Ndërrimi i shefave të Mossad: A do t’i mbushë David Barnea këpucët e Yossi Cohen?

ÇËSHTJET E INTELIGJENCS: Barnea mund të ketë qenë më thellë se Cohen në detaje dhe ka ndihmuar në shpikjen e disa prej taktikave “jashtë kutisë” që nxorrën disa nga operacionet iraniane dhe operacione të tjera.

Nga e majta në të djathtë: Kreu i ardhshëm i Mossad David (Dedi) Barnea, Kryeministri Benjamin Netanyahu dhe kreu i Mossad në largim Yossi Cohen.

Nga YONAH JEREMY BOB

Javën e ardhshme, zëvendësdrejtori i Mossad, David Barnea, do të ngjitet në postin e madh, duke zëvendësuar drejtorin aktual, Yossi Cohen.

Çfarë trashëgimie po lë Cohen pas më shumë se pesë vjet (janar 2016-qershor 2021) në krye të trupit të spiunazhit të Izraelit dhe çfarë lloj shefi do të jetë Barnea në vend të tij?

Një listë e arritjeve kryesore gjatë epokës së Cohen, bazuar në burimet e “The Jerusalem Post” dhe burime të huaja, tregojnë se ai po lë “këpucë të mëdha” për t’u mbushur nga Barnea.

Sigurisht, asnjë nga operacionet e mëposhtme, që i atribuohen Cohen, përveç njërit, nuk janë konfirmuar zyrtarisht nga Mossad ose Izraeli.

Lista fillon me vrasjet e ekspertëve kryesorë të armëve të armikut.

Këto përfshinin një bombë makine në bombë, e cila shpërtheu dhe vrau shefin e Departamentit 4 të Qendrës Kërkimore Shkencore Siriane në 4-5 Gusht 2018.

Vrasje të tjera të ngjashme, me profil të lartë, kanë përfshirë një ekspert të inxhinierisë elektrike Hamas për dizajnimin e dronëve dhe raketave në 22 Prill 2018, në Malajzi dhe një inxhinier aeronautik të Hamasit, i cili prodhoi dronë dhe anije detare pa pilot në 15 Dhjetor 2016, në Tunizi.

Ndryshe nga termat e disa paraardhësve të Cohen, asnjë operacion nuk çoi në identifikimin e operativëve të përfshirë.

Por, Cohen është më i njohur për luftën e tij të vazhdueshme kundër Iranit, rolin e tij në vendosjen e bazave për Marrëveshjet e Abrahamit dhe agjensinë duke marrë drejtimin në marrjen e pajisjeve mjekësore në ditët e para të krizës së koronavirusit.

Më 31 janar 2018, ai personalisht administroi “aksionin e shekullit”: marrjen e arkivit sekret bërthamor të Iranit ,pikërisht nga poshtë hundës së tij.

Më 2 korrik 2020, tre të katërtat e impiantit të pasurimit të centrifugës së përparuar bërthamore të Republikës Islamike Natanz u bllokuan.

Një grup i panjohur me emrin “Cheetahs Homeland” i mori meritat, por stili i sofistikuar dhe guximi dukej se kishte të shkruar emrin Cohen, në të gjithë të.

Kjo nuk ishte e mjaftueshme për ta mbajtur Teheranin mbrapa.

Pothuajse menjëherë ai (Irani)  filloi të ndërtojë një strukturë të re zëvendësimi nëntokësore në Natanz , për të qenë më pak e mundshme ndaj sabotimeve fizike ose sulmeve ajrore.

Versioni i rindërtuar i këtij objekti u godit gjithashtu shumë, më 11 Prill 2021, me një shpërthim, dhe gishtat përsëri drejtuan në Mosad.

Por kjo nuk ishte vetëm hedhja në erë e objekteve ose vjedhja e objekteve me të cilat Irani u përball gjatë 5.5 viteve të fundit.

Tjetra, SHBA vrau shefin e Forcës Quds të Trupave të Revolucionit Revolucionar Islamik, Qasem Soleimani më 3 janar 2020, teksa makina e tij shpërtheu në flakë.

Por NBC News, Yahoo News dhe Post raportuan të gjitha për aspektet kritike të përfshirjes së inteligjencës izraelite në ndjekjen dhe shënjestrimin e Soleimanit.

Më 27 nëntor 2020, shkencëtari kryesor bërthamor ushtarak i Iranit u qëllua me breshëri plumbash. Edhe një herë, Republika Islamike shikoi drejt perëndimit drejt një qendre komanduese të operacioneve të klasifikuara në zonën e Tel Aviv.

