Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në ‘bazë të ndërsjellë’ të bërë përmes Rusisë


Kabineti i sigurisë miratoi të mërkurën në mbrëmje një plan për të intensifikuar sulmet ushtarake ndaj Hamasit dhe objektivave të Xhihadit Islamik në Rripin e Gazës, pasi Kryeministri Benjamin Netanyahu informoi anëtarët e tij se Izraeli ka refuzuar zyrtarisht një propozim të Hamasit për një armëpushim.

Izraeli hodhi poshtë ofertën për një armëpushim të bërë më parë gjatë ditës përmes ministrisë së jashtme ruse, e cila citoi një zyrtar të lartë të Hamasit të thoshte se grupi islamik ishte i gatshëm të ndalonte sulmet në “mbi bazë të përbashkët”.

“Fushata është ende larg nga e mbaruara,” tha një anëtar i kabinetit.

“Çfarëdo që nuk bëjmë tani, do të duhet të bëjmë për gjashtë muaj ose një vit nga tani”.

Anëtarëve të kabinetit u kërkua gjithashtu të miratojnë planet operative për ditët në vijim.

“Kjo nuk do të përfundojë në ditët e ardhshme,” tha një anëtar i kabinetit.

“Izraeli nuk do të ndalet dhe nuk ka interes të ndalet. E gjitha po lëviz në drejtimin e duhur. Ne do të veprojmë derisa ata të pranojnë se hapja e zjarrit ishte një gabim, ashtu si bëri udhëheqësi i Hezbollahut Hassan Nasrallah pas Luftës së Dytë të Libanit në 2006,” tha ai.

“Kur të kemi goditur të gjithë objektivat tanë dhe pala tjetër nuk është dorëzuar ende, ne do të fillojmë një operacion tokësor edhe pse nuk e kërkojmë atë.”

Zyrtarë të lartë gjithashtu thanë që IDF nuk ishte befasuar nga aftësitë e Hamasit në raundin e luftimeve.

“Ne nuk u habitëm, as nga shkalla e raketave dhe as nga aftësitë e tyre,” tha njëri.

“Më shumë se 1.000 raketa u qëlluan nga Rripi i Gazës në drejtim të Izraelit dhe një e treta e tyre ranë brenda Gazës. Nga 700 të tjerët, gjysma ra në zona të hapura dhe 90% e 350 ose rreth raketave të mbetura u përgjuan.”

Lexo më shumë

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…