Brenda pesë ditësh, Lapid-Bennett mund ta rrëzojnë Netanyahun si kryeministër!

Kryeministri Benjamin Netanyahu mund të përfundojë 12 vitet e tij radhazi në pushtet brena pesë ditëve të ardhshme


Kryeministri Benjamin Netanyahu mund të përfundojë 12 vitet e tij radhazi në pushtet brenda pesë ditëve të ardhshme, pasi Kryetari i Knesset Yariv Levin njoftoi të martën se do të mbahej një votim mbi betimin në “ndryshimin e qeverisë” së re gjatë një seance të posaçme parlamentare të Dielën, një ditë para afati i caktuar me ligj.

Kjo do të thotë që të gjitha marrëveshjet e koalicionit duhet t’i dorëzohen zyrtarisht Knesset dhe të bëhen publike deri të Premten. Blloku pro-Netanjahut do të ketë 48 orë – jo 24 orët e kërkuara nga ligji, pasi dita e shtunë e pushimit nuk llogaritet – për të shqyrtuar me kujdes marrëveshjet dhe presionin e MK-së të djathtë për të kërcyer anijen para votës së besimit.

Në një deklaratë, Levin tha se një kryetar i ri i Knesset do të zgjidhej gjatë të njëjtit sesion.

Knesset normalisht nuk mblidhet të dielave.

Levin njoftoi zyrtarisht parlamentin të hënën se lideri i partisë Yesh Atid Yair Lapid kishte arritur të formonte një qeveri të re për ndarjen e pushtetit brenda kohës që i ishte caktuar nga Presidenti Reuven Rivlin, por në atë kohë nuk caktoi një datë për betimin. , i cili duhet të zhvillohet me ligj jo më vonë se 14 qershor.

Levin i partisë Likud, një besnik i Netanyahut, është dyshuar nga kritikët se po përpiqet të kalojë betimin në një mënyrë që u jep aleatëve të Kryeministrit shansin më të madh për të prishur koalicionin duke bindur anëtarët e krahut të djathtë të mundshëm për t’u defektuar.

Ligji parashikon që vota e besimit duhet të vijë brenda shtatë ditëve nga njoftimi zyrtar i drejtuesit të Knesset dhe anëtarët e “qeverisë së ndryshuar” kishin bërë presion që Levin të mos presë ditën e fundit të mundshme, por më tepër të thërrasë votimin për të Mërkurën.

Koalicioni i ri me tetë parti që do të rrëzonte qeverinë e tanishme kalimtare të Netanyahut është vendosur të mbajë një shumicë të ngushtë me 61 ligjvënës nga 120 të Knesset, që do të thotë se mosvotimi nga ana e një ligjvënësi të vetëm mund ta pengojë atë.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…