Armëpushimi me Hamasin, Netanyahu pret kryespiunin e Egjiptit

Kryeministri Netanyahu pret një delegacion egjiptian të udhëhequr nga shefi i inteligjencës së Egjiptit, Abbas Kemal, i cili është në Izrael për bisedime mbi armëpushimin që përfundoi luftimet midis Izraelit dhe grupit terrorist Hamas që sundon Gaza, në fillim të këtij muaji.


Kryeministri Netanyahu pret një delegacion egjiptian të udhëhequr nga shefi i inteligjencës së Egjiptit, Abbas Kemal, i cili është në Izrael për bisedime mbi armëpushimin që përfundoi luftimet midis Izraelit dhe grupit terrorist Hamas që sundon Gaza, në fillim të këtij muaji.

Një deklaratë nga zyra e Netanyahut thotë se të dy diskutuan forcimin e bashkëpunimit dypalësh dhe “çështjet rajonale” dhe se ata përshëndetën “përpjekjen e përbashkët midis vendeve për çështje të ndryshme të sigurisë dhe diplomatike”.

Netanyahu përsëriti kërkesën e Izraelit për kthimin e dy shtetasve dhe trupat e dy ushtarëve të vrarë në luftën e Gazës 2014 që besohet të mbahet nga Hamas, sipas Zyrës së Kryeministrit, e cila thotë se ata diskutuan gjithashtu “mekanizmat dhe proceset për parandalimin e forcimit të Hamasit dhe duke parandaluar që ajo të ndihmohet nga burimet që do të alokohen në të ardhmen për popullatën civile. ”

Deklarata nuk përdor fjalën e armëpushimit ose të bëjë ndonjë përmendje të qartë të marrëveshjes që Egjipti ndihmoi ndërmjetësimin për t’i dhënë fund 11 ditëve të armiqësive që shpërthyen më 10 maj, pasi Hamasi hapi raketa drejt Jeruzalemit në mes të përshkallëzimit të tensioneve Izraelito-Palestineze mbi qytet.

Gjithashtu morri pjesë në ulje ishte Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Meir Ben-Shabbat, i cili u takua me Kemal më herët për atë që PMO thotë se ishte një “diskutim i gjatë mbi këto çështje”.

Takimet vijnë ndërsa Ministri i Jashtëm, Gabi Ashkenazi, po pritet nga homologu i tij egjiptian, Samey Shoukry, për bisedime mbi armëpushimin e Gazës.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…