Hapja e ambasadës në Jerusalem, kryediplomati Tahiri: Ndër momentet më të rëndësishme të Kosovës!

Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, njëherësh Ministër në Detyrë i Punëve të Jashtme dhe Diasporë, z. Besnik Tahiri, të dielën, në një konferencë për medie të organizuar në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ka shpalosur qendrimin e shtetit të Kosovës me rastin e hapjes së Ambasadës së Republikës së Kosovës në Shtetin e Izraelit, në Jeruzalem.


Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, njëherësh Ministër në Detyrë i Punëve të Jashtme dhe Diasporë, z. Besnik Tahiri, të dielën, në një konferencë për medie të organizuar në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ka shpalosur qendrimin e shtetit të Kosovës me rastin e hapjes së Ambasadës së Republikës së Kosovës në Shtetin e Izraelit, në Jeruzalem.

Kryediplomati Tahiri e bëri të ditur që në fillim se ky qendrim nuk lidhet me ndryshim qeverish, është qëndrim shtetëror, dhe se të gjitha palët e kanë të qartë se njohja prej Shtetit të Izraelit dhe hapja e Ambasadës në Jeruzalem është një prej ngjarjeve më të rëndësishme në vitet e fundit.
Më 4 shtator 2020, është nënshkruar Marrëveshja e Uashingtonit në Shtëpinë e Bardhë mes Presidentit Trump dhe Kryeministrit të Republikës së Kosovës. Brenda Marrëveshjes është përfshirë njohja reciproke mes Republikës së Kosovës dhe Shtetit të Izraelit.

“Me arritjen e kësaj Marrëveshjeje, Qeveria e Kosovës ka dhënë zotimin para Qeverisë së Izraelit dhe asaj Amerikane se do ta hapë Ambasadën e Republikës së Kosovës në Jeruzalem” tha Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri.

Më 1 shkurt 2021, Republika e Kosovës dhe Shteti i Izraelit, përmes një ceremonie solemne (virtuale) nënshkruan Marrëveshjen për Vendosjen e Marrëdhënieve Diplomatike.

Menjëherë pas vendosjes marrëdhënieve diplomatike, Ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, z. Gabriel Ashkenazi ka zbuluar edhe pllakën e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Izrael, me seli në Jeruzalem.

Zëvendëskryeministri Tahiri tha se lidhja e këtyre marrëdhënieve diplomatike është realizuar pas shumë konsultimesh me Qeverinë e Izraelit, me Administratën Trump dhe me Administratën e re Biden.

Komunikatë

Bazuar në Marrëveshjen e Uashingtonit të 4 shtatorit 2020, ku zyrtarizohet njohja e ndërsjellë mes…

Posted by Ministry of Foreign Affairs and Diaspora – Republic of Kosovo on Sunday, March 14, 2021

IZRAEL

Sakrifica e ushtarëve të Izraelit nuk do të harrohet

Secili nga burrat dhe gratë tona të guximshme kishte një familje, miq, shpresa dhe ëndrra që nuk do të realizohen…

SHQIPËRI

Canaj takon avokatin Bressel: Konsulencë ligjore izraelite për markat dhe pronësinë intelektuale në Shqipëri

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj u takua me avokatin e njohur izraelit, Dr. Eyal Bresel, themeluesin dhe…

KOSOVA

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Ambasada në Jerusalem, punë e kryer!

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla: Nuk do t’i hymë aventurave diplomatike për të rikthyer në shqyrtim…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Shërbimet inteligjente perëndimore: Mossad pas sulmit në impiantin bërthamor të Iranit

Burimet e inteligjencës perëndimore i thanë medias hebraike se agjencia izraelite e spiunazhit përgjegjëse për ndërprerjen e energjisë në Natanz;…