Ambasadorët Canaj dhe Demiri, të ftuar nderi në Bashkinë e Herzliya në Izrael

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Bardhyl Canaj, Ambasadorja e Kosovës Ines Demiri, të shoqëruar nga Ambasadori i Izraelit në Maqedoninë e Veriut, Dan Oryan, ishin të ftuarit e nderit në Herzliya, ku u pritën nga Eyal Kitzis, Kryetari i Bashkisë.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Bardhyl Canaj, Ambasadorja e Kosovës Ines Demiri, të shoqëruar nga Ambasadori i Izraelit në Maqedoninë e Veriut, Dan Oryan, ishin të ftuarit e nderit në Herzliya, ku u pritën nga Eyal Kitzis, Kryetari i Bashkisë.

Në ndërtesën e Komunës Herzliya, u bënë fotografi për një ekspozitë të re për të rritur ndërgjegjësimin për fëmijët me nevoja të veçanta, e cila do të hapet së shpejti – një ekspozitë “e përmbysur”.

Ekspozita do të paraqesë fotografi të personazheve të famshëm së bashku me kryetarë bashkish, ambasadorësh dhe fëmijë me nevoja të veçanta, gjatë së cilës disa nga fotografët qëndrojnë në duar se mesazhi është se të gjithë mund të bëjnë gjithçka, pa marrë parasysh çfarë.

Qëllimi i ekspozitës është të përcjellë mesazhin se të gjithë janë të barabartë, pavarësisht nga feja, raca, gjinia, ngjyra ose ndonjë ndryshim tjetër.

Eyal Kitzis, Kryetari i Bashkisë Herzliya Moshe Fadlon, Ambasadori i Izraelit në Maqedoninë e Veriut, Dan Oryan, Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Bardhyl Canaj, Ambasadorja e Kosovës Ines Demiri, fëmijë me nevoja të veçanta dhe atletë që dinë të qëndrojnë në këmbë morën pjesë në foto.

Gjatë xhirimeve, Ambasadori i Izraelit në Maqedoninë e Veriut, Dan Oryan, i befasoi të pranishmit duke bërë doreza, ushtrime fleksibiliteti dhe akrobaci mbresëlënëse. Ata që po fotografonin u befasuan shumë nga shfaqja mbresëlënëse e ambasadorit atletik.

Këto ditë ekspozita po fotografohet në të gjithë vendin dhe së shpejti do të jetë e hapur për publikun e gjerë.

Eyal Kitsis ka mbështetur dhe vullnetarizuar për shumë vite me fëmijë me nevoja të veçanta – ndër të tjera, ai është një partner në klubin “Lev Yam” në Herzliya për studime surfimi për fëmijët me nevoja të veçanta.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…