Shefi i CIA-s takohet me kreun e Mossad dhe kryeministrin e Izraelit

Ndërsa Irani po pasuron uraniumin në 60% dhe bllokon hyrjen e IAEA -s në vendet bërthamore, kryeministri Naftali Bennett dhe drejtori i CIA -s Burns diskutojnë për Shtetin Islamik.


Nga LAHAV HARKOV, The Jerusalem Post

Kryeministri Naftali Bennett dhe Drejtori i CIA -s William Burns diskutuan Iranin dhe çështje të tjera rajonale në një takim në Jeruzalem të Mërkurën.

“Situata në Lindjen e Mesme, me theks në Iran dhe mundësia e zgjerimit dhe thellimit të bashkëpunimit rajonal” ishin në axhendë, tha Zyra e Kryeministrit.

Shefi i Mossad, David Barnea, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare në ardhje, Eyal Hulata, Sekretari Ushtarak i Bennett, Gjeneral Brigade, Avi Gil dhe Këshilltari i tij Diplomatik, Shimrit Meir gjithashtu morën pjesë në takim.

Burns dhe Barnea gjithashtu u takuan të martën dhe diskutuan projektin bërthamor të Iranit dhe sfidat shtesë rajonale mbi të cilat [Mossad dhe CIA] synojnë të bashkëpunojnë. Barnea i paraqiti Burns inteligjencën izraelite dhe shqetësimet për Presidentin e ri iranian Ebrahim Raisi, raportuan mediat hebraike.

Në një takmim mes tyre, Burns dhe Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz u takuan dhe diskutuan ndarjen e inteligjencës midis vendeve të tyre. Gantz i paraqiti Burns informacion mbi sulmet iraniane në rajon dhe programin e tij bërthamor, tha Ministria e Mbrojtjes. Ai bëri thirrje për bashkëpunim më të ngushtë në arenën ndërkombëtare për të stabilizuar rajonin.

Burns gjithashtu u takua me kreun e Inteligjencës Ushtarake të IDF-së Major-Gjeneral. Tamir Hayman, dhe pritej të shkonte në Ramallah për t’u takuar me Presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas dhe shefin e inteligjencës palestineze Majed Faraj.

Vizita e Burns erdhi në mes të raporteve se SHBA po shqyrton mënyra alternative për ta detyruar Iranin të ndalojë përparimin e programit të tij bërthamor ndërsa negociatat për t’u kthyer në marrëveshjen me Iranin në vitin 2015.

Një opsion që SHBA po peshon është lehtësimi i kufizuar i sanksioneve në këmbim të ngrirjes së pasurimit të uraniumit nga Irani, raportoi Bloomberg. Sidoqoftë, Shtetet e Bashkuara ende po bëjnë thirrje zyrtarisht për një kthim në marrëveshjen bërthamore, me vazhdimin e negociatave për ta bërë atë “më të gjatë dhe më të fortë”.

Muajt ​​e fundit, Irani filloi të pasurojë uranium në 60%, të zhvillojë metal uraniumi dhe të bllokojë hyrjen e Energjisë Atomike Ndërkombëtare në vendet bërthamore.

Zyrtarët amerikanë dhe evropianë janë të shqetësuar se shkeljet e Iranit të Planit të Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit do të bëhen aq të avancuara sa do ta bëjë atë marrëveshje bërthamore të parëndësishme.

Izraelitët kanë argumentuar prej kohësh se Irani tashmë ka arritur atë pikë, me Ministrin e Mbrojtjes Benny Gantz duke thënë javën e kaluar se Republika Islamike ishte potencialisht 10 javë nga një bombë.

Bisedimet indirekte bërthamore midis SHBA dhe Iranit janë pezulluar për dy muaj. Negociatorët iranianë nuk pranuan të ktheheshin në tryezë pasi u zgjodh presidenti i saj i ri, Ebrahim Raisi, duke thënë se ata duhet të presin derisa të krijohet një qeveri e re. Afati i Raisi për të paraqitur një qeveri të re në parlamentin e Iranit është në fund të javës së ardhshme.

Raisi, i cili mbikëqyri ekzekutimet e më shumë se 30,000 disidentëve në 1988 dhe ishte sanksionuar nga SHBA për shkelje të të drejtave të njeriut, ka qenë gjerësisht një kritik i madh i angazhimit me Perëndimin dhe JCPOA veçanërisht. Udhëheqësi Suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei ka bërë deklarata të ngjashme javët e fundit se Perëndimit nuk mund t’i besohet.

Midis përgjumjes së gjatë në negociata dhe hyrjes në detyrë të Raisi, plus sulmet e fundit të Iranit ndaj anijeve në Gjirin Arabik, përfshirë anijen e Rrugës Mercer që vrau një rumun dhe një shtetas britanik, shumë në Departamentin e Shtetit mendojnë se një kthim në JCPOA nuk ka gjasa , megjithëse ka ende një fraksion që mbetet shpresëdhënës, sipas një zyrtari izraelit të përfshirë në bisedimet me SHBA -në për Iranin.

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.