Ministri i Mbrojtjes: Izraeli do të veprojë kurdo, kudo që të jetë e nevojshme kundër Iranit

Në intervistën televizive, Benny Gantz gjithashtu paralajmëron se lufta mund të shpërthejë përsëri në Rripin e Gazës, ndërsa grupet terroriste vazhdojnë të lëshojnë tullumbace zjarri në Izrael; ofron për të ndihmuar Libanin


Ministri i Mbrojtjes, Benny Gantz, tha se Izraeli do të veprojë kudo dhe kurdoherë që është e nevojshme për të parandaluar Teheranin për të marrë një armë bërthamore, disa ditë pasi Irani thuhet se goditi një anije mallrash dikur në pronësi të një kompanie izraelite, në një akt të dukshëm hakmarrjeje për një sulm ndaj një Irani objektit bërthamor muajin e kaluar.

“Ne jemi në një konflikt me Iranin. Ne duhet të mbrohemi. Ne jemi të vendosur për të parandaluar Iranin që të shkojë bërthamore dhe ne jemi të vendosur për të parandaluar sjelljen aktive, negative të Iranit në rajonin tonë. Ata e dinë që ne dimë të veprojmë”, tha Gantz, duke folur në një intervistë për Channel 13.

Të ielën, Kryeministri Naftali Bennett thuhet se thirri një takim të nivelit të lartë të zyrtarëve të mbrojtjes dhe diplomatike në lidhje me Iranin, programin e tij bërthamor dhe bisedimet e vazhdueshme midis Teheranit dhe Uashingtonit drejt një kthimi të ndërsjellë të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, një veprim që Izraeli e kundërshton me vendosmëri.

Në vitin 2018, presidenti i atëhershëm i SHBA Donald Trump shfuqizoi marrëveshjen, duke imponuar një regjim sanksionues dërrmues mbi Iranin, dhe një vit më vonë, Teherani ndoqi shembullin, duke pasuruar shumë më shumë uranium dhe në shkallë shumë më të pastër se sa lejohej në marrëveshje.

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…