Shefi i CIA-s takohet me kreun e Mossad dhe kryeministrin e Izraelit

Ndërsa Irani po pasuron uraniumin në 60% dhe bllokon hyrjen e IAEA -s në vendet bërthamore, kryeministri Naftali Bennett dhe drejtori i CIA -s Burns diskutojnë për Shtetin Islamik.


Nga LAHAV HARKOV, The Jerusalem Post

Kryeministri Naftali Bennett dhe Drejtori i CIA -s William Burns diskutuan Iranin dhe çështje të tjera rajonale në një takim në Jeruzalem të Mërkurën.

“Situata në Lindjen e Mesme, me theks në Iran dhe mundësia e zgjerimit dhe thellimit të bashkëpunimit rajonal” ishin në axhendë, tha Zyra e Kryeministrit.

Shefi i Mossad, David Barnea, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare në ardhje, Eyal Hulata, Sekretari Ushtarak i Bennett, Gjeneral Brigade, Avi Gil dhe Këshilltari i tij Diplomatik, Shimrit Meir gjithashtu morën pjesë në takim.

Burns dhe Barnea gjithashtu u takuan të martën dhe diskutuan projektin bërthamor të Iranit dhe sfidat shtesë rajonale mbi të cilat [Mossad dhe CIA] synojnë të bashkëpunojnë. Barnea i paraqiti Burns inteligjencën izraelite dhe shqetësimet për Presidentin e ri iranian Ebrahim Raisi, raportuan mediat hebraike.

Në një takmim mes tyre, Burns dhe Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz u takuan dhe diskutuan ndarjen e inteligjencës midis vendeve të tyre. Gantz i paraqiti Burns informacion mbi sulmet iraniane në rajon dhe programin e tij bërthamor, tha Ministria e Mbrojtjes. Ai bëri thirrje për bashkëpunim më të ngushtë në arenën ndërkombëtare për të stabilizuar rajonin.

Burns gjithashtu u takua me kreun e Inteligjencës Ushtarake të IDF-së Major-Gjeneral. Tamir Hayman, dhe pritej të shkonte në Ramallah për t’u takuar me Presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas dhe shefin e inteligjencës palestineze Majed Faraj.

Vizita e Burns erdhi në mes të raporteve se SHBA po shqyrton mënyra alternative për ta detyruar Iranin të ndalojë përparimin e programit të tij bërthamor ndërsa negociatat për t’u kthyer në marrëveshjen me Iranin në vitin 2015.

Një opsion që SHBA po peshon është lehtësimi i kufizuar i sanksioneve në këmbim të ngrirjes së pasurimit të uraniumit nga Irani, raportoi Bloomberg. Sidoqoftë, Shtetet e Bashkuara ende po bëjnë thirrje zyrtarisht për një kthim në marrëveshjen bërthamore, me vazhdimin e negociatave për ta bërë atë “më të gjatë dhe më të fortë”.

Muajt ​​e fundit, Irani filloi të pasurojë uranium në 60%, të zhvillojë metal uraniumi dhe të bllokojë hyrjen e Energjisë Atomike Ndërkombëtare në vendet bërthamore.

Zyrtarët amerikanë dhe evropianë janë të shqetësuar se shkeljet e Iranit të Planit të Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit do të bëhen aq të avancuara sa do ta bëjë atë marrëveshje bërthamore të parëndësishme.

Izraelitët kanë argumentuar prej kohësh se Irani tashmë ka arritur atë pikë, me Ministrin e Mbrojtjes Benny Gantz duke thënë javën e kaluar se Republika Islamike ishte potencialisht 10 javë nga një bombë.

Bisedimet indirekte bërthamore midis SHBA dhe Iranit janë pezulluar për dy muaj. Negociatorët iranianë nuk pranuan të ktheheshin në tryezë pasi u zgjodh presidenti i saj i ri, Ebrahim Raisi, duke thënë se ata duhet të presin derisa të krijohet një qeveri e re. Afati i Raisi për të paraqitur një qeveri të re në parlamentin e Iranit është në fund të javës së ardhshme.

Raisi, i cili mbikëqyri ekzekutimet e më shumë se 30,000 disidentëve në 1988 dhe ishte sanksionuar nga SHBA për shkelje të të drejtave të njeriut, ka qenë gjerësisht një kritik i madh i angazhimit me Perëndimin dhe JCPOA veçanërisht. Udhëheqësi Suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei ka bërë deklarata të ngjashme javët e fundit se Perëndimit nuk mund t’i besohet.

Midis përgjumjes së gjatë në negociata dhe hyrjes në detyrë të Raisi, plus sulmet e fundit të Iranit ndaj anijeve në Gjirin Arabik, përfshirë anijen e Rrugës Mercer që vrau një rumun dhe një shtetas britanik, shumë në Departamentin e Shtetit mendojnë se një kthim në JCPOA nuk ka gjasa , megjithëse ka ende një fraksion që mbetet shpresëdhënës, sipas një zyrtari izraelit të përfshirë në bisedimet me SHBA -në për Iranin.

Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael, aktivitet unik te Muzeu Historik Kombëtar

Në ditën e pestë të tij, Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael solli një sërë aktivitetesh kulturologjike dhe veprash artistike të jashtëzakonshme te…

Izrael

Popullsia e Izraelit arrin në 9.4 milionë banorë

Popullsia e vendit u rrit me 1.6% gjatë vitit të kaluar, raporton Byroja Qendrore e Statistikave.

Shqipëri

Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael, aktivitet unik te Muzeu Historik Kombëtar

Në ditën e pestë të tij, Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael solli një sërë aktivitetesh kulturologjike dhe veprash artistike të jashtëzakonshme te…

Kosove

E dërguara e Kosovës në Izrael, Ines Demiri hedh sytë pas në “hapin e rëndësishëm dhe emocionues historik”

Një vit pas krijimit të marrëdhënieve zyrtare, Ines Demiri thotë se ambasada e saj synon "të thellojë bashkëpunimin dypalësh midis…

OPED

Kodi i Besës në shpëtimin e Hebrenjve dhe Kodi i Diplomacisë i “Festivalit Kulturor Shqipëri-Izrael”

Fjala e zv.ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme e mbajtur në "Festivaliin Kulturor Shqipëri-Izrael”

Bota

Blinken: Sa më shumë vende arabe ta njohin Izraelin!

Sekretari i Shtetit në SHBA, Antony Blinken bëri thirrje që më shumë vende arabe ta njohin Izraelin.

Spyzone

Këto 5 Armë garantojnë sigurinë e Izraelit

Nga ushtarët te nëndetëset masive, Izraeli ka një forcë luftarake moderne.