Hamas lëshon 130 raketa drejt Tel Avivit, grupet terroriste provokojnë Izraelin

Hamas merr përgjegjësinë për lëshimin e 130 raketave në Tel Aviv dhe Izraelin qendror, ndërsa sirenat u dëgjuan pa ndërprerje për disa minuta.


Nga AARON BOXERMAN

Hamas merr përgjegjësinë për lëshimin e 130 raketave në Tel Aviv dhe Izraelin qendror, ndërsa sirenat u dëgjuan pa ndërprerje për disa minuta.

“Tani, në përmbushje të premtimit tonë, Brigadat Al-Qassam kanë filluar sulmin më të madh të raketave në Tel Aviv dhe rrethinat e tij, me 130 raketa, në përgjigje të shënjestrës së armikut për ngritjet civile”, thotë Hamas në një deklaratë në adresën e saj në rrjetin social, Telegram.

Numri i raketave të qëlluara në Izraelin qendror nuk mund të konfirmohet menjëherë.

Nuk ka asnjë raport të menjëhershëm të viktimave. Shpërthimet mund të dëgjoheshin nga banorët lokalë.

Grupet terroriste palestineze gjuajnë breshëri masive me raketa me rreze të gjatë në Izraelin qendror, duke shkaktuar sirena në Tel Aviv dhe në të gjithë periferinë e tij.

Raketat janë shkrepur në valë të shumta. Banorët e zonës raportojnë se kanë dëgjuar tingujt e shpërthimeve, një tregues që sistemi i mbrojtjes raketore Kube Hekuri është përdorur për të rrëzuar disa predha hyrëse.

Komanda e Frontit të Brendshëm të Forcave të Mbrojtjes së Izraelit udhëzon të gjithë banorët e Izraelit qendror dhe jugor të hyjnë në strehimoret e bombave dhe të qëndrojnë atje për të paktën 10 minuta.

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike