E mbijetuara e Holokaustit me rreth 400 pasardhës ndërron jetë në moshën 105 vjeç

Shoshana Ovitz mbijetoi Auschwitz pasi pa se nëna e saj ra në duart e mjekut famëkeq nazist, Josef Mengele.


E mbijetuara e Holokaustit, Shoshana Ovitz, festa e ditëlindjes së së cilës me rreth 400 pasardhës të saj në Murin Perëndimor në vitin 2019 u bë virale, vdiq të dielën në moshën 105 vjeç.

Ajo i mbijetoi Aushvicit pasi pa se nëna e saj iu dorëzua Josef Mengele, mjekut famëkeq nazist “Engjëlli i Vdekjes”, i njohur për eksperimentet e tij mizore ndaj të burgosurve. Babai i saj gjithashtu vdiq në Holokaust.

Pas çlirimit të Aushvicit, Shoshana takoi Dov Ovitz, një kushëri i saj, gruaja dhe katër vajzat e të cilit ishin zhdukur në Holokaust. Ata u martuan shumë shpejt dhe jetuan në Austri para se të transferoheshin në Haifa, ku kishin katër fëmijë së bashku.

“Vetëm gjatë festimit e kuptuam se sa e rëndësishme është ajo”, u citua nga Walla të mbesa e madhe e Ovitz, Panini Friedman, në kohën e ngjarjes së Murit Perëndimor 2019. “Të gjithë kishim lot në sy. Ishte shumë prekëse ”.

Edhe me 400 njerëz atje, jo e gjithë familja mund ta bënte atë, ”tha ajo. “Po na mungojnë rreth 10% e tyre.”

Ovitz shfrytëzoi rastin për të bekuar të gjithë familjen e saj së bashku dhe tha se ajo meritoi që mbijetoi Holokaustin pasi nderoi prindërit e saj, një nga urdhërimet më të rëndësishme në Judaizëm.

IZRAEL

Ushtria izraelite godet 750 objektiva në Gaza, eliminon 60 terroristë pa dëmtuar asnjë civil

Zëdhënësi i Forcës Ajrore Izraelite përshkruan se sulmi ishte 'shënjestër e veçantë' që përfshinte hedhjen e 170 bombave në zonën…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

KOSOVA

Ridvan Berisha: Të mos ta humbim një mik të çmuar të vendit tonë siç është Izraeli!

Udheheqesit shteterore te Kosoves do te duhej te denonin publikisht sulmet terroriste te Hamasit mbi Izraelin. Kete nuk po e…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…