Ndryshe nga Irani, Cohen ka qenë në gjendje të marrë meritat për vendosjen e bazave për Marrëveshjet e Abrahamit shumë më publikisht.

Në intervista të rralla publike, deklarata nga Netanyahu dhe rrjedhje të ndryshme për media, u bë e qartë se ai zakonisht takohej me shefat e inteligjencës dhe udhëheqësit kombëtarë të Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahreinit, Sudanit dhe Marokut shumë kohë para se të nënshkruheshin marrëveshjet e normalizimit.

Po aq e rëndësishme, raportet e huaja dhe Post kanë diskutuar aspekte të takimeve të Cohen me dhe parashikimet e ardhshme në lidhje me Sauditët në rrugën e normalizimit, si dhe vendet e tjera me të cilat ai dhe Mossad kanë pasur kontakte të veçanta me të, të tilla si Omani apo edhe Katar

Por pothuajse të gjitha sulmet agresive ndaj Iranit dhe marrëveshjet e normalizimit ndodhën në një epokë kur SHBA mbështeste strategjinë e madhe të Netanyahut dhe Cohen për të përgjakur Republikën Islamike dhe duke e përdorur atë si armik të përbashkët për të bashkuar rajonin.

Në të kundërt, askush nuk pret të njëjtën kontroll të bardhë për veprim nën administratën e Biden, e cila tashmë është shkëputur nga greva e 11 Prillit 2021, mbi Natanz.

Më e rëndësishmja, shumica e analistëve presin që ekipi i Biden të kthehet në marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, të njohur si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA), në javët ose muajt e ardhshëm. Në një farë kuptimi, kjo lehtëson Izraelin nga shqetësimet e menjëhershme në lidhje me Iranin, por rrit ndjeshëm shqetësimet në të ardhmen.

Si do ta trajtojë Barnea kontekstin e ri?

Me të njëjtën argument, megjithëse Uashingtoni mund të jetë zyrtarisht ende pro-normalizimit, ai ka bërë pak publikisht deri më sot për ta shtyrë atë përpara, dhe luftimi i tij me Sauditët për të drejtat e njeriut, megjithëse i lavdëruar në kuptimin e përgjithshëm moral, mund të zvogëlojë progresin.

Shumë analistë kanë vënë në dyshim edhe qëndrueshmërinë e Marrëveshjeve të Abrahamit në dritën e luftës së fundit me Hamasin.

Si do të ndihmojë Barnea të mbajë marrëveshjet së bashku, dhe a do të jetë në gjendje t’i zgjerojë ato më tej?

Barnea ishte në një njësi elite të zbulimit të IDF- së, përpara se të bashkohej me Mossad në 1996.

Ai ka shërbyer në një shumëllojshmëri të gjerë të divizioneve Mossad, duke përfshirë si shef i divizionit të rekrutimit të spiunëve Tsomet nga 2013-2019 dhe si nënkryetar i divizionit të përgjimit elektronik Keshet.

Ndërsa Barnea drejtonte divizionin Tsomet, njësia fitoi katër çmime të sigurisë kombëtare.

Ai ka shërbyer si zëvendës drejtor që nga viti 2019 dhe mundi “A.”, një ish-zëvendës shef, për këtë punë.

Detajet më të rëndësishme këtu janë ndoshta se pozicionet e Barnea nga viti 2013 deri më tani do të thotë se ai ishte i përfshirë në të gjitha ose pothuajse të gjitha operacionet që Cohen drejtoi.

Ai padyshim shihet si një rrezikmarrës, në vijën e Cohen, i cili dëshiron të ngrihet përballë armiqve të Izraelit.

Në fakt, mënyra sesi shpesh funksionojnë organizatat, Barnea mund të ketë qenë më e thellë se Cohen në detaje dhe ka ndihmuar në shpikjen e disa taktikave jashtë kutisë që nxorrën disa nga operacionet iraniane dhe operacione të tjera.

E njëjta gjë është e vërtetë me normalizimin.

Barnea mund të ketë mungesën e njëjtë të njohjes me zyrtarët e lartë të huaj si Cohen dhe mund të mos ketë kaluar aq shumë kohë me ta. Por ai ka qenë i përfshirë ngushtë me strategjinë, procesin dhe përparimin, i tillë që ai ka përvojën e duhur për të hyrë në këpucët e Cohen në frontin e paqes, si dhe në frontin e sulmit.

