Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite (IDF).


Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee, dega Jeruzalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite (IDF).

“Gjithmonë kënaqësi të mirëpres mikeshën Avital Leibovich në Tiranë.

Qyteti ynë ka një histori unike të tolerancës dhe kontributit që ka dhënë për shpëtimin e hebrenjve 🇮🇱 gjatë Luftës së Dytë Botërore!

Ne do të punojmë me AJC – American Jewish Committee për të siguruar që aktivitetet e Kryeqytetit Evropian të Rinisë 2022 të nënvizojnë tolerancën dhe bashkëjetesën”., shkruan kryebashiaku i kryeqytetit në një postim të tij në rrjetet sociae.

E pranishme ishte edhe deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, njëherësh edhe kryetare e Grupit Parlamentar të Miqësisë Izrael-Shqipëri.

Disa ditë më parë, Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, dekoroi me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, kryetaren e Komitetit Hebreo-Amerikan, për degën Izrael, Avital Leibovich.

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…