Ambasadorja Demiri takon David Harris, Drejtorin Ekzekutiv të Komitetit Amerikan-Hebraik

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim pune me David Harris, Drejtor Ekzekutiv pranë Komitetit Amerikan-Hebraik (AJC).


Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim pune me David Harris, Drejtor Ekzekutiv pranë Komitetit Amerikan-Hebraik (AJC).

Përmes përpjekjeve avokuese disavjeçare avokuese, AJC luajti një rol të rëndësishëm në vendosjen e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Izraelit.

“Javën e nisa me një takim të veçantë dhe të përzemërt me z. David Harris, Drejtor Ekzekutiv pranë Komitetit Amerikan-Hebraik (AJC). E falënderova z. Harris për mbështetjen e AJC-së dhe shtetit të Izraelit për Kosovën dhe qytetarët e saj përgjatë dekadave.

Gjatë luftës në Kosovë, AJC kishte orgainzuar mbledhjen e fondeve për të ndihmuar refugjatët kosovarë dhe ka kontribuar në një projekt për rindërtimin e shkollave.

Përmes përpjekjeve avokuese disavjeçare avokuese, AJC luajti një rol të rëndësishëm në vendosjen e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Izraelit. E mirëpres thellimin e bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe AJC-së, duke përfshirë mbështetjen e AJC-së për partneritetin thelbësor transatlantik, luftën kundër ekstremizmit dhe promovimin e pluralizmit e demokracisë.

E falënderoj zonjën Avital Leibovich, Drejtore e AJC në Izrael, nënkolonele e forcave rezervë, për organizimin e këtij takimi. 🇽🇰🇺🇸🇮🇱”, shkruan në postimin e saj ambasadorja e Kosovës në Izrael.

Komuniteti shqiptaro-hebre në Izrael feston 28-29 nëntorin së bashku me Ambasadat e Shqipërisë dhe Kosovës!

Aktivistë të shquar të komunitetit shqiptaro-hebre në Izrael, dhe stafet diplomatike të Ambasadave të Shqipërisë dhe Kosovës në Izrael bëhen…

Izrael

Si Izraeli ndërtoi makinën ushtarake më të saktë në botë

2014-ta ishte një pikë kthese për IDF-në në betejën e saj kundër sistemeve të tuneleve të Hamasit. Ja se si…

Shqipëri

Komuniteti shqiptaro-hebre në Izrael feston 28-29 nëntorin së bashku me Ambasadat e Shqipërisë dhe Kosovës!

Aktivistë të shquar të komunitetit shqiptaro-hebre në Izrael, dhe stafet diplomatike të Ambasadave të Shqipërisë dhe Kosovës në Izrael bëhen…

Kosove

Marrëveshje midis Qendrës së Inovacionit në Kosovë dhe “Holon Institute of Technology” në Izrael

Në Holon të Izraelit u nënshkrua sot një Marrëveshje Mirëkuptimi mes Qendrës së Inovacionit në Kosovë dhe “Holon Institute of…

OPED

Izraeli dhe lufta e ardhshme botërore

Parashikimet për një luftë botërore të ardhshme nuk qëndrojnë në shqyrtim dhe rreziqet për Izraelin në çdo rast qëndrojnë diku…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Si Izraeli ndërtoi makinën ushtarake më të saktë në botë

2014-ta ishte një pikë kthese për IDF-në në betejën e saj kundër sistemeve të tuneleve të Hamasit. Ja se si…