Pasi Netanyahu e nominoi Barnean në dhjetor, ish-drejtori i Mossad,Danny Yatom, dhe ish-zv / drejtori Ram Ben Barak vlerësuan lëvizjen në  “Post”.

Meqenëse Yatom dhe Ben Barak, aktualisht një Yesh Atid MK, janë të dy kritikë të fortë të Netanyahut, mbështetja e tyre sinjalizoi që Barnea respektohet gjerësisht brenda komunitetit të inteligjencës.

Akoma, Barnea ka kontekstin e ri për të përballuar, në krahasim me ekuilibrin e fuqisë dhe interesave gjatë mandatit të Cohen.

DISA SHKURT shefat e Mossad të cilët shpesh komentojnë mbi ngjarjet aktuale nuk pranuan të komentojnë për Cohen dhe Barnea për këtë histori, me sa duket për shkak të ndjeshmërisë shtesë në një kohë tranzicioni.

Sidoqoftë, Yossi Kuperwasser, ish-kreu i divizionit kërkimor të Inteligjencës Ushtarake IDF, diskutoi dy sfida alternative në kontekstin e ndryshuar për inteligjencën izraelite me “Post”.

Njëra është situata aktuale në të cilën Republika Islamike “vazhdon të përparojë drejt një programi bërthamor. [Drejtori i Përgjithshëm i IAEA Rafael] Grossi madje pranoi pasojat … dhe diskutoi mbi pasurimin e 60% “si shqetësim kryesor, tha Kuperwasser.

Ish zyrtari i inteligjencës IDF-së vuri në dukje se Irani “po afrohet dhe po arrin më shumë aftësi nga të cilat ne nuk mund t’i kthejmë ato përsëri. Ata nuk mund të bëhen që të harrojnë mënyrën e përdorimit të IR-4s, IR-6s “dhe makinerive të tjera të përparuara të centrifugës për pasurimin e uraniumit të cilat” nuk duhej t’i përdornin për pesë vjet më shumë “.

Një skenar tjetër i mundshëm është kur SHBA. dhe Irani ndërprenë një marrëveshje për një kthim në JCPOA në javët ose muajt e ardhshëm.

Ekziston një gjasë e madhe që kjo të ndodhë rreth periudhës kohore 18-24 qershor. Kjo është kur Irani do të mbajë zgjedhjet e tij presidenciale dhe kur një marrëveshje e fundit IAEA-Iran për të zgjatur inspektimet skadon nëse sanksionet e SHBA. nuk hiqen.

Kuperwasser është i shqetësuar se, pas një marrëveshje, “bashkësia ndërkombëtare nuk do t’i kushtojë vëmendje dhe nuk do të përpiqet të zbulojë” nëse Teherani po tradhton marrëveshjen.

Ai theksoi se inteligjenca izraelite do të duhet të dyfishojë “përpjekjet e saj për të gjetur të vërtetën”, duke shtuar se “Irani as nuk ka nevojë të shkelë marrëveshjen”, nëse vendos të prodhojë një armë bërthamore në 2030 kur skadon marrëveshja.

Megjithatë, ai tha, “ata ende do ta shkelin atë, edhe pse nuk kanë nevojë për të”, duke cituar që shkencëtarët bërthamorë të Iranit kurrë nuk i dorëzuan të dhënat e tyre ose përparimin fizik nga dimensionet e kaluara ushtarake bërthamore.

Përveç kësaj, Kuperwasser paralajmëroi se një kthim në marrëveshjen bërthamore nuk do të ndalojë avancimin e “raketave balistike të Republikës Islamike, të cilat mund të mbartin raketa bërthamore pa shkelur JCPOA. Komuniteti ndërkombëtar as nuk do ta ndjekë këtë, sepse i vë në siklet “që ata e lanë këtë çështje kritike jashtë marrëveshjes bërthamore.

Ai paralajmëroi që inteligjenca izraelite “e kupton që një marrëveshje bërthamore i hap rrugën Iranit për të marrë një armë bërthamore” në fund të marrëveshjes dhe se Jeruzalemi “nuk është i detyruar nga marrëveshja dhe duhet të bëjë atë që duhet të bëjmë për të ndaluar Iranin nga bërja e një bombe bërthamore. ”

Kuperwasser u bë presion nëse ai mbështet më shumë sesa vetëm spiunimin, por edhe operacionet e fshehta të inteligjencës izraelite ndaj Iranit – madje edhe me rrezikun e zemërimit të administratës së Biden.

