Ministri i Mbrojtjes: Izraeli do të veprojë kurdo, kudo që të jetë e nevojshme kundër Iranit

Në intervistën televizive, Benny Gantz gjithashtu paralajmëron se lufta mund të shpërthejë përsëri në Rripin e Gazës, ndërsa grupet terroriste vazhdojnë të lëshojnë tullumbace zjarri në Izrael; ofron për të ndihmuar Libanin


Ministri i Mbrojtjes, Benny Gantz, tha se Izraeli do të veprojë kudo dhe kurdoherë që është e nevojshme për të parandaluar Teheranin për të marrë një armë bërthamore, disa ditë pasi Irani thuhet se goditi një anije mallrash dikur në pronësi të një kompanie izraelite, në një akt të dukshëm hakmarrjeje për një sulm ndaj një Irani objektit bërthamor muajin e kaluar.

“Ne jemi në një konflikt me Iranin. Ne duhet të mbrohemi. Ne jemi të vendosur për të parandaluar Iranin që të shkojë bërthamore dhe ne jemi të vendosur për të parandaluar sjelljen aktive, negative të Iranit në rajonin tonë. Ata e dinë që ne dimë të veprojmë”, tha Gantz, duke folur në një intervistë për Channel 13.

Të ielën, Kryeministri Naftali Bennett thuhet se thirri një takim të nivelit të lartë të zyrtarëve të mbrojtjes dhe diplomatike në lidhje me Iranin, programin e tij bërthamor dhe bisedimet e vazhdueshme midis Teheranit dhe Uashingtonit drejt një kthimi të ndërsjellë të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, një veprim që Izraeli e kundërshton me vendosmëri.

Në vitin 2018, presidenti i atëhershëm i SHBA Donald Trump shfuqizoi marrëveshjen, duke imponuar një regjim sanksionues dërrmues mbi Iranin, dhe një vit më vonë, Teherani ndoqi shembullin, duke pasuruar shumë më shumë uranium dhe në shkallë shumë më të pastër se sa lejohej në marrëveshje.

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.