Lapid takon Stoltenberg: Izraeli është një partner i rëndësishëm i NATO-s!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, takim me Yair Lapid, Ministër i Punëve të Jashtme të Izraelit


Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg u takua në Selinë e NATO-s me Yair Lapid, Ministër i Punëve të Jashtme dhe Kryeministër Alternativ i Izraelit. Ata diskutuan një sërë çështjesh në lidhje me marrëdhëniet NATO-Izrael.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe Kryeministri Alternativ dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, Yair Lapid
Sekretari i Përgjithshëm tha se Izraeli është një nga partnerët më të angazhuar dhe të aftë të NATO-s dhe ai theksoi se shkëmbimet në nivelin e stafit me stafin dhe nivelin e ekspertëve kanë vazhduar, pavarësisht nga kufizimet e vendosura nga pandemia e COVID-19.

Izraeli ka qenë një partner i rëndësishëm i NATO-s për më shumë se 20 vjet, si dhe një anëtar aktiv i Dialogut Mesdhetar të NATO-s. NATO dhe Izraeli bashkëpunojnë në fusha të ndryshme, duke përfshirë shkencën dhe teknologjinë, gatishmërinë dhe menaxhimin e emergjencave civile, qëndrueshmërinë, kundër-terrorizmin, mjekësinë ushtarake, luftën kundër përhapjes së armëve të shkatërrimit në masë dhe gratë, paqen dhe sigurinë.

Sekretari i Përgjithshëm Stoltenberg dhe Ministri Lapid gjithashtu ndanë pikëpamje mbi perspektivat për bashkëpunim të mundshëm midis NATO-s dhe Izraelit në fusha të tjera me interes të përbashkët, duke përfshirë ndryshimin e klimës, inovacionin e mbrojtjes dhe teknologjitë në zhvillim dhe përçarës. Për më tepër, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s i ktheu thirrjet e vazhdueshme të Aleatëve Iranit për të mbështetur dhe zbatuar plotësisht të gjitha detyrimet e tij sipas Traktatit për Mosprhapjen e Armëve Bërthamore dhe marrëveshjen e tij mbrojtëse me Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike dhe të përmbahet nga të gjitha aktivitetet që janë në kundërshtim me Rezolutën 2231 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…