Megjithëse ai nuk dëshironte të bëhej i qartë, ai qartë nuk do të donte që Izraeli të përmbahej nëse veprimi do të ishte i nevojshëm, duke thënë se gjëja e rëndësishme nuk është transmetimi paraprakisht, por që puna e ndalimit të Republikës Islamike për të arritur në një armë bërthamore duhet të të bëhet – pavarësisht nëse me veprime të fshehta ose të hapura ose spiunime.

Në mars, ish shefi i Inteligjencës Ushtarake Aharon Ze’evi Farkash i tha Postit se ai nuk beson se forca e gjerë ushtarake do të zgjidhë bllokimin me Iranin, por në këtë fazë thotë, “Kur të gjithë po përpiqen të përcaktojnë pozicionin e tyre, Izraeli duhet të vazhdojë i fshehtë operacione, jo vetëm në Siri – në të gjitha vendet.

“Kombi i Izraelit nuk beson në mrekulli. Builtshtë ndërtuar mbi to, por ne nuk u besojmë atyre. Ne gjithmonë përgatitemi …. Disa nga ato që bëjmë janë të reklamuara, shumica nuk janë, “tha ai, duke depiluar një përzierje unike të guximshme dhe filozofike.

Përveç kësaj, Ze’evi Farkash tha se Izraeli mund të ngadalësojë Iranin dhe kundërshtarët duke përdorur aftësitë e tij kibernetike, pasi që “kiberneti nuk ka kufij. Ju mund të bëni gjëra pa lënë asnjë gjurmë gishtash. ”

Më tej, Kuperwasser tha se inteligjenca izraelite do të ishte më vete “për të qenë në roje për të ndaluar Iranin brenda rajonit”, meqenëse SH.B.A. dhe Perëndimi do të heqin dorë nga çështja pas një kthimi në JCPOA.

Ai tha se deklaratat e SHBA rreth një marrëveshjeje “më të gjatë dhe më të fortë” që negociohet pasi SH.B.A. kishin hequr tashmë sanksionet ishte një trillim – “asgjë nga këto nuk do të ndodhë”.

Barnea do të duhet të bëjë disa thirrje të vështira rreth asaj se kur duhet të ndiqni udhëzimet e inteligjencës dhe kur t’i digjni ato drejtime duke i përdorur ato për të dhënë një goditje të qartë.

Siç shpjegoi Kuperwasser, Barnea dhe Izraeli do të duhet të veprojnë sipas interesit të shtetit hebre, por fusha e lojës për këtë do të jetë më e vështirë tani.

Lidhur me normalizimin, Kuperwasser tha se ai nuk ishte i shqetësuar që ose përqendrimi më i vogël i Biden në këtë çështje ose lufta e fundit me Hamas do të parandalojë inteligjencën izraelite për të ruajtur trendin.

“Ne i ndërtuam marrëdhëniet kur kishte shumë më pak mbështetje nga SHBA, se sa do të ketë tani, kështu që “ne mund të vazhdojmë të përmirësohemi”, tha ai.

Ai shpjegoi se “duhet të kuptohet [se] kjo është në interesin e të dy palëve – gjithashtu për arabët e moderuar”, të cilët vazhdojnë ta shohin Iranin dhe Vëllazërinë Myslimane si rreziqe.

“Ata do të shqetësohen edhe më shumë nëse SH.B.A. kthehen në marrëveshjen e Iranit,” pohoi ai.

Përveç kësaj, ai tha se shtetet arabe ishin të impresionuara nga ajo që Izraeli “i bëri Hamasit … se si ne u morëm me kërcënimin me raketa duke përdorur mbrojtjen anti-raketore. Veryshtë shumë e rëndësishme për ta të dinë si ta bëjnë këtë – veçanërisht nëse SH.B.A. çliron fondet iraniane të cilat mund t’i lejojnë ato të zgjerojnë forcat e tyre “dhe të paraqesin një kërcënim më të madh raketash dhe dronësh.

Arabia Saudite tashmë ka pësuar sulme shkatërruese nga raketat iraniane dhe dronët, dhe të gjitha shtetet e moderuara arabe duan ndihmën e Izraelit për t’u mbrojtur kundër sulmeve të tilla.

Sigurisht, këto sfida shumëdimensionale janë gjithnjë në zhvillim dinamik, kështu që e vetmja gjë e sigurt është që Barnea ta ketë punën e prerë për të.

Lajmi i mirë është se ai ka përvojë, mbështetje institucionale dhe një trashëgimi të suksesshme operacionale nga puna e tij me Cohen për të bërë punën.

/The Jerusalem Post/

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.