Bëni Bakllava, Jo Luftë!

Majori (Rez.) Yaakov Selavan është një ekspert i çështjeve strategjike dhe folës motivues i IDF për ushtarët dhe të rekrutuarit. Pas një dekade shërbimi si Komandant Luftimi i Korpuseve të Armatosura, ai themeloi Slingshot Israel, e cila mbështetet në përvojën tonë ushtarake për të futur vlera dhe për të inkurajuar veprimet shoqërore.


Nga Yaakov Selavan

Korrik 2014. Një batalion i tërë tankesh mbajti zjarrin – urdhrat nga lart. Një klip viral i mediave sociale i një spitali që krijoi presion krijoi presion mbi vendimmarrësit ndërkombëtarë, të cilët lejuan betejën mbrojtëse të Izraelit, por kërkuan përgjigje. Pamjet më vonë u vërtetuan të rreme, por dëmi u bë. Oficeri i operacioneve që pranoi dhe kaloi në një urdhër ndalimi për të gjitha tanket e vijës së parë isha unë.

Gati shtatë vjet më vonë, një fushatë tjetër e Gazës përfundoi. Këshilli i KB për të Drejtat e Njeriut po heton Operacionin Ruajtësi i Mureve.

Me të dy palët që paraqesin sukseset ushtarake dhe strategjike, kush në të vërtetë fitoi do të marrë perspektivën e kohës. Megjithatë konsensusi i gjerë është se Izraeli humbi (përsëri) në fushën e betejës së diplomacisë publike të perceptimit.

Disa ditë më parë, në një diskutim në internet, një udhëheqës i grupit të kampusit të kolegjit SHBA refuzoi ndjenjat e mia të dështimit – “Duke marrë parasysh që jemi më të shumtë në numër, me vetëm 15 milion hebrenj në botë, ne bëmë mirë”. Zëra të tjerë thonë se opinioni publik nuk ka rëndësi; hiqni dorë nga ajo kauzë e humbur, nuk ka asnjë ndikim. Megjithatë, siç u ndava më lart, në Operacionin Edge Protective 2014, ushtarët e mi dhe unë u prekëm drejtpërdrejt.

Kushtet ishin më të mira se kurrë këtë herë për një rezultat pozitiv: Hamasi hapi zjarr i pari; vitet e fundit shtuan një gamë të gjerë të avokatëve hebrenj dhe të krishterë; dhe ne jemi post-pandemikë, me një botë të frikësuar të operacionit të pabesueshëm të vaksinimit të Start-up Nation i cili na çoi (të gatshëm për G) të kthehemi në jetë.

Me këto kushte, duke u përballur me një organizatë terroriste radikale, raciste, vrasëse, homofobike, diktatoriale, që hedh arabe (kundërshtarë politikë, njerëz që guxojnë të shprehin një mendim, ose thjesht homoseksualë) nga çatitë dhe vjedhin para humanitare për të bërë tunele dhe bomba – ne mund të kishte bërë më mirë.

Siguria jonë kombëtare mbështetet në lidhje të ndryshme diplomatike dhe financiare që preken nga opinioni publik. Në fushën e betejës së Shekullit 21, diplomacia publike është një domosdoshmëri absolute, një fushë thelbësore beteje.

Pra, çfarë mund të bëhet ndryshe?

1. Terminologjia – Para së gjithash, përfundoni termin apologjetik ‘Hasbara; (‘Shpjegimet’). Zhvendosja e mendjes nga mbrojtja në sulm dhe bë diplomacinë publike si të gjitha vendet.

2. Teknologjia – Start-Up Nation mund të kapërcejë numrat – duke monitoruar lajme të rreme dhe postime të rëndësishme, dhe pastaj – thjesht imagjinoni një ushtri robotësh që i përgjigjen çdo postimi të harruar nga Gigi Hadid.

Komanda e Homefront Qendra Kombëtare e Kontrollit. Kredia e fotografisë: Major Rivka Cohen

 

3. Komanda Qendrore:

Gjatë bllokimit të parë COVID-19, komanda e IDF Homefront krijoi një qendër kombëtare kontrolli për të gjithë lojtarët e ushtrisë, qeverisë dhe civilëve për të mbledhur të dhëna, për të siguruar ndihmë, informacion dhe më shumë. Bëni një për fushën e betejës së diplomacisë publike.

Një Sallë e Luftës së Medias Qendrore do të bashkonte 4 (!) Ministritë e Punëve të Jashtme, Çështjeve Strategjike, Diasporës, Bashkëpunimit Rajonal, së bashku me Zëdhënësin e IDF dhe Divizionin e Komunikimit dhe Diplomacisë së Zyrës së Kryeministrit (pa drejtor). Ata do të koordinojnë me lojtarët e OJQ-ve (p.sh., Federatat Hebraike të Amerikës së Veriut, të krishterët e bashkuar për Izraelin) dhe sektorin privat: figurat kryesore të mediave sociale dhe agjencitë turistike që komunikojnë dhe sjellin miliona turistë në Izrael.

Mendimi i përbashkët do të prodhojë mesazhe të përshtatura për secilin audiencë të synuar, dhe një shpërndarje sistematike të klipeve të dizajnuara për mediat tradicionale dhe sociale.

4. Rezervistët në Detyrë – Zëdhënësi i Zëdhënësit të IDF-së

Në mungesë të një komande qendrore, Njësia e Zëdhënësit të IDF u bë fytyra kryesore në arenën e diplomacisë publike. E kufizuar në çështjet ushtarake dhe që nuk përfaqëson politikën e qeverisë, njësia duhet t’i përmbahet një etiketimi të ngurtë politikisht të saktë.

IDF ka një mjet unik – ushtarë rezervë, veçanërisht oficerë, të cilët edhe në jetën civile mbajnë një lidhje dhe mirëkuptim ushtarak.

Disa mesazhe jepen më të fuqishme nga një fytyrë me uniformë, dhe disa nga një zë civil. Rezervistët e IDF mund të jenë përfaqësues – për të mbledhur dhe përdorur të dhëna në mënyra agresive, krijuese dhe më pak korrekte politikisht – dhe Zëdhënësi i IDF nuk duhet të marrë përgjegjësinë për ato që thuhen.

5. “Me trego nje histori!”

Ndërsa faktet janë një armë e domosdoshme kundër injorancës, Shekulli 21 preferon tregimin. Një nga format më të forta të komunikimit në çdo kulturë, kudo, në çdo kohë – një histori e mirë depërton në vetëdije, lëviz njerëzit, lidhet me zemrën dhe mendjen dhe përfundimisht motivon veprimin.

Historia e një vajze dhjetë vjeçare nga komuniteti i Zarfës në Gaza u tregua më efektive sesa të përshkruajë sa raketa ka qëlluar Hamas.

Blogeri izraelit, Hillel Fuld

 

Provoni të ndryshoni “Hamas përdor njerëzit e tij si mburoja njerëzore” në histori të fëmijëve të Gazës dhe civilëve të vrarë nga 700 raketa Hamas. Keni figura të teknologjisë së lartë të mediave sociale si Hillel Fuld që paraqet histori të inovacionit izraelit që shpëton jetë, duke përfunduar me Kupolën e Hekurt që shpëton jetë të pafajshme izraelite. Pretendimi “joproporcional” i John Oliver do të dukej po aq patetik sa … po, gjithçka tjetër që ai tha.

Një histori e mirë e transporton publikun në skenë. Argumenti i zakonshëm izraelit, “Çfarë do të bënit nëse raketa do të qëllohej në qytetin tuaj?” nuk mund të merret me mend nga një banor mesatar i Çikagos ose Johanesburgut.

Unë u shokova dy vjet më parë kur pashë ushtarë të armatosur që patrullonin në Bruksel. Evropianët vuajnë nga terrori islamik radikal në qytetet e tyre, gjë që mund të shpjegojë pjesërisht pse presioni evropian ndaj Izraelit ishte pothuajse inekzistent.

Sulmet e Al Kaidës / ISIS ndaj demokracive perëndimore, nga 11 shtatori e tutje, ofrojnë mjaft imazhe specifike për tregimtarët tanë për të lidhur audiencat e tyre. Kjo gjithashtu bën një paralele të vlefshme midis Hamasit dhe Al Kaedës dhe ISIS që shikuesit të kuptojnë se ne po luftojmë të njëjtën të keqe.

Kthehu në titull: një histori rreth Bakllavasë, ëmbëlsira e shijshme e Lindjes së Mesme, ishte mjeti im i veprimit. Si një oficer rezervist, unë bëra një pikë që kanalet zyrtare nuk mund ta thoshin kurrë, por fuqia e saj qëndron tek të folurit me uniformë në fund të një dite në detyrë. Mbrojtësit izraelitë e përdorën atë gjerësisht përmes WhatsApp dhe ju mund ta shihni vetë:

Lëreni një ushtri të rezervistëve krijues të pavarur të përtërijnë dhe të shohin rezultatet!

Do ta përfundoj me fjalë vlerësimi dhe mirënjohje për dhjetëra mijëra aktivistë pro-Izraelit në të gjithë botën. Patjetër që keni bërë një ndikim. Qëllimi im është përmirësimi sistematik, dhe mbështetja e zëdhënësve tanë publik dhe privatë – ne mund të bëjmë edhe më mirë! / The  Times of Israel/

RRETH AUTORIT

Majori (Rez.) Yaakov Selavan është një ekspert i çështjeve strategjike dhe folës motivues i IDF për ushtarët dhe të rekrutuarit. Një banor i Golanit dhe një ish-student i Kolegjit të Komandës Taktike të IDF-së, Majori (Rez.) Selavan është një folës i njohur në Izrael dhe jashtë vendit dhe një zëdhënës kryesor ndërkombëtar i Golanit. Pas një dekade shërbimi si Komandant Luftimi i Korpuseve të Armatosura, ai themeloi Slingshot Israel, e cila mbështetet në përvojën tonë ushtarake për të futur vlera dhe për të inkurajuar veprimet shoqërore.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…