Gazeta “Israel Hayom”/ Emocionuese: Kosova marshim për Izraelin!

Në Prishtinë, kryeqyteti i Kosovës, disa demonstrues u mblodhën për një demonstrim simbolik të mbështetjes për shtetin hebre • “Mbështetësim paqen dhe unitetin”, thanë protestuesit


Gazeta e madhe izraelite “Israel Hayom” shkruan për protestën në Prishtinë, pro-Izraelit.

Shkrimi i plotë

Kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, sot pa një ngjarje të pazakontë në një vend me një shumicë të banorëve myslimanë, një demonstrim, megjithëse modest, i mbështetjes për Izraelin.

Demonstrata, e cila u zhvillua në qendër të kryeqytetit kosovar, përfshiu pjesëmarrës individualë që valëvitnin flamuj dhe shenja izraelite në favor të së drejtës së shtetit hebre për të mbrojtur veten. Demonstruesit mbanin fotografi të Madeleine Albright, një ish sekretare hebraike e shtetit dhe ushtarëve të vjetër hebrenj në ushtrinë e Shteteve të Bashkuara që ndihmuan në ndalimin e masakrës në vend gjatë luftërave Ballkanike të viteve 1990.

Përkrah protestuesve ishin edhe disa ushtarë lokalë, puna e të cilëve me sa duket është të sigurojnë ngjarjen. Në tabelat e mbartura nga disa demonstrues ishte shkruar “Paqja me Izraelin” Disa reporterë të rrjeteve lokale të lajmeve erdhën në zonë dhe biseduan me mbledhësit. Një nga protestuesit i tha rrjetit të lajmeve Euronews se protestuesit erdhën “për të mbështetur paqen dhe unitetin në Lindjen e Mesme”.

Këtë vit, Kosova vendosi marrëdhënie diplomatike me Izraelin si pjesë e normalizimit të vendeve myslimane me Izraelin dhe madje ndërmori krijimin e një ambasade në Jeruzalem, pavarësisht presionit të madh nga aleati i saj, Turqia.

/Israel Hayom/

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…