Aspekti religjioz i konfliktit Izrael-Palesitinë

E gjithë bota e qytetëruar u detyrohet hebrenjve, jo vetëm në aspektin religjioz, por për shumëçka


Nga Paulin Zefi

“Zoti i vetëm dhe i vërtetë është Zoti i Izraelit”, i cili, për ata që e besojnë: “Tokën e Shenjtë” nuk ia ka premtuar askujt tjetër, përpos popullit të Izraelit.

Doktrina e Krishterë dhe më vonë Islami, kanë lindur dhe janë zhvilluar si derivate të Hebraizmit. Bibla dhe Kur’an-i janë qartas fotokopje dhe variante “të përmirësuara” të Tanakh-ut Hebraik.

Të gjithë objektet e kultit të krishterë dhe islamik, që ndodhen në Jeruzalem dhe më gjerë në “Tokën e Shenjtë”, janë të ndërtuar kryesisht mbi substruksione më të vjetra, pra mbi strukturat murale ekzistuese, hebraike.

Të gjithë profetët e përmendur në Bibël janë hebrenj ose paraardhës të tyre dhe vetë Jezu Krishti është një hebre i kulluar. Nga 25 profetët e përmendur në Kur’an, 24 janë hebrenj ose paraardhës të tyre dhe vetëm Muhamed bin Abdullahu është arab beduin.

E gjithë bota e qytetëruar u detyrohet hebrenjve, jo vetëm në aspektin religjioz, por për shumëçka. Sa për palestinezët, qofshin ata myslimanë apo të krishterë, ata kanë të drejta mbi “Tokën e Shenjtë” po aq sa kanë të drejta serbët mbi Kosovën.

Përderisa në Tanakh dhe më vonë, në Bibël dhe në Kur’an, ekziston e shkruar se është pikërisht ZOTI, i cili, “Tokën e Premtuar” ja ka dhuruar popullit të Izraelit, atëherë kush janë ata “të vdekshëm (me demek, besimtarë)”, që mendojnë se ZOTI nuk ka të drejtë?!…

Për aq kohë sa palestinezët do të kërkojnë me këmbëngulje “zhdukjen e Izraelit”, kurrë nuk do të ketë një paqe pëfundimtare në rajon. Po ashtu, për aq kohë sa militantët e Gazës do të vijojnë të godasin me raketa mbi vendbanimet izraelite dhe më pas të struken si burracakë, duke përdorur civilët e pafajshëm (pleq, gra e fëmijë) si mburoja njerëzore për t’u përballur me kundërsulmet e ushtrisë izraelite, normalisht që do të vriten njerëz të pafajshëm dhe kjo është tragjedia më e madhe.

Përsa u përket atyre që derdhin lot krokodili për viktimat palestineze: pse nuk derdhni lot edhe për fëmijët kurdë, që po vriten çdo ditë nga ushtria turke apo për fëmijët jemenas, që po masakrohen nga ushtria saudite?!… Apo, jeta e myslimanëve të Kurdistanit dhe të Jemenit është krejt e pavlerë në raport me jetën e myslimanëve të Palestinës?!…

Për të krishterët, që u dhimbsen palestinezët: pse nuk ju pashë ndonjëherë të mbani qëndrime mbi fatin e Yazid-ëve të Sirisë dhe Irakut apo për të krishterët e pafajshëm që po vriten gati përditë në Nigeri nga organizata terroriste islamike, Boko Haram?!… Dhe e fundit: “merruni me hallet e popullit tonë, sepse na dalin dhe na teprojnë”!…

Me fatet e “Tokës së Shenjtë” merret tjetërkush dhe “AI” e ka zgjidhur këtë çështje, duke ia lënë “me tapi hyjnore”, Patriarkut Abraham, Isakut, Jakobit dhe pasardhësve të tyre.

P.S.: Kaq përsa i përket aspektit religjioz të këtij konflikti. Për aspektin historik, atë gjeostrategjik dhe gjeopolitik, duhen shkruar e botuar studime të veçanta dhe të ndara në disa volume…

/Nga Paulin ZEFI, Përgjegjës i Sektorit të Trashëgimisë Kulturore në Bashkia Lezhe/

Marrë nga Shkodra Web

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike