American Jewish Congress uron Presidentin e Zgjedhur të Izraelit, Isaac Herzog

American Jewish Congress (Kongresi Hebre Amerikan) uron zotin Isaac Herzog për zgjedhjen si Presidenti i Njëmbëdhjetë i Shtetit të Izraelit.


American Jewish Congress (Kongresi Hebre Amerikan) uron zotin Isaac Herzog për zgjedhjen si Presidenti i Njëmbëdhjetë i Shtetit të Izraelit. Presidenti i zgjedhur Herzog dhe familja e tij, në veçanti babai i tij, ish-Presidenti Chaim Herzog, kanë dhënë një kontribut të madh për përparimin dhe progresin e Izraelit. Zoti Herzog është një lider i jashtëzakonshëm që do t’i shërbejë me devotshmëri Shtetit të Izraelit.

Një mik i vjetër i organizatës sonë, Presidenti i zgjedhur Herzog është i pozicionuar si askush tjetër për të drejtuar një shoqëri izraelite me shumë diversitet dhe për të shërbyer si një figurë realisht përbashkuese. Një personalitet i përkushtuar publik me eksperiencë të jashtëzakonshme institucionale, zoti Herzog i ka shërbyer Izraelit në kapacitete dhe role të ndryshme përgjatë viteve, duke përfshirë si ligjvënës në Knesset, si lider i Ministrive të ndryshme Qeveritare, dhe më rishtazi si Kryetar i Agjensisë Hebraike (Jeëish Agency).

Ne dëshirojmë të falenderojmë Presidentin Reuven Rivlin për shërbimin dhe lidershipin e tij. Përgjatë mandatit të tij, Presidenti Rivlin ishte i aftë në navigimin e situatave sfiduese ndërkombëtare për Izraelin, si dhe në mjedisin e brendshem kompleks politik. Ai tregoi se ishte thellësisht i përkushtuar për marrëdhëniet SHBA-Izrael dhe për të thelluar lidhjet e Izraelit me diasporën globale hebraike.

Në këto kohë të vështira, Kongresi Hebre Amerikan mbështet fuqimisht Izraelin dhe mezi presim të punojmë nga afër me Presidentin e zgjedhur Herzog në ditët në vazhdim.

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Izrael

Presidenti Biden në Izrael, mes shqetësimeve mbi programin bërthamor të Iranit

Presidenti Joe Biden fillon vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme me një detyrë të rëndësishme, të sigurojë…

Shqipëri

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.