Armëpushimi me Hamasin, ministri izraelit i Mbrojtjes takim me shefin e Inteligjencës Egjiptiane

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Benny Gantz, u takua me shefin e Inteligjencës Egjiptiane, Abbas Kamel, duke i treguar pikëpamjet e ushtrisë izraelite se si të mbajnë një armëpushim afatgjatë në Rripin e Gazës.


Nga JUDAH ARI GROSS

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Benny Gantz, u takua me shefin e Inteligjencës Egjiptiane, Abbas Kamel, duke i treguar pikëpamjet e ushtrisë izraelite se si të mbajnë një armëpushim afatgjatë në Rripin e Gazës.

“Gantz i paraqiti kreut të Drejtorisë së Përgjithshme të Inteligjencës së Egjiptit parimet e diplomacisë së sigurisë që u bashkuan nga institucioni i mbrojtjes,” thotë zyra e tij.

Kamel është takuar me një numër zyrtarësh të lartë izraelitë, përfshirë Kryeministrin Benjamin Netanyahu, për të diskutuar përpjekjet e vazhdueshme për të mbajtur armëpushimin midis Izraelit dhe Hamasit, pas betejës 11-ditore të këtij muaji midis të dy palëve.

Drejtori i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes Amir Eshel dhe kreu i Byrosë me ndikim të Çështjeve Politike-Ushtarake të ministrisë, Zohar Palti, gjithashtu morën pjesë në takimin midis Gantz dhe Kamel, thotë zyra e ministrit të mbrojtjes. / The Times of Israel/

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…