Monday.com, kompania izraelite e themeluar me një ide në kafe nga sot vlen 6.4 miliardë Usd në bursën e Nasdaq

IPO-ja më e madhe nga një kompani izraelite deri më tani u përfundua nga Mobileye në 2014 kur doli në publik me një vlerësim prej 5.3 miliardë dollarësh. Mobileye u ble nga Intel tre vjet më vonë për 15 miliardë dollarë.


Oferta fillestare më fitimprurëse publike e bërë ndonjëherë nga një kompani izraelite do të përfundojë sot procedurat në Wall Street, kur aksionet e Monday.com do të fillojnë tregtimin në Nasdaq. Sistemi operativ izraelit i punës (Work OS) njoftoi se çmimi i aksioneve të tij është vendosur në 155 dollarë për aksion, që do të thotë se do të mbledhë 574 milionë dollarë me një vlerë tregu prej rreth 6.8 miliardë dollarë.

Kompania, me mbështetës duke përfshirë firmën e kapitalit sipërmarrës Sapphire Ventures dhe menaxherin e investimeve Hamilton Lane, njoftoi javën e kaluar se planifikon të shesë 3.7 milionë aksione për 125 usd, por ajo arriti në 140 dollarë aksioni. Kërkesa e lartë rezultoi në rritjen e çmimeve.

IPO-ja më e madhe nga një kompani izraelite deri më tani u përfundua nga Mobileye në 2014 kur doli në publik me një vlerësim prej 5.3 miliardë dollarësh. Mobileye u ble nga Intel tre vjet më vonë për 15 miliardë dollarë. ironSource dhe eToro u vlerësuan së fundmi më të larta se e Monday.com, por ofertat e tyre publike do të përfundojnë përmes bashkimeve të SPAC dhe ato ende nuk janë finalizuar.

Stafi i Monday.com

Krahu i investimeve i Salesforce.com dhe Zoom Video Communications kanë rënë dakord të blejnë 75 milion dollarë të aksioneve të honday.com në një vendosje private, tha kompania.

Monday.com u vlerësua në 2.7 miliardë dollarë pas raundit të tij të fundit të financimit, njoftoi Bloomberg News në maj të vitit të kaluar.

Kompania me qendër në Tel-Aviv ka zhvilluar një sistem operativ pune (Work OS) ku organizatat e çdo madhësie mund të krijojnë mjetet dhe proceset që u duhen për të menaxhuar çdo aspekt të punës së tyre. Ajo u themelua në 2012 dhe drejtohet nga Bashkë-Kryeshefat Ekzekutivë, Roy Mann dhe Eran Zinman.

Goldman Sachs, J.P. Morgan, Allen & Co. dhe Jefferies janë ndër nënshkruesit për IPO të honday.com. Do të renditet në Nasdaq nën simbolin “MNDY”.

Të ardhurat e kompanisë u rritën me 85% në 59 milionë dollarë në tre muajt që përfunduan më 31 mars, tregoi regjistrimi i saj.

Monday.com ka mbledhur 234 milionë dollarë deri më sot, nga investitorë duke përfshirë Sapphire Ventures, Hamilton Lane, HarbourVest Partners, Ion Asset Management, Vintage Investment Partners, Stripes Group, Insight Partners dhe Entrée Capital. Sipas kompanisë, ajo ka mbi 127,000 klientë që paguajnë në rreth 200 vertikale biznesi.

Kompania tha se punësoi 799 persona në fund të marsit, një rritje prej 199 personash nga janari 2019.

Aksioneri më i madh i Monday.com është fondi amerikan Insight Partners, i cili mban 42.7% të aksioneve të tij. Sonnipe, pjesë e Entrée Capital dhe investitori i parë i madh i kompanisë, mban një aksion 12.4%. Mann ka një pjesëmarrje prej 15.3%, ndërsa Zinman mban 5.6% të aksioneve. Themeluesi dhe CEO i Wix Avishai Abrahami zotëron 4% të aksioneve të kompanisë.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…