelite.

Sugjerimi i Pompeo, i bërë në llogarinë e tij zyrtare në Twitter, erdhi ndërsa Shtëpia po votonte për fajësimin e Trump, duke e akuzuar atë për mbledhjen e një turme të dhunshme mbështetësish për të sulmuar Kapitolin e SHBA javën e kaluar.

Mike Pompeo

 

Trump dhe shumë prej aleatëve të tij nuk e kanë fshehur dëshirën e tyre për ta parë atë të nderuar me Çmimin Nobel për Paqe, i cili është një nga çmimet më të dalluara në botë.

Fotoja u bë në shtator të vitit të kaluar kur Izraeli normalizoi marrëdhëniet me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinin nën të ashtuquajturat Marrëveshjet Abraham, të cilat u negociuan nga dhëndri i Trump dhe këshilltari i lartë Jared Kushner. Që atëherë Maroku dhe Sudani kanë rënë dakord gjithashtu për të normalizuar lidhjet me Izraelin.

Pas nënshkrimit, një ligjvënës norvegjez tha se ai kishte emëruar presidentin e SH.B.A.-së për çmimin.

“Për meritat e tij, unë mendoj se ai ka bërë më shumë duke u përpjekur për të krijuar paqe midis kombeve sesa shumica e të nominuarve të tjerë për Çmimin e Paqes,” i tha Fox News Christian Tybring-Gjedde, i cili kryeson delegacionin e Norvegjisë në NATO.

Tybring-Gjedde shkroi në letrën e tij të nominimit për Komitetin Nobel se “siç pritet që vendet e tjera të Lindjes së Mesme do të ndjekin gjurmët e Emirateve të Bashkuara Arabe, kjo marrëveshje mund të jetë një lojë ndryshuese që do ta kthejë Lindjen e Mesme në një rajon bashkëpunimi dhe prosperitet, ”tha raporti.

Vetë Trump retweetoi dhjetëra lajme duke njoftuar emërimin e tij, duke iu përgjigjur “faleminderit” njërit prej tyre.

Kushner më vonë tha se Trump ishte “shumë, shumë i nderuar” që u emërua për çmimin.

“Presidenti Trump ishte shumë, shumë i nderuar që u emërua këtë mëngjes për Çmimin Nobel për Paqe për përpjekjet e tij në afrimin e Lindjes së Mesme më afër dhe marrëveshjen e paqes midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe,” Kushner, i cili është gjithashtu dhëndri i Trump -ligj, u tha gazetarëve.

Presidenti i SHBA Donald Trump, në qendër, me, nga e majta, Ministrin e Jashtëm të Bahreinit Abdullatif al-Zayani, Kryeministrin Benjamin Netanyahu dhe Ministrin e Jashtëm të Emirateve të Bashkuara Arabe, Abdullah bin Zayed al-Nahyan, gjatë ceremonisë së nënshkrimit të Marrëveshjeve Abraham në Lëndinën e Jugut të Shtëpia e Bardhë, 15 shtator 2020, në Uashington. (Alex Brandon / AP)

 

Tybring-Gjedde tashmë e nominoi Trump për të njëjtin çmim në 2018 pasi presidenti i SHBA mbajti një samit me diktatorin e Koresë së Veriut Kin Jong Un.

Ligjvënësi, i cili i përket një partie populiste me prirje konservatore, mohoi të përpiqej të kërkonte favor me Trump përmes emërimit.

Që nga ajo kohë, disa njerëz të tjerë kanë nominuar Trump për çmimin, shpesh së bashku me Netanyahu, së bashku me udhëheqësit e kombeve arabe të cilët kanë nënshkruar për marrëveshjet.

Paraardhësi i Trump Barack Obama mori çmimin në 2009 në një vendim të diskutueshëm, për atë që Komiteti Nobel e përshkroi si “përpjekjet e tij të jashtëzakonshme për të forcuar diplomacinë ndërkombëtare dhe bashkëpunimin midis popujve”.

Kryetari i Komitetit Nobel Thorbjorn Jagland i dhuron presidentit të atëhershëm të SHBA Barack Obama medaljen dhe diplomën e Çmimit Nobel gjatë ceremonisë së Çmimit Nobel për Paqen në Sallën Kryesore të Raadhuset në Bashkinë e Oslos në Oslo, Norvegji, 10 dhjetor 2009.

 

Fituesi i Çmimit Nobel për Paqe 2021 – i zgjedhur nga një komitet me pesë anëtarë i caktuar nga parlamenti Norvegjez – nuk do të shpallet deri në tetor.

Emërimet mund të bëhen nga një grup i zgjedhur njerëzish dhe organizatash, përfshirë ligjvënësit kombëtar, krerët e shteteve dhe institucione të caktuara ndërkombëtare. Në vitin 2020, komiteti mori 318 nominime për Çmimin Nobel për Paqë, nga të cilët 211 janë individë dhe 107 janë organizata.

në vitin 2019, Trump parashikoi se ai do të fitonte Çmimin Nobel “për shumë gjëra nëse do ta jepnin atë me ndershmëri, gjë që nuk e bëjnë”.

Komiteti Norvegjez i Nobelit nuk komenton publikisht për të nominuarit. Sipas rregullave të tij, informacioni kërkohet të mbahet sekret për 50 vjet.

Procesi i shqyrtimit të kandidatëve dhe dhënia e Çmimit Nobel për Paqe bëhet në Norvegji, në ndryshim nga çmimet e tjera Nobel, të cilat jepen në Suedinë fqinje.

IZRAEL

Netanyahu: Izraeli, vendi i parë që del nga Covid, deri në fund të marsit vaksinohet e gjithë popullsia

Izraeli është vendi i parë në botë që del nga Covid-19

SHQIPËRI

Kryegjyshi Botëror pret ambasadorin Gendler: Izraeli mund ta ndihmojë Shqipërinë me vaksina kundër Covid!

Kryegjyshi Botëror Dede Edmond Brahimaj, Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, priti në selinë e shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane,…

KOSOVA

“Jeruzalemi” si debat shterpë

Një debat i ekzagjeruar ka dominuar diskursin publik në Kosovë këto ditë në lidhje me hapjen e ambasadës në Jeruzalem…

INTERVISTA

Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende…