Dr.Alimehmeti: Super lajm nga vaksinimi në Izrael

Epídemiologu i njohur, Ilir Alimehmeti ka dhënë një lajm të mirë nga Izraeli


Epídemiologu i njohur, Ilir Alimehmeti ka dhënë një lajm të mirë.

Alimehmeti shkruan në facebook se fushata e vaksínimit ka dhënë rezultate të mëdha.

Ai thotë se, është reduktuar rísku relativ nga kovíd për 13-24 ditë falë vaksínës:

“Super lajm i mirë miqtë e mi! Super rezultate nga fushata e vaksínimit antikovíd në Izrael!

Të dhënat e terrenit që sapo janë publikuar pasi janë punuar nga Universiteti i Tel Avivit, Izrael.

Në total u studiuan: 503.875 individë (moshë mesatare 59.7 vjeç); 351.897 u ndoqën 13-24 ditë pas vaksínimit (një dozë).

Incidenca kumulative e SARS-CoV-2 ishte: 0.57% (2.484 individë) gjatë ditëve 1-12, dhe 0.27% (614 individë) gjatë ditëve 13-24 pas vaksínimit. Reduktimi relativ i rískut në total ishte 51.4%.

Ulja e qartë e incidencës bëhej evidente pas ditës së 18-të nga doza e parë. Reduktimi relativ i rískut më në detaj ishte: 44.5% te moshat mbi 60 vjeç, 50.2% te individët më të rinj, 50.0% te femrat, dhe 52.1% te meshkujt.

Autorët dalin në përfundimin se: Vaksína BNT162b2 (PfizerBionTech) ka efektivitet 51% kundër ínfeksionit nga SARS-CoV-2 13-24 ditë pas dozës së parë të vaksínës. (Nivel shumë i afërt me deklarimin e vetë Pfizer, pra 52.0%) Për të rritur më tej mbrojtjen, doza e dytë është e detyrueshme.

Super lajm! Vaksína funksionon në popullatë! NUK DUHET HUMBUR KOHË!”,- shkruan epidemiologu

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…